Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Řešení dotazu:
Tohle je jeden z asi tak tisíce důvodů, proč dát přednost skutečné databázi (PostgreSQL) před dětskou hračkou (MySQL).
K původnímu dotazu: Jediná možná prevence je solidní databáze. A samozřejmě solidní souborový systém, to se rozumí samo sebou. A taky nepoužívat pokud možno žádné úžasně rychlé, zato však data pojídající (v případě výpadku elektřiny) mount optiony jako nobarrier
a podobné.
Celkom rozumne mi pride robit snapshot suborov za chodu, pokial predtym pozastavite DB. Samozrejme to predpoklada snapshotovaci FS, btrfs, pre velke nasadenia zfs. Ak taky FS nie je mozne pouzit, treba robit snapshoty celej virtualky alebo LVM. Pocas zalohovania je DB v read-only stave, snapshot trva iba okamih. Aj ked je pravda, ze vela aplikacii nepobezi s RO databazou, ale 3-5s vypadok mi pride akceptovatelnejsi ako pripadne mnoho hodinove (potazmo viacdnove) obnovovanie z textovych dumpov. ja to robim nejako takto (pre-freeze-script):
<code>
sync mysql --defaults-extra-file=/etc/mysql/debian.cnf 2>&1 >>/tmp/backup/output <<EOF
FLUSH TABLES WITH READ LOCK;
SET GLOBAL read_only = ON;
EOF
echo 1 >/tmp/backup/db_lock sync
btrfs subvolume snapshot -r "/var/lib/mysql" "/var/lib/mysql/snapshots/`date "+%Y_%m_%d__%H_%M_%S"`"
if [ -e /tmp/backup/db_lock ]; then
mysql --defaults-extra-file=/etc/mysql/debian.cnf 2>&1 >>/tmp/backup/output <<EOF
SET GLOBAL read_only = OFF;
UNLOCK TABLES;
EOF
rm -f /tmp/backup/db_lock fi
</code>
ps. niektore aplikacie s MYISAM nebudu fungovat.
pps. overit zalohovanu DB je pomerne jednoduche, staci spustit dalsiu instanciu mysql s upravenym konfigurakom (port, ulozisko) ci uz v RO rezime alebo nad dalsim RW snapshotom. Dokonca je mozne potom z takeho snapshotu vydumpovat textove zalohy.
som zjavne nepochopil ...
Postgres, stejně tak InnoDB data neničí za předpokladu, že platí určité předpoklady - např. že si uživatel nevypne fsync, že fsync reálně funguje (a operační systém nekecá), že nedojde k poškození filesystému, atd. Při dnešní složitosti a miliónu různých optimalizacích je skoro zázrak, že to funguje. Nicméně to překvapivě funguje. Když člověk ví, co se může všechno rozbít, tak problémů s čitelností, konzistencí db několik málo za posledních 5 let.A to byla totálka nebo se to podařilo nějak opravit? Mít totálku několikrát za pět let je dost špatný výsledek pro databázi. U nás může být i odstávka na půl hodiny hrozný problém. I v noci. Na proti tomu, když se ztratí jeden záznam (poslední inzert či update) nás vůbec netrápí. Jsou to většinou nějaké haléře max. koruny škody. Myisam má problém, že se zamyká celá tabulka, a tak celou aplikaci může ucpat jeden delší select. Kromě toho rozdíl v rychlosti není až tak podstatný. To zamykání je klíčové. Řešíme to nyní tak, že čteme z klonu a déle trvající dotazy nestrpíme, musí se prostě optimalizovat, aby nebyly. Není to úplně dobré, ale žít se s tím dá. Ohledně inodb fašírky. Žádné změny defaultního nastavení file systému nebo databáze jsme pokud vím nikdy nedělali. Přesto několikrát inodb totálka i bez výpadku elektřiny. Máme strach to nyní nasadit a pokračujeme na myisam. Kdesi jsem četl, že indodb je lepší a spolehlivější, ale když se pokazí, stojí to zato. Myisam je snadnější pokazit, ale není to problém.
Tiskni
Sdílej: