Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
Byla vydána verze 1.84.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Chcete se zapojit do vývoje Debianu? Představena byla interaktivní mapa míst, kde vývojáři Debianu nabízejí podepisování PGP klíčů.
Zdar a sílu,
vybírám komponenty do HTPC a zasekl jsem se na základní desce (s CPU a GPU).
Požadavky jsou v zásadě následující:
Původně jsem chtěl pořídit Pegatron IPX7A-ION, nebo ASUS AT3N7A-I.
Napadlo mě ale, že koupí microATX desky bych vyřešil otázku portů apod., leč bylo by to na úkor spotřeby.
Jak jsem zjistil, integrované GPU nVidia GeForce 8200/8300 (pro AMD) jsou ekvivalentní s 9300/9400 (pro Intel). AMD má proti tomu čipové sady 785G/780G apod. Jsou použitelné pod GNU/Linuxem? (Moc tomu nevěřím.)
Co deska (pro změnu nVidia 8300) ASUS M3N78-EM? Co pak za CPU?
Řešení dotazu:
Ovšem ještě nemám vyskoušené probuzení PC abych mohl automaticky nahrávat.
Aha! To by mě taky zajímalo...
Proč by to nemělo stíhat v DVB-T už je video zakodované takže ho stačí pouze ukládat.DVB-T se vysílá v drtivé většině v MPEG2, což žere místo na disku jak prase. Po nahrání se vyplatí udělat dvouprůchodové zakódování do xvid nebo h264. Nemluvě o vystříhání reklam.
Jak jsem psal někde jinde mythtv se mi nepovedlo rozchodit a zdá se mi že je to moloch který je k ničemu.To jsem si z počátku myslel taky a hodně mě štvala závislost na mysql. Pak jsem k němu ale přičuchnul skrz mythbuntu a od té doby ho používám a stále objevuji nové a nové vychytávky. S odstupem několika měsíců musím říct, že je to extrémně vymakaný kus software dotažený do nejmenších detailů co opravdu funguje.
Protože mi nevyhovoval můj rekordér tak jsem se rozhodl postavit si vlastní, neboť i kupované mi nevyhovovaly z důvodu buď velké ceny a nebo z důvodu programování (málo pozic, nemožné některé kombinace atd....)
Takže na čem to postavit aby to bylo levné a použitelné?
Po prohlédnutí různých MB jsem se rozhodl pro ASUS AT3N7A-I kterou jsem zavřel s TV kartou AverTV Hybrid+FM PCI A16D kterou už jsem měl koupenou. Vše jsem to vestavěl do skříně s 200W zdrojem a zde nastal první problém, dle manuálu od MB tato deska potřebuje 400W zdroj ! A nebo aspoň na větvi +12V zdoj co dodá 15A což můj nesplňuje dodá pouze 10A ovšem to mě neodradilo a seskládal jsem to dohromady s tím že pokud s toho nebudu ždímat maximum a připojovat hromadu věcí tak by to zdroj měl utáhnout.
No zatím to šlape ovšem co za OS?
No než jsem tam nainstaloval linux tak jsem vyskoušel windows, měl jsem windows visty basic 32b které nechodily nic moc, instalace windows XP tak to chodilo o hodně rychleji, ovšem SW se mi nepozdával tak jsem přikročil k instalaci linuxu.
Takže co tam nainstalovat no rozhodl jsem se že vyskouším mythbuntu ovšem to se mi nepovedlo rozchodit a nějak jsem nepátral proč a odložil jsem ho. No a rozhodl jsem se nainstalovat svoji oblíbenou distribuci Fedora 11 64b.
No po instalaci jsem sprovoznil TV kartu a pomocí mencoderu nahrávám OK ovšem co s toho když budu chtít nahrát něco když nejsem doma?
No protože pro HTCP nic moc není tak jsem se rozhodl že vyskouším mythtv.
Ovšem pod fedorou jsem to taky nerozchodil, lépe řečeno rozchodil i naladil analogové programy ovšem jak jsem je chtěl přepnout v mythtv tak to hodilo vždy chybu zobrazení.
Takže jsem se na to vykašlal a budu nahrávat přímo pomocí mencoderu a cronu.
Toto má několik úskalí, zatím do cronu zadávám vše ručně pomocí crontab -e
a napsal jsem si skrypt který provede záznam, nazval jsem ho záznam a umístil do svého domovského adresáře do složky bin.
Soubor zaznam v /home/petr/bin
#!/usr/bin/perl die "$0 má špatný počet parametrů.\n\nSprávně má být:\n$0 Kanál norma délka_záznamu\n$0 E5 PAL-DK 01:00:00\n\n" if @ARGV != 3; $soubor_avi=`LC_TIME="cs_CZ.UTF-8" date +%A-%d.%m.%Y-%H:%M.avi`; if ( not (`ps -A | grep "mencoder"` or `ps -A | grep "mplayer"`)) { system "mencoder tv://$ARGV[0] -tv driver=v4l2:norm=$ARGV[1]:input=0:alsa:adevice=hw.1,0:audiorate=32000:forceaudio:immediatemode=0 -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:vbitrate=3000 -oac mp3lame -lameopts cbr:br=128 -endpos $ARGV[2] -o /home/petr/Videa/$soubor_avi >/dev/null 2>>/home/petr/error.txt"; } # Uzivatelsky cron podle ktereho budeme spoustet PC $SOUBOR_CRON="/tmp/petr_crontab.txt"; # Pri debug 1 vypisujeme co delame (0 = jsme potichu) $DEBUG=0; system "crontab -l > /tmp/petr_crontab.txt"; open(DATA, "<", $SOUBOR_CRON) or die "Nelze otevřít soubor: $!"; $cas=0; $starycas=0; while ($radek=<DATA>) { chomp $radek; # je neco na radku - spracujeme if (length($radek)>0) { if ($DEBUG==1) { print $radek . "\n"; } use Schedule::Cron::Events; my $cron = new Schedule::Cron::Events( $radek, Seconds => time()); my ($sec, $min, $hour, $day, $month, $year) = $cron->nextEvent; if ($DEBUG==1) { printf("Další start: %2d:%02d:%02d on %d.%02d.%d\n", $hour, $min, $sec, $day, ($month+1), ($year+1900)); } # turn a local date into a Unix time use Time::Local; my $epochSecs = timelocal($sec, $min, $hour, $day, $month, $year); if ($DEBUG==1) { print "počet " . $epochSecs . " sekund co je " . localtime($epochSecs) . "\n"; } # Vybirame nejdrivejsi cas if ($starycas==0) { $starycas=$epochSecs; $cas=$epochSecs; } if ($epochSecs<$starycas) { $cas=$epochSecs; } $starycas=$epochSecs; # konec spracovani radku } # konec spracovani souboru } close DATA; if ($DEBUG==1) { print "Ted je cas: " . time() . "\n"; } # Odecteme 10 minut $cas-=600; if ($cas>time() and `w | grep " 1 user"` ) { exec "sudo /sbin/shutdown -h now 2>>/home/petr/error.txt"; }
Tímto skriptem budeme nahrávat, pokud bude pouze automaticky přihlášený jeden uživatel tak vypneme PC a proto musíme nastavit sudo aby uživatelé mohly spustit /sbin/shutdown
bez hesla.
Teď potřebujeme něco co zajistí aby se cron spustil i kdž se pouze spustí PC a nikdo se nepřihlásí, uživatelský cron se spustí pouze jak se uživatel přihlásí a protože nepotřebujeme bezpečnost upravíme druhou textovou konzoli aby se tam automaticky přihlašoval uživatel petr.
Takže upravíme soubor /etc/event.d/tty2
# tty2 - getty # # This service maintains a getty on tty2 from the point the system is # started until it is shut down again. start on stopped rc2 start on stopped rc3 start on stopped rc4 start on started prefdm stop on runlevel 0 stop on runlevel 1 stop on runlevel 6 respawn exec /sbin/mingetty --autologin petr tty2
Tak po spuštění PC se přihlásí automaticky uživatel petr na konzoli tty2
Teď musíme zajistit aby při vypnutí PC se nastavilo probuzení PC.
Jak postupovat při probuzení jsem nastudoval z ACPI wakeup a MythTv ACPI Wakeup.
Teď potřebujeme přečíst uživatelský cron a podle něho nastavit probuzení. Na to jsem čerpal nápad od Dotaz: Převod "0 20 * * 2,4" na aktuální čas a vylezl ztoho nakonec skript cron.pl.
#!/usr/bin/perl # Uzivatelsky cron podle ktereho budeme spoustet PC $SOUBOR_CRON="/var/spool/cron/petr"; # Zapisem do souboru nastavime alarm $ACPI_WAKE_UP="/sys/class/rtc/rtc0/wakealarm"; # Pri debug 1 vypisujeme co delame (0 = jsme potichu) $DEBUG=1; open(DATA, "<", $SOUBOR_CRON) or die "Nelze otevřít soubor: $!"; $cas=0; $starycas=0; while ($radek=<DATA>) { chomp $radek; # je neco na radku - spracujeme if (length($radek)>0) { if ($DEBUG==1) { print $radek . "\n"; } use Schedule::Cron::Events; my $cron = new Schedule::Cron::Events( $radek, Seconds => time()); my ($sec, $min, $hour, $day, $month, $year) = $cron->nextEvent; if ($DEBUG==1) { printf("Další start: %2d:%02d:%02d on %d.%02d.%d\n", $hour, $min, $sec, $day, ($month+1), ($year+1900)); } # turn a local date into a Unix time use Time::Local; my $epochSecs = timelocal($sec, $min, $hour, $day, $month, $year); if ($DEBUG==1) { print "počet " . $epochSecs . " sekund co je " . localtime($epochSecs) . "\n"; } # Vybirame nejdrivejsi cas if ($starycas==0) { $starycas=$epochSecs; $cas=$epochSecs; } if ($epochSecs<$starycas) { $cas=$epochSecs; } $starycas=$epochSecs; # konec spracovani radku } # konec spracovani souboru } close DATA; # pokud neni cas vetsi jak aktualni nic nedelame if ($cas>time()) { if ($DEBUG==1) { print "Ted je cas: " . time() . "\n"; } if ($DEBUG==1) { print "Nejblizsi cas spusteni nahravani " . $cas . " sekund co je " . localtime($cas) ."\n"; } # Odecteme 5 minut $cas-=300; if ($DEBUG==1) { print "Nejblizsi cas spusteni HTPC (cas nahravani - 5 minut) " . $cas . " sekund co je " . localtime($cas) ."\n"; } # reset Alarm open(ALARM, ">", $ACPI_WAKE_UP) or die "Nelze otevřít soubor: $!"; print ALARM "0"; close ALARM; # Zapis alarmu open(ALARM, ">", $ACPI_WAKE_UP) or die "Nelze otevřít soubor: $!"; print ALARM $cas; close ALARM; }
No a teď ten skript musíme při vypnutí PC nějak zavolat. No pod fedorou jsem to vyřešil že jsem upravil /etc/rc.d/init.d/halt
v kterém jsem našel:
[ -x /sbin/hwclock ] && action $"Syncing hardware clock to system time" /sbin/hwclock --systohc
a za to dodal spuštění skriptu cron.pl což jsem provedl vložením:
#Nastaveni alarmu [ -x /home/petr/bin/cron.pl ] && /home/petr/bin/cron.pl
A teď to chce naplnit cron záznamy pro nahrávání a otestovat zda to funguje.
Doufám že se to bude někomu hodit, samozřejmě řádky s mencoderem a mplayerem třeba upravit podle potřeb, tak stejně různé parametry.
Pro normální dívání používám script tv:
#!/usr/bin/perl die "$0 má špatný počet parametrů.\n\nSprávně má být:\n$0 Kanál norma délka_záznamu\n$0 E5 PAL-DK 01:00:00\n\n" if @ARGV != 1; if ( $ARGV[0] eq "ex" or $ARGV[0] eq "stv1" or $ARGV[0] eq "ct24" ) { $norma="PAL-BG";} else{ $norma="PAL-DK"; } #printf "argument: " . $ARGV[0] ; if ( not (`ps -A | grep "mencoder"` or `ps -A | grep "mplayer"`)) { system "mplayer tv://$ARGV[0] -tv driver=v4l2:norm=$norma:volume=100:alsa=on:adevice=hw.1,0:amode=1:audiorate=32000:forceaudio:immediatemode=0:channels=r12-ct1,r8-ct2,r10-nova,r6-prima,se7-stv1,se13-ex,r7-ct24"; }
die "$0 má špatný počet parametrů.\n\nSprávně má být:\n$0 program\n$0 nova\n\n" if @ARGV != 1;A spouští se tv program za program musí být název zadaný v channels u příkazu mplayer. (Prostě abych si nemusel pamatovat kanály, ale zadávat názvy je jednoduší.)
# Vybirame nejdrivejsi cas if ($starycas==0) { $starycas=$epochSecs; $cas=$epochSecs; } if ($epochSecs<$starycas) { $cas=$epochSecs; } $starycas=$epochSecs;Přepsat na:
# Vybirame nejdrivejsi cas if ($starycas==0) { $starycas=$epochSecs; $cas=$epochSecs; } if ($epochSecs<$starycas) { $cas=$epochSecs; $starycas=$epochSecs; }
Aver, Asus, LifeView, Leadtek. Tihle vsichni a zcela jiste i dalsi vyrobci maji karty do pci-e. Je fakt, ze jsou to karty x1, ale co ti brani ji strcit do x16?Pegatron má PCIe x16 slot, do nějž budu těžko shánět TV kartu.
Protože amd je hardwarově daleko vepředu, kvalita proprietárních ovladačů je srovnatelná, a amd má navíc stabilní cyklus releasů po jednom měsíci a nakonec svobodné ovladače jdou narozdíl od nouveau mílovými kroky kupředu.
Zvládne ten integrovaný Radeon HD 3300/4200/??? 1080p video? Pod GNU/Linuxem? Jsou ty ovladače stabilní? Co s2*
? Spotřeba?
Jo a co se týče televizní karty, tak račte na http://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Main_Page a konfrontujte to se skladem svého prodejce.
Vím.
Zvládne ten integrovaný Radeon HD 3300/4200/???4200
1080p video?ano (dekóduju přes CPU jak jsem uvedl výše)
Pod GNU/Linuxem?samozřejmě
Jsou ty ovladače stabilní?
anoCo s2*?Jestli tím myslíte suspendování, tak mi funguje do paměti i na disk.
Spotřeba?Tu jsem neměřil, ale neočekávám nějaký brutální průtok elektriky. Spíš bych řešil spotřebu u věcí, které běží furt (nebo je vypínal), než u pc kde si pustím možná jednou denně film.
Tiskni Sdílej: