Byla vydána verze 18.04.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek v kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.
Bylo oznámeno vydání nové stabilní verze 1.26 a beta verze 1.27 open source textového editoru Atom (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Dle plánu byla dnes vydána hra Rise of the Tomb Raider (Wikipedie) pro Linux. Koupit ji lze za 49,99 €.
Společnost Oracle vydala čtvrtletní bezpečnostní aktualizaci svých softwarových produktů (CPU, Critical Patch Update). Opraveno bylo celkově 254 bezpečnostních chyb. V Oracle Java SE je například opraveno 14 bezpečnostních chyb. Vzdáleně zneužitelných bez autentizace je 12 z nich. V Oracle MySQL je opraveno 33 bezpečnostních chyb. Vzdáleně zneužitelné bez autentizace jsou 2 z nich.
Byla vydána verze 8.0 linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Nejnovější verze Trisquel nese kódové jméno Flidas a bude podporována do roku 2021. Výchozím prostředím je nově MATE 1.12. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Byla vydána nová verze 27.9.0 webového prohlížeče Pale Moon (Wikipedie) vycházejícího z Firefoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o poslední větší aktualizaci verze 27. Vývojáři se zaměří na novou verzi 28.
Google Chrome 66 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 66.0.3359.117 tohoto webového prohlížeče přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 62 bezpečnostních chyb.
Byla vydána druhá RC verze nové řady 2.10 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Již tento čtvrtek (19. 4.) se v posluchárně 107 na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze Dejvicích odehraje večer s Turrisem, tentokrát zaměřený na nový modulární router MOX. Mluvit o něm budou Patrick Zandl a Ondřej Filip, ale bude i prostor pro dotazy a diskuzi s vývojáři. Akce začíná v 18:00 a plánovaný konec je v 19:45. Mapka, kde se nachází daná posluchárna, a možnost registrace je k dispozici na webu CZ.NIC.
Byla vydána nová stabilní verze 1.14.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Verze 1.14.0 vychází rok po vydání verze 1.12.0 a přináší řadu nových vlastností. Zdůraznit lze modul mirror, HTTP/2 push a gRPC proxy. Podrobnosti v seznamu změn (CHANGES-1.14).
Řešení dotazu:
Tohle je jeden z asi tak tisíce důvodů, proč dát přednost skutečné databázi (PostgreSQL) před dětskou hračkou (MySQL).
K původnímu dotazu: Jediná možná prevence je solidní databáze. A samozřejmě solidní souborový systém, to se rozumí samo sebou. A taky nepoužívat pokud možno žádné úžasně rychlé, zato však data pojídající (v případě výpadku elektřiny) mount optiony jako nobarrier
a podobné.
Celkom rozumne mi pride robit snapshot suborov za chodu, pokial predtym pozastavite DB. Samozrejme to predpoklada snapshotovaci FS, btrfs, pre velke nasadenia zfs. Ak taky FS nie je mozne pouzit, treba robit snapshoty celej virtualky alebo LVM. Pocas zalohovania je DB v read-only stave, snapshot trva iba okamih. Aj ked je pravda, ze vela aplikacii nepobezi s RO databazou, ale 3-5s vypadok mi pride akceptovatelnejsi ako pripadne mnoho hodinove (potazmo viacdnove) obnovovanie z textovych dumpov. ja to robim nejako takto (pre-freeze-script):
<code>
sync mysql --defaults-extra-file=/etc/mysql/debian.cnf 2>&1 >>/tmp/backup/output <<EOF
FLUSH TABLES WITH READ LOCK;
SET GLOBAL read_only = ON;
EOF
echo 1 >/tmp/backup/db_lock sync
btrfs subvolume snapshot -r "/var/lib/mysql" "/var/lib/mysql/snapshots/`date "+%Y_%m_%d__%H_%M_%S"`"
if [ -e /tmp/backup/db_lock ]; then
mysql --defaults-extra-file=/etc/mysql/debian.cnf 2>&1 >>/tmp/backup/output <<EOF
SET GLOBAL read_only = OFF;
UNLOCK TABLES;
EOF
rm -f /tmp/backup/db_lock fi
</code>
ps. niektore aplikacie s MYISAM nebudu fungovat.
pps. overit zalohovanu DB je pomerne jednoduche, staci spustit dalsiu instanciu mysql s upravenym konfigurakom (port, ulozisko) ci uz v RO rezime alebo nad dalsim RW snapshotom. Dokonca je mozne potom z takeho snapshotu vydumpovat textove zalohy.
som zjavne nepochopil ...
Postgres, stejně tak InnoDB data neničí za předpokladu, že platí určité předpoklady - např. že si uživatel nevypne fsync, že fsync reálně funguje (a operační systém nekecá), že nedojde k poškození filesystému, atd. Při dnešní složitosti a miliónu různých optimalizacích je skoro zázrak, že to funguje. Nicméně to překvapivě funguje. Když člověk ví, co se může všechno rozbít, tak problémů s čitelností, konzistencí db několik málo za posledních 5 let.A to byla totálka nebo se to podařilo nějak opravit? Mít totálku několikrát za pět let je dost špatný výsledek pro databázi. U nás může být i odstávka na půl hodiny hrozný problém. I v noci. Na proti tomu, když se ztratí jeden záznam (poslední inzert či update) nás vůbec netrápí. Jsou to většinou nějaké haléře max. koruny škody. Myisam má problém, že se zamyká celá tabulka, a tak celou aplikaci může ucpat jeden delší select. Kromě toho rozdíl v rychlosti není až tak podstatný. To zamykání je klíčové. Řešíme to nyní tak, že čteme z klonu a déle trvající dotazy nestrpíme, musí se prostě optimalizovat, aby nebyly. Není to úplně dobré, ale žít se s tím dá. Ohledně inodb fašírky. Žádné změny defaultního nastavení file systému nebo databáze jsme pokud vím nikdy nedělali. Přesto několikrát inodb totálka i bez výpadku elektřiny. Máme strach to nyní nasadit a pokračujeme na myisam. Kdesi jsem četl, že indodb je lepší a spolehlivější, ale když se pokazí, stojí to zato. Myisam je snadnější pokazit, ale není to problém.
Tiskni
Sdílej: