Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
start() { for((;;)) do echo "$(date +%F) @ $(date +%T) :: $(cpuload | awk {'print$2'})%" >> /home/david/stats/now done } stop() { mv /home/david/stats/now /home/david/stats/$(date +%F)-at-$(date +%T).log } restart() { mv /home/david/stats/now /home/david/stats/$(date +%F)-at-$(date +%T).log for((;;)) do echo "$(date +%F) @ $(date +%T) :: $(cpuload | awk {'print$2'})%" >> /home/david/stats/now done }No a díky tomu jsem se dostal k tomu, že neumím ukončit for cyklus. Na začátku
stop()
a restart()
mi to chybí. Nevíte prosím jak na to?
Především by bylo vhodně, dělat restart
voláním procedur stop
a start
, nikoliv copy-paste jejich obsah.
Potom, když je to systémový skript, tak je lepší výsledek ukládat do /var/neco, než do /home
Co takhle nekonečný for
nahradit smyčkou while
a jako podmínku tam dát test existence nejakého souboru? Pokud soubor přestane existovat (tj. ve stop
se smaže), tak se jednoduše ukončí. To by nešlo?
while
smyčku nepsal...
man testa ještě:
[
je hardlink na test
Tak mě napadá, že tam nikde není sleep
. Nebo je už v tom cpuload
?
cpuload
každých 5 sekund zapíše zatížení procesoru do statistiky. Zdrojový kód cpuload
je zde (díky, Doli), /etc/init.d/cpustats
vypadá takto:
start() { cpuloadd & } stop() { if [ -f /home/david/stats/now ] then mv /home/david/stats/now /home/david/stats/$(date +%F)-at-$(date +%T).log killall cpuloadd cpuload else killall cpuloadd cpuload fi } restart() { svc_stop svc_start }a
cpuloadd
obsahuje:
#! /bin/bash doIt() { for((;;)) do echo "$(date +%F) @ $(date +%T) :: $(cpuload | awk {'print$2'})%" >> /home/david/stats/now done } if [ -f /home/david/stats/now ] then mv /home/david/stats/now /home/david/stats/$(date +%F)-at-$(date +%T).log doIt else doIt fi
if [cond] ... doIt else doIt fi
Stejný příkaz v obou větvích ifu?
To si asi nerozumíme. Mě je jedno, co ten příkaz doIt dělá a v jakém je skriptu. Zajímá mě, proč je v obou větvích ifu stejný příkaz (tedy vykoná se, ať podmínka ifu dopadne jakkoliv)
Místo:
if [cond] ... doIt else doIt fi
Lze přece jednoduše psát:
if [cond] ... fi doIt
/var/stats
a když ne, aby jí vytvořil. V manuálu test
u kontrole zda soubor NEexistuje nic není (když neexistuje aby vrátil exit 0 a když jo, tak 1). Musím tedy napsat if
s nějakým zbytečným echem, nebo to test
umí a postačí while
?
ls /var/stats &> /dev/null while [ $? != 0 ] do mkdir -p /var/stats done
if [ ! -f "$FILE" ]; then echo "$FILE not found" fi
Tiskni
Sdílej: