Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Nerozumím prodavačce? Taky bych řikal, že chci kredit pro Oskara nebo Pegase - tak jsem konzervativní. I tak jsem zákazník, když se to prodavačce nelíbí a naštve mne, tak ještě tam má šéfa a já můžu jít jinam.
Nerozumím lidem? Lidi jsou různí, někdy místo bílé říkají černé, jindy chtějí slyšet názor druhého a tak si na rande berou kamarády. na pivo chodim taky hlavně kvůli pokecu.
Chování na AbcL? Ne každý, kdo píše, má co říci - je to Tvoje volba, čím zabiješ čas. Co táhne lidi? Hra o moc, hra o peníze, takže tyto projevy jsou i zde, nějak se ty vyjadřují lidské potřeby, ať jejich nedostatek nebo přebytek. Když máš co dělat, tak Tě snad nebude ani trápit vztah k Billovi. Prostě tu je a to, co bude s Tebou, záleží hlavně na Tobě.
Nechápu, proč někteří vytahují nějaké šílené příspěvky (Fuck Off Linux, Nesnáším LaTeX) a mají potřebu dělat z autora hňupa, když jediné, čeho tím docílí je že na stránky takového hňupa poleze n krát víc lidí a hňup získá dojem vlastní důležitosti. Já mám pocit, že některé zde asi opravdu baví hrát si na válkuNe, mě nebaví mě si hrát na válku. Ten blogpost (Nesnáším LaTeX) jsem napsal jen proto, že mě ten text vytočil a nasral a cítil jsem potřebu se k tomu nějak vyjádřit ... není to sice můj styl, ale nestydím se za to, jsem jenom člověk a mám svoje chybičky
(akorát bych vynechal tyto vulgární slova fuck off, Jindřich Plešinger, záchodový papír, Jindřich Plešinger, omezený, Jindřich Plešinger, hňup)
„Fuck Off Linux“ bylo zmíněno, protože autor jednoho z těch kritizovaných zápisků na stejnojmený článek odkazoval. A to, že „Jindřich Plešinger“ někdo považuje za sprosté slovo je pro mě novinka. Pojem „záchodový papír“ však definitivně přestávám používat, neboť to jednoznačně zní příliš drsně, zejména pro mladší a méně otrlé čtenáře, a proto jej navrhuji uzavřít do slovníku jako výstrahu budoucím generacím.
Tiskni
Sdílej: