abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:00 | Zajímavý software

    Zen je webový prohlížeč vycházející z Firefoxu. Vývoj probíhá na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 23 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze
    Byla vydána verze 24.3 aneb čtvrtletní aktualizace open source počítačového planetária Stellarium (Wikipedie, GitHub). Vyzkoušet lze webovou verzi Stellaria na Stellarium Web.
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Pozvánky

    Ve čtvrtek 3. října se v Red Hat Labu (místnost Q305) na FIT VUT v Brně uskuteční další Fedora Installfest. Od 10 do 16 budou v labu připravení odborníci na Fedoru ze společnosti Red Hat, kteří vám můžou pomoct nejen s instalací, ale taky pomoct s dalšími problémy a dotazy ohledně Fedory. Akce je primárně zaměřená na studenty FIT VUT, ale vítáni jsou i lidé, kteří tuto školu nenavštěvují.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 05:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.9 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Z novinek lze vypíchnout podporu hybridní post-kvantové výměny klíčů založené na FIPS 203 ML-KEM (Module-Lattice Key Enapsulation mechanism) v kombinaci s X25519 ECDH, tj. nový výchozí algoritmus "mlkem768x25519-sha256". Počátkem roku 2025 bude z OpenSSH odstraněna podpora DSA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.9. 21:33 | Nová verze

    Interaktivní monitor zdrojů btop++, tj. C++ verze a pokračování monitorů bashtop a bpytop, byl vydán v nové verzi 1.4.0. Přináší podporu monitorování Intel GPU a NetBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.9. 14:55 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 9. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.9. 13:11 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Qualcomm se v minulých dnech obrátil s nabídkou na převzetí na konkurenční firmu Intel, která nyní prochází jednou ze svých největších krizí. Uvedl to list The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje. Tržní hodnota Intelu se nyní pohybuje kolem 87 miliard amerických dolarů. Tržní hodnota firmy Qualcomm se pohybuje kolem 185 miliard dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.9. 04:44 | Nová verze

    Byla vydána beta verze Ubuntu 24.10 s kódovým názvem Oracular Oriole. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 24.10 mělo vyjít 10. října 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.9. 18:33 | Zajímavý projekt

    Linux na 4bitovém mikroprocesoru Intel 4004 z roku 1971? Ale jistě: Linux/4004 (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Rozcestník

    Dotaz: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3

    vasek125 avatar 18.10.2005 16:13 vasek125 | skóre: 30 | Mladá Boleslav
    Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    Přečteno: 938×
    Nevíte někdo, jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3, už dlouho mi to vrtá hlavou. Je ten ReiserFS taky journalovací? Na servery spíš asi ext3, že?

    Odpovědi

    18.10.2005 16:19 ...... | skóre: 41 | blog: ...
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    rozdíl je třeba v názvu :)
    Heron avatar 18.10.2005 16:35 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    Je ten ReiserFS taky journalovací?

    Reiser byl první žurnálovací pro linux ;-)

    Na servery spíš asi ext3, že?

    Záleží na tom, co ten server bude dělat. Já mám na svém serveru XFS. To jsem ti poradil, co?

    18.10.2005 16:44 narg | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    Rozdíl je v implementaci souborového systému, rychlosti a taktéž ve stabilitě. Jinak na server bych Vám doporučil souborový sytém XFS... Jedná se o VYSOCE stabilní, žurnálovací a rychlý souborový systém. Já ho používám už několik let a neměl jsem s ním zatím žádný problém.
    MySQL is same as excel. Same features, same stability, same speed. simply... same.
    Heron avatar 18.10.2005 16:51 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    Když jsme u toho XFS, nevíš jak je na tom z velkým množstvím (nad 1mil) malých (kolem 5kB) souborů? Nebyl by v tom případě lepší reiser?
    stativ avatar 18.10.2005 17:24 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    v tehle limitech je nejlepsi prave XFS, nepamatuju si sice cisla, ale byly podstatne vyssi nez u ostatnich fs. Jediny co se k nemu trochu blizi je JFS (tabulkove, jinak ho neznam).
    Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
    Heron avatar 18.10.2005 17:33 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    Tabulková čísla jsou hezká věc, ale jde spíš o to, jak s nimi ten FS umí pak pracovat. Např. fsck na ext3 hlásí, že mám zabráno několik tisíc z 12mil možných souborů, ale adresář s 500 000 soubory je naprosto nepoužitelný i s dir_index.
    18.10.2005 20:41 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    Víte, to, že je filesystém efektivnější při půl milionu souborech v jednom adresáři, je sice hezký reklamní tahák, ale je to opravdu k něčemu dobré v praxi? Vždy, když mne popadla touha mít v jednom adresáři tolik souborů, zjistil jsem nakonec, že daleko praktičtější bude lépe navrhnout adresářovou strukturu…
    Heron avatar 18.10.2005 21:21 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    Což o to, ono to nemusí být v jednom adresáři. Můj HOME měl nedávno kolem 300 000 souborů a jeho čtení (např při zálohování) probíhalo rychlostí 0,7MB/s na disku který běžně čte 50MB/s. Stím HOME se v tu chvíly v podstatě nedalo pracovat. Je tam ext3. Jde mi o to, jestli je reiserfs nebo XFS schopný zpracovat tolik souborů lepším stylem.
    18.10.2005 21:45 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    Pokud vím, v práci s obrovskými počty malých souborů nemá ReiserFS ve světě konkurenci.
    19.10.2005 12:19 ytre | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    no v tomdle pripade je to tak, ze reiser ma ohrome dlouhou prodlevu (porovnavam k xfs) pri operaci mount na terrabytovem poli. skoro bych rekl, ze prochazi vsechny i-uzly a vyrabi v pameti nahled struktury souborovyho systemu, aby pak mohl pracovat "rychleji"

    kdezto xfs si ty b-stromy vyrobi az kdyz je poprve potrebuje a nepusti je dokud neni potreba pustit pamet.
    21.10.2005 22:30 Peter
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    XFS nežurnáluje náhodou iba metadáta a s normálnymi dátami pracuje bez žurnálu?
    Heron avatar 21.10.2005 22:55 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    Ano. Co se ti nezda?
    1.11.2005 16:04 Peta
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    No stabilni to sice je,ale zere to pameti jak cip!
    18.10.2005 20:25 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3

    Několik poznámek k tomu, co zde už bylo napsáno:

    1. Nikomu bych nedoporučoval používat ext3. Je beznadějně a zoufale pomalý a zastaralý.
    2. Je dobré podívat se například sem. Podobných benchmarků je k dispozici spousta a po jejich přečtení v tom má člověk hned jasno.
    3. XFS bude možné plně využít až s masovým rozšířením 64-bitové architektury. Přesto si už dnes v testech vede velice dobře.
    4. Nikdo se tu nezmínil o JFS. Z testů vyplývá, že tenhle systém má nejmenší nároky na CPU při výkonu srovnatelném s XFS a ReiserFS.
    5. Já všude používám ReiserFS a jsem s ním naprosto spokojený. Ve srovnání s ext3 znamená zrychlení, které se dá postřehnout. Navíc už existuje verze 4, která údajně nemá nikde konkurenci. Do kernelu se dá zatím přikompilovat jen přes patchsety.

    Luboš Doležel (Doli) avatar 18.10.2005 20:29 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    Jak je to teď se stabilitou Reiser 4?
    19.10.2005 08:40 Zdenek Stryhal | skóre: 10 | blog: ZS
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    Testuju ho asi pul roku. Posledni dva mesice mam na nem system. Zatim bez jedineho problemu.
    18.10.2005 20:32 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    Já bych ext2/3 hned nezavrhoval. Jede ve všech verzích linuxového jádra za posledních (nejméně) šest let (ext3 ne), dokonce se k němu dá dostat i v jiných operačních systémech (nejen třeba FreeBSD, ale dokonce i Windows!). Jako jediný, pokud vím, umožňuje poměrně snadno obnovovat smazané soubory. Navíc jsem nikdy neslyšel o tom, že by padal nebo způsoboval ztráty dat.
    18.10.2005 20:51 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    ReiserFS lze pod Windows číst rovněžtak. (Zkoušel jsem to a fungovalo to.) JFS a XFS lze údajně také číst. (Osobně jsem nezkoušel.)
    19.10.2005 12:28 Lynn | skóre: 16 | blog: hell | Němčice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    jak cist a zapisovat z windows na jiny fs nez FAT, NTFS, EXT2/3?

    v praci musim byt casto ve wokynkach a datovou cast mam pro oba OS spolecnou (ext3)
    To je síla televize...
    19.10.2005 22:02 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    Googlit, googlit, googlit. Na ReiserFS je program podobný Windows Exploreru, který umí read-only přístup. Na ext2 a ext3 je pěkný software od jednoho australského programátora, který umí tyto disky připojit ve Windows jako normální partition, přiřadit jim písmeno a přistupovat na ně odkudkoliv. S JFS a XFS nemám žádnou zkušenost, viz jejich domovské stránky a opět Google.
    21.10.2005 17:06 Lynn | skóre: 16 | blog: hell | Němčice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    Na ReiserFS je program podobný Windows Exploreru, který umí read-only přístup.
    vsak jsem psala, ze potrebuji read-write
    Na ext2 a ext3 je pěkný software...., který umí tyto disky připojit ve Windows jako normální partition
    spokojene pouzivam Ext2 IFS For Windows, navic jsem ani google pouzit nemusela :-) Odtud je to patrne:
    v praci musim byt casto ve wokynkach a datovou cast mam pro oba OS spolecnou (ext3)
    sorry, unahlila jsem se a do prehledu FS jsem tam dala i ext2/3.
    a opět Google.
    jj, pokud by neco bylo, tak
    g xfs zápis windows site:abclinuxu.cz
    by asi nevyhodilo tohle
    To je síla televize...
    1.11.2005 16:52 mimi.vx | skóre: 37 | blog: Mimi.VX | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    reiser4???
    USE="-gnome -kde";turris
    18.10.2005 21:54 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    Ach jo, zase flame jak bic <:). Nikdo rozumny ext2 nezavrhuje. Kazdy filesystem se proste hodi na na neco jineho a ten jejich prekryv v nasazeni je dan jejich oblibenosti. Dlouho /RH 6.X/ jsem pouzival ext2, dokud jsem neprisel o data. System sel nekolikrat za sebou na usta a ... . Dneska mam na vsech strojich reiserfs , pouzivam ho od jeho rannych dob kdy ani nebyl soucast kernelu a kompiloval se ze zdrojaku. Nedam na nej dopustit i kdyz vim, ze jsou na nektera nasazeni lepsi filesystemy. Proste ho znam a mnohokrat se mi v kritickych situacich spolu s sw raid1 osvedcil. /Kolega zase neda dopustit na ext3 ... :)/. Na prenosny disk v ramecku bych ho ale napriklad nedal. Tam by byl prave ext2 - kvuli univerzalite. V kernelu z distribuci je standartne a kdo dela s vanilkou , urcite ho ma alespon jako modul (ja :)). To se o ostatnich fs rozhodne rici neda. Je to o znalostech fs a pozadavcich na nej /ladeni pomoci parametru ..../. Zkouset a vybrat si.
    6.12.2005 15:38 Mortal | skóre: 26 | blog: mortals_log
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    prave ext2 - kvuli univerzalite.
    ext3 není univerzální? vždyť je to přece ext2 + žurnál
    V pekle jsou samé diskety a ďábel je velká disketová mechanika
    6.12.2005 14:50 Jix0 | skóre: 24 | blog: Not only for humans
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    No jenze me pada a je nefunkcni a prisel jsem o data.

    ReiserFS RULEEEEEEEZ

    If you will not cooperate, you are to be executed! | Starting as a DJ
    6.12.2005 20:57 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    A hned je flamewar na střeše... :-) (Taky mám všude ReiserFS.)
    18.10.2005 20:37 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    Podobných benchmarků je k dispozici spousta a po jejich přečtení v tom má člověk hned jasno.

    Ano. Akorát má pokaždé jasno jinak podle toho, který benchmark si přečetl…

    18.10.2005 20:47 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    Tak černě bych to zas neviděl. Četl jsem jich něco kolem deseti a odhadem tři byly trochu mimo mísu, zatímco ostatní se v podstatě shodovaly. Pravdou je, že to závisí opravdu hodně na hardwaru, takže nejspolehlivější asi bude udělat si benchmark sám... :-)
    18.10.2005 21:04 mimi.vx | skóre: 37 | blog: Mimi.VX | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    mimochodem ted pred instalaci systemu rozdhodovat se podle benchmarku o stari okolo 2 let ... to nema cenu .... trochu vic se toho zmenilo
    USE="-gnome -kde";turris
    18.10.2005 21:02 mimi.vx | skóre: 37 | blog: Mimi.VX | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    ad 1) napr samba4 + extendet atributes jede 2x rychleji s ext3 nez s necim jinym + ext3 <> ext2 ... v tuto domu nema ext3 skoro zadny spolecny kod s ext2 ....zatkze tym pada pomaly i zastaraly ad 3) 64 bit je i ReiserFS4 , JFS a dokonce i ext3 ad 5) reiser4 je pekna vec ale na produkcni system by ho v zadnem pripade dusevne zdravy clovek nepouzil .... mam pocit ze LT a spol vi proc jeste neni v vannila kernelu ... a jeste hvili nebude

    a posledni vyhoda ext3 .... pojede vsude ... dokonce neni problem ji precist pod win ....
    USE="-gnome -kde";turris
    18.10.2005 21:23 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    Já čtu pod Windows i ReiserFS. Pokud jde o spolehlivost, je jasné, že někdo, kdo spravuje server, tam rozhodně nedá něco nejnovějšího, co neprošlo roky provozu a testování. To je koneckonců správný přístup. Jenže pro mě jako pro obyčejného uživatele, který důkladně zálohuje a chce, aby mu to běželo fofrem, je ReiserFS skvělou volbou. (Ještě jsem o žádná data nepřišel. :-))
    19.10.2005 12:47 ytre | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    2.6.13-neco uz reiserfs 4 na amd64 ma. nebo to bylo 2.6.14-necoRC?
    20.10.2005 07:50 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    něco -mm což není teda hlavní vývojová větev. Ovšem důvody proč není Reiser4 její součástí mi přišly spíš formálního než podstatného rázu.
    martink avatar 19.10.2005 12:26 martink | skóre: 10 | Hradec Králové
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    Ostatní filesystémy používají writeback, u ext3 je to defaultně ordered a to se hodně projeví na propustnosti. Dále commit interval je u ext3 nastaven na 5 sekund, což je při určitých typech benchmarků velmi znát.

    ext3 se navíc neustále vyvíjí a je čím dál lepší/rychlejší. Benchmark probíhal na jádře 2.4.26, jenže ext3 má v jádře 2.6 významná vylepšení. Třeba dir_index, orlov allocator, atd.

    ReiserFS 3 je už bohužel jen udržovaný externími vývojáři (Namesys s Hansem Reiserem už na něm dlouho nepracují ani ho v jádře neudržují a vývojáři kernelu mají strach, aby se stejná situace neopakovala i po začlenění ReiserFS 4 do jádra)

    ReiserFS 4 má sice vysokou propustnost, ale s latencí je na tom špatně. Takže nevím, jak to bude normální člověk na desktopu používat, aniž by měl např. problémy s audiem.
    19.10.2005 14:24 lubo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    kde sa mozem dozvediet nieco o sucasnom vyvoji ext3? nenachadzam nejaku homepage ext3...
    martink avatar 19.10.2005 19:12 martink | skóre: 10 | Hradec Králové
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    O současném vývoji ext3 se můžete dozvědět asi jen z lkml nebo changelogů kernelu. Taky se občas něco objeví na kerneltrap.org nebo lwn.net.
    20.10.2005 00:27 Tom K | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    eh vysoka propustnost reiserfs. To asi neni tech cca 20% dolu oproti XFS a to kdyz se pri tom cteni pusti jeste neco narocnejsiho na CPU, tak to jde teprve vykon dolu. Kdybych si vybiral filesystem s vicemene vyrovnanyma charakteristikama podle benchmarku, tak by to bylo JFS. dlouhodobe zkusenosti s XFS jsou take pozitivni. Reiser 3.6 ani 4 by to rozhodne nebyl, protoze svuj "oslnivy" vykon na nekolika malo operacich (vytvareni a mazani souboru) tezce ztraci jinde a navic pro ne pozaduje tolik procesoru, ze na realne zatizenem systemu jeho vykon neprijemne klesa.
    echo -n "u48" | sha1sum | head -c3; echo
    19.10.2005 12:26 ytre | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    nejsem zastane ext3, ale ta rychlost ext3 v implicitnim nastaveni je zamerne tak mizerna, aby byl prenositelny smerem dolu na historicka jadra. a benchmark ktery pouzije mkfs.* /dev/neco bez snahy optimalizovat prezentovat nekomu, kdo se zajima jak dostat ze stroje maximum...

    1. neni zrejme jestli se pouzivaly h-tree. tune2fs -l /dev/neco po vytvoreni souboroveho systemu by docela pomohlo.

    2. neni zrejme jak velke byly zurnaly. Velikost zurnalu ovlivni "propustnost" souboroveho systemu pri narazove zatezi viz: zde komentar k benchmarkum
    1.11.2005 16:46 mimi.vx | skóre: 37 | blog: Mimi.VX | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    ad.1 blbost.....

    ext3 neni zrovna nejstarsi ... poprve se objevil v jadre rady 2.4 je zpetne kompaktibilni s ext2 , vychazi z nej ale jeho kod vypada kurevsky rozdilne ........

    pomaly???? to zavisi na situaci .... treba kdyz se objevili prvni testy rychlosti samby ve verzi 4 tak ext3 davalo o vice nez 30% vsyssi vykon nez cokoliv jineho .... (Extendet Atributes ..... ze )

    a dale ext2/3 je z techto systemu jediny bez problemu citelny pod widly
    USE="-gnome -kde";turris
    18.10.2005 20:56 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    Dej si tam co chceš, každý nedá dopustit na ten filesystém, který používá, takže se rozumné odpovědi nedočkáš. Moje preference jsou XFS, ext3 a v nejhorším možném případě ReiserFS*. XFS a ext3 jsem v případě problémů dokázal opravit, jakmile chcípne Reiser a nespraví to rebuilddb, tak máš obvykle smůlu, protože pořádné nástroje na opravu nikdo Hansovi nezaplatil.
    18.10.2005 22:22 Jan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    XFS neni radno pouzivat na systemu bez UPS-ky. Drzi data v pameti dyl nez ostatni filesystemy a journal neobsahuje data. Vyzkouseno !
    18.10.2005 22:24 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    Žurnál defaultně neobsahuje data nikde, ta možnost je snad jenom u ext3. Jinak máš pravdu, taky to mám buď na UPS nebo v notebooku :-).
    18.10.2005 23:57 fissie | skóre: 12 | blog: One little blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    XFS neni radno pouzivat na systemu bez UPS-ky. Drzi data v pameti dyl nez ostatni filesystemy a journal neobsahuje data. Vyzkouseno !
    Jo, prazdne soubory jsou vyslovene miloucke, zvlast kdyz je clovek ma hledat a obnovovat ze zalohy, pricemz samozrejme nejblizsi takova je den stara. Jenze tohle je problem vsech zurnalovacich systemu, pokud nejedete ext3 se zurnalovanim dat. Holt za rychlost si musite zaplatit... treba timhle rizikem. ext3 se zurnalovanim dat je proti ostatnim pomala, ale je bezpecna. UPSku to chce kazdopadne. Ze zkusenosti ale muzu rict, ze se mi to za radu let, kdy jedu XFS, stalo pouze jednou, a to jsem se serverem delal brutality rozhodne nejednou.
    martink avatar 19.10.2005 13:04 martink | skóre: 10 | Hradec Králové
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaký je rozdíl mezi ReiserFS a Ext3
    ext3 defaultně provádí sync dat a metadat každých 5 sekund, takže o moc nepřijdete ani když nepoužíváte journal_data.
    vasek125 avatar 19.10.2005 22:41 vasek125 | skóre: 30 | Mladá Boleslav
    Rozbalit Rozbalit vše děkuji
    děkuji moc za vaše názory, co byste ale dali na server, který má plnit funkci mail serveru, web serveru, má zprostředkovávat připojení k internetu pro asi 60 počítačů a ještě na něm má běžet samba?

    hw: pentium 4 3.2GHz
    3 hdd sata 160GB
    1024MB ram

    sw: fedora core 4 linux

    - počítač je připojen přes UPS

    jeden disk by měl určitě být vyhrazen pro sambu, tam bych dal asi ext3, je to dobré řešení? a co na zbývající dva? XFS?
    19.10.2005 23:54 Ľubomír Host | skóre: 19 | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: děkuji
    ak nie je problem miesto, tak urcite sprav raid1 (mirror) z dvoch diskov, pripadne dokup 4. disk a sprav 2x raid1. Mat spolahlive riesenie pri 60 pocitacoch sa urcite vyplati (zurnalovaci fs ta nezahrani pred tym, ak ti po 2 mesiacoch odide prvy disk). Zapis bude malicko pomalsi, citanie sa urcite zrychli 2x (softwarovy linux raid1 toto urcite zvlada). Nejake dalsie otazky? Ja osobne odporucam este LVM (dobra investicia do buducna).
    20.10.2005 09:29 Jiří Lisický | skóre: 31 | blog: JIL_blog | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: děkuji
    No hlavně bych na server nedával Fedoru. Nic proti ní - na desktopu ji používám, ale na server (pokud jste jako já odkojený redhatem) je lepší spíš nějaký klon RHEL4 - tedy CentOS, TaoLinux,... Fedora má co půl roku novou verzi a 1.5 roku stará verze přestává být podporována. RHEL má podporu 5 nebo snad 7 let.
    21.10.2005 17:53 Stanislav Petr | skóre: 27 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: děkuji
    Ale nic Vam prece nebrani postupne prechazet. Staci nainstalovat balik fedora-release-* a yum Vam to na tu verzi aktualizuje. Je to oficielni postup a funguje to - odzkouseno na velkem mnozstvi serveru.
    No jo... Co bych cekal od systemu, kterej se vypina tlacitkem start... http://glux.org
    22.10.2005 00:38 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: děkuji
    Docela odvaznej chlapec ...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.