Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
startx -- wmaker
startx -- /usr/X11R6/bin/xtermAle uznávam - musí to jít i nějak složitě.
man startxTam se dozvíš potřebné informace. Přiklad:
[morcatko@ghoulie ~]$ cat .xinitrc #!/bin/sh # # ~/.xinitrc # # Executed by startx (run your window manager from here) # exec fluxbox [morcatko@ghoulie ~]$ startx xauth: creating new authority file /home/morcatko/.serverauth.5443 X Window System Version 7.1.1 Release Date: 12 May 2006 X Protocol Version 11, Revision 0, Release 7.1.1 Build Operating System: UNKNOWN Current Operating System: Linux ghoulie 2.6.18-ck #1 SMP PREEMPT Mon Nov 20 11:37:19 GMT 2006 i686 Build Date: 25 November 2006 Before reporting problems, check http://wiki.x.org to make sure that you have the latest version. Module Loader present Markers: (--) probed, (**) from config file, (==) default setting, (++) from command line, (!!) notice, (II) informational, (WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown. (==) Log file: "/var/log/Xorg.0.log", Time: Thu Dec 7 15:32:18 2006 (==) Using config file: "/etc/X11/xorg.conf"atd... Jiný .xinitrc může vypadat třeba takhle:
[miky@ghoulie ~]$ cat .xinitrc #!/bin/sh # # ~/.xinitrc # # Executed by startx (run your window manager from here) # xrdb $HOME/.Xresources # start beryl and beryl-manager emerald & beryl & beryl-manager & startxfce4
Myslím, že to nechápete ani vzdáleně (bez urážky).
Jestli chcete, aby systém nabootoval do konzoly, bez X, tak prostě změňte výchozí runlevel. V Debianu je, tuším, implicitní 5 pro X a 3 pro textové rozhraní. Jak to udělat se dozvíte vyhledáváním tady na webu. X rozhraní potom z konzole spustíte pouhým zadánímstartx
. Jaký ten wm v X bude, určíte souborem .xinitrc
, ale jde to i jnak a nevím jestli má Debian nějakou aplikaci pro automatickou změnu wm, jako třeba desktopswitch
u Fedory.
Jestli vás nebaví se přihlašovat, ale chcete, aby se vám po startu automaticky spouštěli X, tak se k tomu klidně proklikejte v grafickém nastavení Gdm (implicitního pro Debian).
Nějaké grafické nastavení bude snad i pro tu změnu výchozího runlevelu.Tímto vlastně ten runlevel upravíte. Z runlevelu 5 na runlevel 3. ( V interpretaci, že 3 je textový a 5 X runlevel.)
Neurážim se, rád bych tomu rozuměl lépe (aspoň trochu méně vzdáleně).OK, tak můžete začít tím, co jste si o tom v dokumentaci Debianu zatím přečetl a pokračovat můžete tím, co vám není jasné
c1:1235:respawn:/sbin/agetty: 38400 tty1 linuxřádkem
c1:1235:respawn:/sbin/mingetty --autologin lukas tty1 linuxpak jsem si ale všimnul, že nemám program mingetty (v distribuci asi není). Můžete někdo poradit? Lze použít program getty nebo uugetty z balíku getty-ps? Děkuji předem PS: četl jsem tady, že pomocí KDM i GDM lze tohle asi řešit jinak, ale mám jen XDM a nic dalšího bych nerad na PC přidával.
0 = halt 1 = single user mode 2 = unused (but configured the same as runlevel 3) 3 = multiuser mode (default Slackware runlevel) 4 = X11 with KDM/GDM/XDM (sessions managers) 5 = unused (but configured the same as runlevel 3) 6 = rebootNevím co nastane, kdybych zadal co píšete. S inittabem bych nerad nějak divoce experimentovat. Nelze použít nějaký jiný program, než zmíněný mingetty? Nebo agetty s nějakým parametrem? Děkuji
c1:1235:respawn:/usr/bin/openvt -c 1 -s -e -f -- /bin/su -l -c /usr/bin/startx lukasNejprve se vytvoří nová virtuální konzole (usr/bin/openvt -c 1 -s -e -f), pak se vytvoří nová session a přepne se identita na požadovaného uživatele včetně doplňkových skupin (/bin/su lukas), po té se spustí uživatelův login shell (-l) a nakonec X11 relace (-c /usr/bin/startx).
c1:1235:respawn:/usr/bin/openvt -c 1 -s -e -f -- /bin/su -l lukasa výsledkem je tohle:
/bin/bash: lukas: No such file or directory
$ su -h Použití: su [volby] [ÚČET] Volby: -c, --command PŘÍKAZ vyvolanému shellu předá PŘÍKAZ -h, --help zobrazí tuto nápovědu a skončí -, -l, --login nastaví shell jako přihlašovací -m, -p, --preserve-environment zachová proměnné prostředí a ponechá současný shell -s, --shell SHELL místo výchozího shellu definovaného v passwd použije SHELLTak si to podle vaší verze upravte.
shadow-4.0.3
a v manuálu k su
je jediný parametr -c, takže jsem použil toto:
c1:1235:respawn:/usr/bin/openvt -c 1 -s -e -f -- /bin/su lukas -c /usr/bin/startx
Používám fvwm a v konfiguračních souborech jsem nastavil spuštění požadované aplikace, kterou jsem potřeboval, takže je vše vyřešeno k mé plné spokojenosti. Děkuji za rady.
PS: nefunguje dokonce ani su -h
/ su --help
. Nevím jaký to má důvod, ale je to tak.
su mark -c 'source /etc/profile;cd /home/mark;env-update;startx &'
do /etc/conf.d/local.start
na inych systemoch to treba dat inde
#!/bin/bash source /etc/profile export LOGNAME=root export HOME=/root cd ~ startx
Tiskni
Sdílej: