Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
CPU - 60°C HDD - 40-55°CA chcem aby sa dozil buducich vianoc. Preto ma napadlo spravit si nieco ako mini klimatizaciu priamo do servera. Zakupil by som dva radiatory, obehove cerpadlo, spravne nasmerovat ventilatory v skriny a vonku na druhom radiatore. Len neviem ci to bude fungovat, ci mi to dobre schladi. Pripadne ci mam nad niecim inym uvazovat.Vedeli by ste mi poradit? p.s. CPU - Intel c2d 3Ghz, 4HDD WD, Celkova spotreba na zdroji je okolo 130W
Zdroj CPU HDD v strede skrine
Q = S * dT * KQ - teplo, ktoré je rozvádzač schopný pasívne odviesť, S - ochladzovaná procha rozvádzača okolitým vzduchom v m2, dT - Rozdiel teplôt vo vnútri a vonku, v K, K - koeficient prestupu tepla, 3,5 pre plast, 5,5 pre kov, vo W/m2K.
CPU je podle mě OK, zkus vysát prach. Kolik máš místa kolem disků? Když jsem stavěl domácí server s Pentium II 266MHz a neměl case, tak jsem všechno nastrkal a zavřel do šuplíku Ven koukaly jen kabely a přes síť jsem každých cca 10 minut kontroloval teploty. Disk asi po hodině vyjel na 50°C a chtěl pořád zvyšovat, tak jsem začal řešit, jak ho tiše a efektivně ochladit.
Bude to znít zvláštně, ale stačilo rukou najít nejteplější místo disku, na chladič z Pentia II (slot 1, taková podlouhlá placka) nalepit oboustrannou lepící pásku a prachsprostě ho tam plácnout Teplota se držela na 40°C i po několika hodinách běhu v zavřenym šuplíku. Jestli se ti někde válí navíc pasiv, tak ho tam zkus položit (utři prach z disku a najdi nejteplejší místo) a zkus to pozorovat
Tiskni
Sdílej: