V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
1. Jak poznáte, že systém (kterýkoli z těch dvou) je "nabootovaný"?
2. Jste si opravdu stoprocentně jistý, že v těch Windows startujete přesně totéž (pokud možno co nejpřesnější ekvivalenty jednotlivých služeb a démonů) jako v tom Linuxu?
Boot WinXP 15secV Microsoftu se snažili, aby se operační systém pouštěl rychle, protože u Windows 2000 to byla docela katastrofa. Moje Windows XP se koncem roku 2001, když ještě nebyly ty service packy, pouštěly kolem 30 vteřin, a to na P-II 400 MHz, 256 MB RAM a 20 GB disku. Internet Explorer se z části zavádí při startu systému, pokud jde o Excel, ten je ve srovnání s OpenOffice malinký.
Obsazena RAM po startu cca 170MBTohle je na Windows blbé.
Boot Suse 9.3 do KDE 55secBylo by dobré uvést také dobu startu do konzole. Spoustu věcí můžete vyhodit a start se dost zrychlí. Já mám na své šunce dobu startu do konzole aso 30 vteřin, kdybych se vrátil od reiserfs k ext2, měl bych 20. KDE nepoužívám, ale XFCE se pak pouští asi 14 vteřin, z toho asi 3 se přepíná grafický režim.
Start Openoffice 2.0 Calc beta 15secOpenOffice 2 Beta je přebujelej šmejd, zkuste Microsoft Office 2000 pod Wine, možná budete příjemně překvapen.
Firefox 5secNápodobně, pokud to vadí, doporučuju použít Operu či Konqueror.
Obsazena RAM po startu cca 100MBAspoň něco pěkného.
/dev/null
a nainstalovat si Linux From Scratch, Slackware, Gentoo, Debian či nějaké jiné takové distro, které se tu chválí skoro každý den.
/usr/lib/libGL.so.1
- to je dáreček od firmy Nvidia), a to především u všeho, co v mém systému závisí na Qt, třeba celé KDE). Start do konzole mi to neurychlilo vůbec (setrval na 36 vteřinách, z toho velkou část bere reiserfsck několika oddílů o celkové velikosti kolem 92 GB), nezanedbatelnou část (asi 7 vteřin) zabere start jádra. V tom zbytku se nastavuje udev, zavádí se několik modulů, nastavuje se síť, firewall, swap atd. Zbylých 24 vteřin zabral start X.org a KDE (s automatickým přihlášením). Počítám, že nastavení prelinku bylo OK, ale několik málo klíčových knihoven asi ne. V některých systémech prelink asi pomůže, jinak by ho tam ani nedávali (patrně Red Hat a Fedora), v jiných je zase na nic.
-fPIC
. Tvoje verze Qt je asi zkompilovaná bez něj.
BTW: taky mi prelink nepřišel jako něco zázračného, nějaké zrychlení sice bylo, ale ne až tak veliké, jak někteří tvrdí.
To vazne? Tak to je ulet. UPC to trva asi sekundu.. teda nechci delat reklamu.
Běh systému 20-30 dnů na desktopu není vždycky vhodný.
Proc? Komp mam zapnuty nonstop uz nekolik let (3.5 roku uz to bude), ma to nekolik duvodu, jednim z nich je hardwarovy, druhym je ten, ze ten komp je na siti a vyuziva ho jeste minimalne jeden dalsi clovek a treti a asi hlavni je ze bez mluveneho slova (uz) neusnu, no a pak pocitam nejake leky jako distribuovany vypocet
Komp mam opravdu tichy, ze spanku me nebudi
Jeste doplnim, ze u nas na skole snad kompy ani tlacitko power nemaji, i v laborkach bezi nonstop.
Muzu otazecku: "proc vam to tak vadi?"
Muzu otazecku: "proc vam to tak vadi?"protoze cim vice se usetri, tim vice se zvedne cena (pripadne, kdyz se usetri tady, muze se naprazdno vyplytvat nekde jinde)... je to jasny agent CEZu :)))
Aha. Tak to je mnohem směrodatnější… :-)
Na jakem kompu byly ty casy?
Athlon XP 2400+ 1GB RAM
Jeste doplnim ze ty XP mam docela vyladene (pouzival jsem je dlouho jako hlavni system), a ze tam mam antivir a firewal.
Naproti tomu ten linux sice pouzivam jako desktop, ale ma asi bliz serveru (co se sluzeb tyce).
Ja vim ze nemusim pokazde zavirat program jak ho nepotrebuji, ale zkuste to vysvetlit nejake sekretarce.Ja myslim, ze by sekretarka velice snadno a rada pochopila, ze uz ma pri startu pocitace (jestli ho na noc vubec vypina) vsechny casto pouzivane programy spustene a ze nemusi (nema) nic zavirat. A co napr. modra plocha nazvana Maily, cervena plocha nazvana Textak, zluta plocha nazvana Databaze... atd atd... prepinat se muze mysi a mista je na monitoru sekretarky vetsinou habadej. Co jsem mel moznost videt, tak sekretarky maji vetsinou jeden velky problem, a ten se jmenuje neschopny systemovy administrator :P
Proc potrebuji rychly boot: Protoze mam pocitac doma v obyvaku a zapinam ho cca 3x za den+ protoze jsem neurotik a tech pripadnych 30 sekund navic mi desne zkracuje zivot
Proc potrebuji rychly start aplikaci: Protoze jsem zvykly aplikace zavirat - nemam rad jich moc spustenych. napr. chci precist emaily? - spustim program, prectu emaily, zavru program - nepotrebuji ho mit spusteny cely den. Mozna jsem divny, mozna je to blby zvyk, ale co tak pozoruji uzivatele kolem sebe, tak je nas divnych asi vice.Asi ano. Co takhle: spustim program, prectu emaily, prejdu na druhou plochu, spustim textak, neco napisu, zavru jen dokument, prejdu na jinou plochu, spustim prehravac, poslechnu si muziku, spustim prohlizec, surfuju, stopnu muziku, prejdu k mailu, zkontroluju mail, prejdu k textaku... na konci session nic nezaviram a proste se odhlasim. Mozna jsem divny, mozna je to blby zvyk, ale co tak pozoruji uzivatele kolem sebe, tak je nas divnych asi vice :P (akorat se to hur poznava, protoze si nestezujeme, jak je ten Linux pomaly ;)
kdyz budete chtit Linux nainstalovat na X pocitacich ve firme, tak budete muset pouzit "standartnejsi" distribuci mezi ktere zminovane Suse patri.Myslite reseni jako Enterprise Server? Nebo jestli myslite free verzi bez podpory, je v tom mezi distribucemi velky rozdil? V kazde firme jsou asi treba nejaka extra reseni, ktere se "standardu" distribuce vymykaji, a ty bude muset asi priohnout administrator (kdyz ne zakaznicka podpora). Ziju v bludu?
jak mam vysvetlit 50 lidem, ze je lepe aplikace nezavirat, kdyz mi budou argumentovat tim, ze na Win to takhle delali a bylo to rychle.treba tim, ze kdyz to takhle budou delat, bude to rychle? :)
za treti "normalnim" uzivatelum nemuzu nainstalovat napr. fluxbox aby to bylo rychle, za ctvrte uzivatele maji sve navyky (i ja) a nebudou je chtit zmenit.Docela dost si tu lidi v diskusich predstavuji, ze vhodne nakonfigurovany fluxbox je v efektu pro praci vhodnejsi (protoze se v tom lidi nebudou hrabat - cim min klikatek na hrani, tim lip :) no, to se mozna da udelat i z KDE... taky muzete pouzit napr. IceWM (ten ve vychozi konfiguraci ovladani Windows pripomina a pritom se pry da krasne konfigurovat, nebo Fvwm ...) - nastavite to k nerozeznani od Windows. Utopicka vize: sekretarka rano prijde do prace, comp bezi nonstop nebo ho zapne a nez si uvari kafe nebo se vykeca s kolegyni, tak ma davno nabehly desktop a spustene vsechny aplikace (at je zavrela nebo ne), ktere asi tak bude ten den potrebovat, kazdou pekne na jinak barevne a zretelnym napisem oznacene plose. Jedine, co prepina bud mysi nebo Alt+Fx, jsou plochy... Nemusi vubec premyslet nad tim, co zavirat (co takhle odstranit z oken rovnou ten krizek, aby se zavirat dalo jen pres menu?), co spoustet. Kdyz nahodou potrebuje neco spustit, je tam jeste "Start-menu" nadepsane: Spustit... Je to opravdu tak tezke nakonfigurovat takovy slusny desktop? (Odpovim si sam: Ano, da to praci, do ktere se nikomu nechce, i kdyz je jinak ta krasna utopie hodne v kursu (vecne se vracejici tema: BFU si nema nic nastavovat, vsechno mu ma udelat odbornik). Kdyz nechcete menit navyky, proc tam chcete vubec instalovat Linux? :) BTW stejne je asi nastvete tim, ze nepujde spustit nejaky .exe pornovideo nebo jine oblibene zabavne k mailu prilozene programky... tak nezapomente na poradne konfigurovane wine :)
Tak sorry ze jsem se zeptal Na otazku proc je Linux pomalejsi nez Win jsem ze jen dozvedel, ze neumim pocitac pouzivat, jsem Widlak, chudacek, neurotik - fakt diky ... Jeste jednou diky, ja budu Linux nadale pouzivat, ale bez vedomosti proc je Linux pomalejsi - coz je fakt. Me jen proste zajimala technicka stranka tohoto problemu.Ctu blbe ja? by me zajimalo proc je Linux na desktopu tak neuveritelne pomaly. ... Mozna se nekdo ozve s otazkou jak casto bootuji do operacniho systemu, a ze proc si aplikaci nepustim a nezaviram ji, ale ja jsem proste zvykly pocitac vypinat a aplikace zavirat. ... Co si o tom myslite vy? Kdybyste uz nevedel, kdo tohle psal, tak TOHLE byla vase otazka. Hodne lidi vam tu psalo, co si o tom mysli a dokonce i proc to tak asi je. Vase odpovedi jsou v jedne tonine: Nebudu menit svoje zvyky. Takze uz vime, ze vas sice nejak existencialne zajima, proc je VAS Linux pomalejsi nez kdovico, ale ze s tim stejne nebudete nic delat, protoze jste na to zvykly. Tomu se rika technicka otazka... Odpovedi (vcetne tech drsnejsich) jsou presne takove, jake jste si svou diskusi zaslouzil... nevidim tu moc lidi, kteri by nediskutovali k veci a konstruktivne.
Ale prece vam rekli i PROC se to ovlada tak a tak. Chapu, ze uzivatel ma sve zvyky, ktere se mu nechce menit, ale technologie, kterou pouziva, se postupem casu vyviji a nektere zvyky proste treba tu a tam treba menit je. Jestlize ve firme prechazime z Windows na GNU/Linux, protoze se rozhodneme, ze ten je pro nas z tech a tech duvodu vyhodnejsi, neuskodi venovan MINIMUM usili pochopeni jeho zakladu. Ty Windows jsme se predtim taky museli trochu ucit, kdyz jsme na prechazeli z DOSu nebo z tuzky a papiru.
Jinak, pokud jste v pozici, kdy vam uzivatele nadavaji, ze aplikace startuji pomalu, a kdyz jim reknete, ze je nemaji zavirat, reknou vam, ze toho po nich chcete moc, ze oni jsou zvykli je zavirat, tak to je dost skoda. V tom vam asi neporadim, priznavam, ze v takove situaci jsem nikdy nebyl, s uzivateli systemu, ktere jsem spravoval, jsem mel vzdy zasadne pratelsky vztah. :)
SUSE LINUX toho zrejme pousti moc, startovaci skripty jsou prilis predimenzovane i po vypnuti nepotrebnych sluzeb. Pokud nemate cas system doladovat, doporucil bych se zatatymi zuby upustit od myslenky, ze SUSE je standard (ona je to ted spis enterprise distribuce, pocita s hodne vykonnym hardwarem) a zkusit treba Ubuntu, ktera je minimalne stejne uzivatelsky privetiva, ale nespusti pri startu tolik blbosti.
no tak si tam nech widle a neřeš to tady furt dokola, když předem víš jak to dopadne...tohle tlachání o ničem je podle mě ztráta času, ne?
Pokud ho budeš doma v obýváku 3x za den zapínat a vypínat (což je podlě mě zhovadilost), tak si hovylaď tak, aby bootoval rychle a vyhaž kraviny co nepotřebuješ.
Co se týče linuxu ve firmě a tak, tak co vím já tak tam zapnou PC ráno a vypnou odpoledne....to se denně o těch 30s dohromady svět nezboří ani na tvém standartním distru typu SuSE. Než si úředníci uvaří kafe tak to stejně bude dávno naběhlé. A server asi těžko na noc vypínáte ať je na něm OS jaký chce.
Ideální řešení je vychytat si PC aby nehlučelo, nebo si pořídit něco co málo žere, je-li ti líto spálené elektřiny. Via Epia, Via Eden, ITX základní desky, notebook např.
Mám se tu i vykakat nebo je to jasné?
Pouziva Suse nejaky daemon pro kontrolu noveho hardware? - ANO ale Win taky Pouziva Suse neco navic? - co?Co třeba to, že Windows je monolit, který při se při bootu "nahrne" do RAM, zinicializuje a běží, přičemž nastavení si bere z jedné obrovské binární datové struktury. Naprotitomu současné distribuce linuxu jsou modulární záležitost, kde každá komponenta má nějaký svůj vlastní oddělený textový konfigurák a většinou si otevírá další soubory, sokety, logy, atd. Dále, že celý inicializační proces po nabootování kernelu znamená parsování několika desítek textových souborů, spouští se startovací skipty (což jsou defacto programy v interpretovaném jazyce). Tohle všechno má samozřejmě řádově věší režii než v případě monolitu, kde binární loader akorát nahraje pár velkých binárních souborů do paměti a spustí je. To je prostě daň za škálovatelnost, přehlednost a komfort při správě, ke které stačí pouze textová konzole. Samozřejmě je tu stále prostor i v rámci textových RC skriptů optimalizovat a urychlovat boot o desítky % (viz rozdíly mezi jednotlivými distry), ale principielně bude tenhle způsob vždycky relativně pomalý.
Článek na ABCLinuxu jsem ještě nenapsal.chyba
S odkazem na dnesni Zpravicku o rychlosti bootu Linuxu a novych zprav o zvyseni rychlosti bootu Windows Vista by me zajimalo proc je Linux na desktopu tak neuveritelne pomaly.
Desktopové aplikace jsou naprogramovány nekvalitně, nešetrně k hw prostředkům počítače. Místo optimalizací můžeme sledovat spíše vznik nových featurek.
Jejich výhody spatřuji pouze v multiplatformnosti a ceně.
Dá se s tím něco dělat?
Malé shrnutí některých věcí co zde padly:
- povypínat, co není třeba (démony, položky ve start skriptech, příp. si startovací skripty napsat od nuly) - používat nějaký odlehčený wm, příp. aplikace - upravit návyky práce s počítačem (co jednou zapnu, nevypnu, pouze minimalizuju ap.) - použít svižnější distribuci (debian) nebo použít nějakou source-based s optimalizacemi (gentoo či z úplně jiného soudku freebsd) - posílit hardware- změnit OS
Stojí za to obětovat tomu ladění čas?
Těžko říct. Získáte zcela jistě rychlejší systém (co do bootu a odezvy), ale špatně napsané aplikace (konsole, gnome-terminal, firefox, OO apod. parní válce) nijak viditelně neurychlíte.ale špatně napsané aplikace (konsoleco je na Konsoli špatného? Pomalá určitě není. Startuje 2 vteřiny a umí spoustu věcí.
Ne - ta parodie nastartuje za 15sec KOMPLET se vsemi sluzbama - Bill je proste v necem lepsiA co teprve takové osmibitové Atari jak rychle bootuje. Systém naskočí okamžitě po cvaknutí vypínačem. Za takovou chvilku si PC železo nestihne ani zinicializovat grafickou kartu, natož otestovat RAMěť a připojené disky a vůbec začít bootovatbohuzel
(C) 1982 Sinclar Research. All rights reserved.Už ten stroj nemám a emulátor po ruce taky ne. Zato nahrávání programů - to byl nářez. Ale obrázky u toho byly hezký, to se musí nechat. P.S.: Některé BIOSy jsou vskutku ostudně pomalé. NVidia RIVA TNT2 po startu straší asi jenom vteřinu. Nebo dvě? Award BIOS pro QDI BrillianX 1S je zvláštní, zabere si pro sebe asi tak osm vteřin. Nejúchylnější je RAID řadič s čipem HighPoint 370A, ten zaplácne asi dvanáct vteřin. K mé smůle se toto všechno nachází v mém počítači.
udev-030
s verzemi jádra kolem 2.6.11 se už pouštěl celkem pomalu (1-2 vteřiny), nakonec mě jádro 2.6.11.12 (či které) přinutilo jej vyměnit. Ale jeho vyřazením tato starost odpadá.
Tiskni
Sdílej: