Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Ni-neco to naopak pomahaŘíká se to, ale není to úplně pravda. Při hlubokém vybíjení baterie složené z několika článku se projeví rozdíly mezi jednotlivými články. Může se stát (a s největší pravděpodobností se stane), že některý z článku je úplně vybitý, ale ostatní články ještě nějaké napětí mají. Dalším používáním baterie v takovémto stavu dojde k "nabíjení" vybitého článku opačnou polaritou a k mnohem většímu poškození, než kdyby se ten článek nechal nabít, i když nebyl zcela vybit.
... Li-Ion baterky maji urcity pocet nabijecich ciklu, po kterem se jejich vydrz rapidne snizuje a nevim o zadnem zpusobu, jak tento stav zvratitAFAIK by to mělo být jinak: lionkám by měla po ~ 3 letech postupně klesat kapacita bez ohledu na počet nabíjecích cyklů - na těch mělo záležet u Ni* baterek. Ruku do ohně bych za to ale nedal...
"ale pokud by to jelo, pak by nebyl duvod k ...."Bud si nech u firmy co se zabyva bateriema patricny pocet clanku sparovat, nebo se na to vykasli. Usetris si cas a penize. To co planujes je holej technickej a v dusledku i ekonomickej nesmysl. Baterie se pro provoz v sadach /seriovy, paralelni a serioparalelni zapojeni/ vybiraji tak, aby meli pokud mozno stejnou provozni charakteristiku. Jedna se nekolik krivek ktere popisuji chovani chemickeho clanku na zmenu zatizeni a pri konstantnim zatizeni v case. Povolena odchylka je podle nasazeni 3 - 10%. Cim vetsi odchylka tim drive jde baterie do haje. To co planujes - nasazeni noveho clanku do stare baterie, je poruseni vsech pravidel ktere se toho tykaji. Kdyz ji tam das muze casem dojit k prepolovani nejslabsiho clanku a v dusledku k jeho destrukci. Nove clanky i s praci te vyjdou na cca 1kkc. Ma to cenu se s tim parat ? NIcmene nahrazeni zniceneho clanku jinym technicky mozne je - musis ale najit stejne starej clanek a se stejnou charakteristikou jako ty v baterii kam ma clanek prijit. Pokud to chces zkusit, najdi firmu co se zabyva opravami baterii a pozadej je o opravu - napr. http://melichar-praha.cz/. V domacich podminkach ti sparovani clanku potrva neumerne dlouho, nebo se vubec nepovede. Minimalne naklady vysoce presahnou vysledny ekonomicky efekt. Pokud to chces zkusit, zacni teorii. Kniha o chemickych zdrojich je tvuj kamarad.
Tiskni
Sdílej: