Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
basename
/dirname
, test
a read
.Tyto dva příkazy slouží k získání konkrétní části cesty k souboru. Oběma příkazům se zadává kompletní cesta k souboru či adresáři. Příkaz basename
slouží k výpisu samotného názvu souboru či adresáře, který získá ze zadané cesty, zatímco příkaz dirname
vypíše název nadřazeného adresáře.
$ basename /tmp/soubor.txt soubor.txt $ dirname /tmp/soubor.txt /tmp
Toto se hodí v různých skriptech, které přímo pracují se soubory. V různých shellech lze tyto externí příkazy nahradit za (podstatně) rychlejší vestavěné funkce, například v Bashi lze použít toto:
$ cesta="/home/dave/file.ogg" $ adresar="${cesta%/*}" $ soubor="${cesta##*/}" $ echo -e "cesta: $cesta\nadresar: $adresar\nsoubor: $soubor" cesta: /home/dave/file.ogg adresar: /home/dave soubor: file.ogg
Ovšem zde je důležité podotknout, že chování těchto dvou metod není úplně stejné. Můžete si to zkusit například na tomto příkladu:
$ cesta="/tmp/xyz/" $ basename "$cesta" xyz $ echo "${cesta##*/} # nevypíše nic
Proč bashová metoda nevypíše nic? Protože ${cesta##*/}
znamená odstranění části řetězce z proměnné $cesta od začátku až po poslední lomítko (včetně).
Příkaz basename
má ještě jednu vlastnost. Zadáte-li jako druhý argument příponu, tak ji z názvu souboru odstraní. Tedy za předpokladu, že by to neznamenalo výpis prázdného řetězce a že byla daná přípona v názvu nalezena. Není-li daná přípona v názvu nalezena, není to považované za chybu.
$ basename "/tmp/velky_soubor.tar.xz" .xz velky_soubor.tar
Příkaz test
slouží k vyhodnocování různých výrazů a tvrzení. Použijete-li příkaz správně, tak vždy pouze vrátí návratovou hodnotu 0, nebo 1 jako signalizaci, že tvrzení platí, nebo neplatí, a nic nevypíše.
test
dovede pracovat se soubory a adresáři. Umí ověřit, zda je soubor či adresář zapisovatelný (přepínač -w), spustitelný (-x), zda lze číst (-r) či zda vůbec existuje (-e). Dále umí zjistit, zda je soubor obyčejný soubor (-f), blokové zařízení (-b), znakové zařízení (-c), symbolický odkaz (-h nebo -L), pojmenovaná roura FIFO (-p), socket (-S) či adresář (-d).
# ověřuje, zda cesta „/“ ukazuje na adresář; # vrátí 0 (pravda), protože kořenový adresář existuje vždy test -d / # ověřuje, zda existuje soubor /tmp/xyz test -e /tmp/xyz
Pomocí test
lze také zkoumat řetězce znaků.
# pravda, pokud je řetězec $X nenulový test "$X" # pravda, pokud jsou řetězce $A a $B stejné test "$A" = "$B" # pravda, pokud jsou řetězce navzájem různé test "$B" != "$C" # pravda, pokud je řetězec nulové délky; # toto vrátí 0 test -z ""
Dále lze porovnávat celá čísla. Je možné použít operátory:
# pravda, 150 je menší nebo rovno 150 test 150 -le 150 # nepravda, 100 = 100 test 100 -ne 100
Výrazy lze kombinovat pomocí přepínačů -a (logický AND, tedy „a zároveň“) nebo -o (logický OR, „nebo“). Dále je lze negovat přidáním vykřičníku před výraz. Můžeme také ovlivňovat prioritu vyhodnocování výrazů pomocí závorek.
# vrátí 1, protože minimálně druhý výraz neplatí (s -a musí platit oba) test \( -w /tmp \) -a \( 100 -eq 101 \) # pokud je adresář /tmp zapisovatelný, vrátí 0, protože platí alespoň jeden výraz test \( -w /tmp \) -o \( 100 -eq 101 \) # pravda, pokud soubor není zapisovatelný test ! -w "soubor"
V praxi se test
používá v shellových skriptech, nejčastěji v kombinaci s podmínkou if
. Také se často místo test
píše pouze hranatá závorka [
, přičemž je to totéž, ale takto zapsaný příkaz je nutné ukončit opačnou hranatou závorkou ]
.
# toto: test -x skript.sh # je totéž jako toto: [ -x skript.sh ]
Předvedeme si ukázkové použití v Bashi. Píšeme funkci my_mkdir
, které zadáte název adresáře a ona jej vytvoří, pokud neexistuje. Ovšem nejdříve ověří, zda již neexistuje soubor či adresář stejného názvu a zařídí se podle toho (vypíše patřičnou informaci). Pomineme, že taková funkce nemá valný význam, protože mkdir podobné kontroly dělá sám.
my_mkdir() { # pokud soubor či adresář s tímto názvem již existuje if [ -e "$1" ]; then # pokud adresář s tímto názvem již existuje if [ -d "$1" ]; then echo "Adresář s tímto názvem již existuje." return 0 else echo "Již existuje soubor se stejným názvem." >&2 return 1 fi else # vytvoříme adresář, protože soubor ani adresář s daným názvem neexistuje if mkdir -p "$1"; then echo "Adresář byl úspěšně vytvořen." return 0 else echo "Adresář se nepodařilo vytvořit." >&2 return 1 fi fi }
read
je šikovný nástroj, který slouží k načtení jednoho řádku ze standardního vstupu do dané proměnné (či více proměnných).
Když vyžadujeme od uživatele nějaký vstup za běhu programu, můžeme read
použít následovně:
echo -n "Jak se jmenuješ? " read NAME echo "Právě jsi mi prozradil, že se jmenuješ ${NAME}."
read
má jediný přepínač, a sice -r, který slouží k nastavení toho, jak se má nakládat s výskytem znaku „\“ (zpětné lomítko). Bez něj je považován za escapující znak, přičemž s ním je brán doslova jako znak „\“.
Často se ve skriptech používá ke zpracování textového souboru řádek po řádku, pomocí cyklu while
. Následuje ukázka v Bashi, která očísluje řádky daného souboru.
x="$IFS" IFS="" n=0 while read -r line; do echo "$((++n)) $line" done < soubor.txt IFS="$x"
Je možné načítat i do více proměnných najednou:
$ read a b acko becko $ echo $b :: $a becko :: acko
Znak, podle kterého se daný řetězec rozdělí na několik částí, je dán proměnnou IFS, jak je naznačeno výše. Výchozí hodnota této proměnné jsou speciální znaky tab, mezera a nový řádek. Pokud je proměnná IFS nastavená na prázdnou hodnotu (pomocí IFS=""
), k žádnému rozdělení nedojde.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
cat neco | while read line; ...
<neco while read line; ...
<(grep foo soubor.txt)
což spojuje oboje výhody do jednoho. Ale to jen doplňuji, nic proti cat sem | tam
.
sh
, bash
, zsh
, csh
, tcsh
, máte nějaké podezření že to někde nefunguje?
bash
i a v dash
i (co jsem teď vyzkoušel).
Podle posixové gramatiky navíc
<neco while x
znamená spuštění příkazu "while
" (existuje-li někde na disku) s parametrem x
a vstupem přesměrovaným z neco
.
-p
.
read -p "Jak se jmenuješ? " NAME
read [-ers] [-u fd] [-t timeout] [-a aname] [-p prompt] [-n nchars] [-d delim] [name ...]
(bash)
lennycz@hugo:~$ IFS=x lennycz@hugo:~$ read a b aaaxbbbxcccxddd lennycz@hugo:~$ echo $a aaa lennycz@hugo:~$ echo $b bbb ccc ddd lennycz@hugo:~$Čekal bych jedno z tohoto:
$a
bude aaa
a $b
bude bbb
, zbytek se zahodí$a
bude aaa
a $b
bude pole složené z bbb
, ccc
a ddd
, pak by se ale výpis měl objevit jako bbbxcccxddd
, protože $IFS
je nastaveno na x
help
jsem nevěděl.