Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ni-neco to naopak pomahaŘíká se to, ale není to úplně pravda. Při hlubokém vybíjení baterie složené z několika článku se projeví rozdíly mezi jednotlivými články. Může se stát (a s největší pravděpodobností se stane), že některý z článku je úplně vybitý, ale ostatní články ještě nějaké napětí mají. Dalším používáním baterie v takovémto stavu dojde k "nabíjení" vybitého článku opačnou polaritou a k mnohem většímu poškození, než kdyby se ten článek nechal nabít, i když nebyl zcela vybit.
... Li-Ion baterky maji urcity pocet nabijecich ciklu, po kterem se jejich vydrz rapidne snizuje a nevim o zadnem zpusobu, jak tento stav zvratitAFAIK by to mělo být jinak: lionkám by měla po ~ 3 letech postupně klesat kapacita bez ohledu na počet nabíjecích cyklů - na těch mělo záležet u Ni* baterek. Ruku do ohně bych za to ale nedal...
"ale pokud by to jelo, pak by nebyl duvod k ...."Bud si nech u firmy co se zabyva bateriema patricny pocet clanku sparovat, nebo se na to vykasli. Usetris si cas a penize. To co planujes je holej technickej a v dusledku i ekonomickej nesmysl. Baterie se pro provoz v sadach /seriovy, paralelni a serioparalelni zapojeni/ vybiraji tak, aby meli pokud mozno stejnou provozni charakteristiku. Jedna se nekolik krivek ktere popisuji chovani chemickeho clanku na zmenu zatizeni a pri konstantnim zatizeni v case. Povolena odchylka je podle nasazeni 3 - 10%. Cim vetsi odchylka tim drive jde baterie do haje. To co planujes - nasazeni noveho clanku do stare baterie, je poruseni vsech pravidel ktere se toho tykaji. Kdyz ji tam das muze casem dojit k prepolovani nejslabsiho clanku a v dusledku k jeho destrukci. Nove clanky i s praci te vyjdou na cca 1kkc. Ma to cenu se s tim parat ? NIcmene nahrazeni zniceneho clanku jinym technicky mozne je - musis ale najit stejne starej clanek a se stejnou charakteristikou jako ty v baterii kam ma clanek prijit. Pokud to chces zkusit, najdi firmu co se zabyva opravami baterii a pozadej je o opravu - napr. http://melichar-praha.cz/. V domacich podminkach ti sparovani clanku potrva neumerne dlouho, nebo se vubec nepovede. Minimalne naklady vysoce presahnou vysledny ekonomicky efekt. Pokud to chces zkusit, zacni teorii. Kniha o chemickych zdrojich je tvuj kamarad.
Tiskni
Sdílej: