Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Přeci nový disk tohle musí vydržet
Moje smutná zkušenost praví - čím novější, tím méně vydrží.Jak jsem zaslech snad trefnou poznámku - buď se disk točí furt a až se jednou vypne, tak se nerozjede, nebo se vypíná na noc a odejde mu něco jinýho, snad vychylovací hlavy?
Spínané zdroje vyloženě nesnáší proudové nárazy. Změna jejich výkonu je relativně pomalá a zapnutí PC je docela šok (všechny komponenty chtějí ihned velký proud a zdroj sám potřebuje nabít kondenzátory). Znám případ, kdy někdo PC vypínal několikrát denně a za rok vystřídal pět zdrojů.
O disku platí v zásadě to samé, ten motor má co dělat, aby plotny roztočil na 7200 otáček. Udržovat to pak v chodu je hračka. Teplotní roztažnost ploten (neustálé zahřívání / chladnutí) taky není pro data to nejlepší. To samé PC jako v případě zdroje přišlo o disk do 1.5 roku.
Prcek se ptal na oppotřebení ložiska. Moje disky:
hda WD2000JB (200GB) 9 Power_On_Hours 0x0032 085 085 000 Old_age Always - 11076 hdb ST3160023A (160GB) 9 Power_On_Hours 0x0032 085 085 000 Old_age Always - 13531
Tj. 461 dnů a 563 dnů v chodu (což +-pár dnů odpovídá datu jejich zakoupení).
Myslím, že o větrácky v zásadě tak moc nejde (jsou to stovkové položky). Používám Artic Cooling a nemám s nimi problém.
Znám případ, kdy někdo PC vypínal několikrát denně a za rok vystřídal pět zdrojů.
Hm, já zas mám PC (r. v. 1995), které se prvních 7 let činnosti zapínalo v průměru 2x denně, teď už se zapíná jen sporadicky. Je funkční desátým rokem, z toho co říkáte neodešlo nic, ani disk (i když k němu už byl přikoupen druhý). Jediné, co bylo za tu dobu potřeba vyměnit byla CD mechanika -- odešla asi 2x, ale určitě ne zapínáním a vypínáním.
O disku platí v zásadě to samé, ten motor má co dělat, aby plotny roztočil na 7200 otáček. Udržovat to pak v chodu je hračka. Teplotní roztažnost ploten (neustálé zahřívání / chladnutí) taky není pro data to nejlepší. To samé PC jako v případě zdroje přišlo o disk do 1.5 roku.
V tom Vám věřím. Otázkou je, nakolik to skutečně ovlivňuje životnost.
Minimálně by na něm mohl běžet nějaký distribuovaný výpočet (např. BOINC).
kernel: HTB: quantum of class 10001 is big. Consider r2q change. kernel: HTB: quantum of class 10010 is small. Consider r2q change.
strucne povedane: tento udaj nema vypovednu hodnotu
meranie vykonu spotrebovaneho pocitacom povie viac.Mě to tedy víc neřeklo. Nejúčinnější PC zdroj, který jsem našel, měl 86% (a to jen v optimálním režimu). Nejhorší, před pár lety, měl něco málo přes 70%. Řekněme, že s tím mizerným zdrojem zaplatím ročně 2800 korun. Tak s tím novým zaplatím cca 2280. Tož, úspora tam je, ale nazývat to "řešením" ...
mne napr vymena zdroja znizila spotrebu o 3kWh denne, nevypinam. 1kWh = cca 5Sk, 30 dni * 3 * 5 = 500Sk mesacne.
hmm, 2800 rocne? ... ake su vlastne ceny energie v cechach?
mate uplne spatny pristup k reseny problemu. kapitalisticke reseni je prece najmout ke kazdymu pocitaci jeste dva zamestnance, aby se mohli po smenach tridat
ale abych tady jen nepindal, tak neco k problemu: IMHO je to uplne jedno, ja vsak svuj pocitac vypinam. pokud se jednou za den zapne, patnact hodin bezi a druhej den znova, tak to nema sebemensi sanci neco ovlivit. a pro ty, co tvrdi ze jo, mam navrh: kupte si lepsi komponenty
Tak s takovými výroky bych byl dost opatrný Například tady je docela pěkná studiepokud se jednou za den zapne, patnact hodin bezi a druhej den znova, tak to nema sebemensi sanci neco ovlivit.
Lepší komponenty? Lepší v čem? Mě se zdá ten poměr 1:12 dost dobře vychytaný a výrobci hard disků to tak zřejmě dělají schválně (půl dne se se pracuje, půl dne chrní). Jestliže se oba parametry zvýší, tak je to jenom dobře, ale jejich poměr výrobci asi ponechají. Takže i pro lepší komponenty bude platit, co jsem napsal dříve.a pro ty, co tvrdi ze jo, mam navrh: kupte si lepsi komponenty
Ale i tady jde o to, zda fyzicky vypínat počítač a jaké hardwarové pohnutky k tomu vedou, ne o to, jestli a jak ukončovat systém, takže jsem zase tak úplně mimo nebyl…
Osobne si myslim, ze ten disk ktery nevydrzi zapnuti a vypnuti kazdy den po dobu peti let nevydrzi ani trvaly provoz po dobu peti let.
V tom nemáš pravdu. Setře jsem stavěl PC jen na brouzdání na inetu a dal jsem jí tam používaný a zcela funkční WD 1.2GB (najdi si, kdy se vyráběly).
Tato diskuse je stejne o nicem a k zadnemu jednoznacnemu nazoru se stejne nedojde...
Myslím, že nejde o jednoznačný závěr. Jde spíš o sběr argumentů pro / proti vypínání PC a každý se pak na základě své konkretní situace rozhodne.
Moj notebook ma uz skoro dva roky a tiez ho denne zapinam a vypinam. Vsade ho so sebou nosim (aj do barov, mam poruchu osobnosti rovnako ako BLEK), takze nim hadzem a bucham. Vsetko zatial funguje, ale zacinam mat strach o disk, takze preventivne planujem kupit novy a ten stary budem pouzivat v sufliku. Skoda, ze sa do notebooku nedaju kupit dva disky a dat ich do raidu. Hned by som spal kludnejsie. Nastastie existuje GPRS a cvs.
Inak som s poskodenim disku nikdy problem nemal. Odisiel mi vlastne len jeden disk (chybne sektory) po asi 6 rokoch v serveri a nastastie tie chybne sektory obsahovali len nepodstatne veci. Inak som zatial spokojny a asi aj velmi stastny pouzivatel diskov Seagate, ktore pcham naozaj vsade. Vsetky pocitace, okrem serverov, pravidelne vypinam a zapinam a nestretol som sa s problemami. Pouzivam vsak len kvalitnejsi hardware. Ale to uz je offtopic :)
Tiskni Sdílej: