Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Proboha, proč by neměl počítat s grafickým prostředí? Neměl by tam dávat KDE nebo GNOME, ale ně běhají X-ka na 16MB RAM se sdílenou pamětí (takže prakticky na 14MB). Jo pořád to swapuje, ale internet prohlížet s Links Hacked jde, Xpdf běží, xmms přehrává, ikdyž je samozřejmě lepší sáhnout po po mp3blasteru v konzoli.
Už mě unavuje, jak jste zhejčkaní a myslíte si, že 256MB je málo. Možná na Manrake nebo Suse, ale Slackware nebo Debian, při vhodném výběru desktopu a aplikací poběží i na 16MB RAM, takže 32MB je v pohodě!
No a jsme u toho! Samozřejmě, že na tom nemůžu provozovat neadekvátní soft. Jádro 2.6, ani náhodou. Proto doporučuji starší distribuci Slackware 9.0. Jako prohlížeč webu Links Hacked nebo Dillo 0.8.5-i18n-misc (umí češtinu a taby), na texty třeba Ted (rtf je dobře přenositelné), ale radši zůstat u VIMu, prohlížeč obrázků xv, nebo XnViev. Na tabulky sc (v konzoli) nebo Gnumeric, na grafy Gnuplot. Mplayer na tom poběží, když bude zahazovat snímky (sám ho na takovém stroji provozuji v práci).
Otázka je, čemu říkáte pohodlná práce. (Dělal jste někdy na 286-ce?) Já tvrdím, že každé pentium je dost rychlé a 16MB je dost, ikdyž 32MB je lepší.
Dneska jsem zrovna zprovozňoval X-ka na 486-ce a 32MB. Běhají a ani to moc neswapuje. Jsou tam Slackware 8.1. On je totiž rozdíl, jestli použijete 8.1 nebo 10.2; jak v hardwarové náročnosti, tak v celkové velikosti na disku.
Sorry, ale nainstalovat SuSE nebo Mamtáky na 1Ghz P4 a 512MB RAM, dokáže každý idiot. To co navrhuju já, bude stát trochu koumání, ale odmění se to znalostmi vlastního (a do značné míry doslova) systému. Já si myslím, že to stojí za to, ale váš názor vám neberu.
Ty 486ky jsou IBM na 66MHz DX2, grafika je S3 a má 2MB RAM. Jede to v rozlišení 640x480, ale zvládne i 800x600, dokonce na 70Hz, jen to na těch malých monitorech není ono. Přiznám se, že mě to mile překvapilo.
Nejdřív jsem si na těch 486-kách zkusil DSL, a jelikož to s nim šlo, tak jsem instaloval. Pravda je, že to je dobrodružství. Pořád mi chybí diskový prostor. Teď jsou na jedné tři disky po 364MB v jednom a v druhé jeden disk (zatím) asi 650MB, ale na té je míň aplikací. Zatím jsem neuchodil žádný web prohlížeč, kromě konzolového linksu. Asi zkusím Operu 5, ta je hodně nenáročná a zobrazuje dobře; jen češtinu neumí. Běhá tam Xpdf a Xv na obrázky, jinak ostatni v konzoli. Nemám místo na devel knihovny, tak na tom nemůžu překládat, což mě mrzí, protože některé programy by asi běželi líp, zkompilované rovnou na tenhle počítač.Mám na to vždycky tři hodiny v týdnu, tak si umíte představit, jak to jde pomalu
Kdybych neměl skušenosti se svým notesem (P100, 16RAM 810MB HDD), asi bych se do toho neputil. Ale rozdíl ve výkonu není nijak propastný.
Dillo-i18n-misc je o dost lepší v zobrazováníl, než Links Hacked. Dokonce mi v něm jedou na "velkém" compu stránky, které neschroustne Opera (konkrétně některé stránky na www.rozhlas.cz)
Ta pětka je fakt dost šílená, ale je dost malá dost rychlá a nevyžaduje ani gtk, ani qt, což se někdy hodí.
Šestka je už pěkný prohlížeč a ta rychlost a postupné načítání jsou docela pěknej bonus
při vhodném výběru desktopu a aplikací poběží i na 16MB RAM, takže 32MB je v pohodě!Chtel bych videt jak zacatecnik bude vybirat programy a nastavovat system.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Hledej smudlo :-)
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Muzu jenom potvrdit. DSL byla moje druha distribuce, jde dokonce nainstallovat na disk. Moje prvni pokusy zacaly s Monkey Linuxem. Oboji jde pouzit na slabe masinky.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Připojuju se! DSL běží opravdu dobře. Moc mě mrzí, že se mi jej nepodařilo nainstalovat na hard těch mých 486-tek, protože z CD běžel excelentně a i pacman se dal hrát
Škoda že nemá češtinu...
Komplet 3GB, když si dáš trochu práce s tím co chceš a co ne, tak i se i s develama vejdeš do 1 až 2 GB. Pokud to ořežeš víc, tak 700 až 800MB s Xkama, když zůstaneš v konzoli tak 300 až 500MB, bez muziky a pálení se můžeš vejít i do 200MB. Jenže pak už můžeš max. brouzdat po netu s linksem a a psát ve VIMu nebo JOE.
Taky připočti 64MB na swap (při 32MB RAM). Na /home počítám asi těch 10 až 20%
Pro poslední verze platí tyhle nároky
1.3 Does Linux run on my computer? What hardware is supported? You need a 386, 486 or 586, with at least 2Mb of RAM and a single floppy, to try Linux. To do anything useful, more RAM (4Mb to install most distributions, and 8Mb is highly recommended for running X) and a hard disk are required.pisou to na strankach RedHatu takze to _je_ pravda! Vidis, ze mas pro RedHat 5.1 naprosto brutalne nadprumerny pocitac! Ach to byly casy... Prave koukam, ze mi "konsole" se 4 taby basti vic pameti nez jsem mel v te dobe k dispozici v souctu se swapem
1.5 How much hard disk space does Linux need? 10Mb for a very minimal installation, suitable for trying it out and not much else. You can squeeze a more complete installation including X Windows into 80Mb.Taktez na strankach RedHatu takze to _JE_ pravda. Vsichni ostatni jsou skoro o 3 rady mimo. Neuveritelne... :)
doporucte mi distribuci(neco lehciho, jsem zacatecnik)
Zkus Wubi. Sam jsem to nezkousel, ale pisou tam ze nemusis rozdelovat disk => moh by sis to dat do novyho pocitace a mit to spolecne s windows.
I když 266MHz by měl být PII.
Slackware se dá stáhnout třeba tady: ftp://ftp.sh.cvut.cz/MIRRORS/slackware/
Jako desktop se dá taky použít Xfce případně ještě něco uspornějšího a z http://www.linuxpackages.net si stáhnout Operu.
Upozorňuji, že instalace Slackware je jen pro odhodlané přečíst si návod třeba na abclinuxu a udělat několik věcí ručně.
Existuje distribuce založená na Slackware určená pro starší počítače. Je to VectorLinux standard. Požaduje minimálně pentium a 64 MB RAM. Je tam Xfce či IceWM, Opera a nějaké pluginy na instalačním CD. Instalace je jednoduchá. Až na tu češtinu.
Tiskni
Sdílej: