Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Vládní CERT vydal (𝕏) novou verzi nástroje maldump. Ten slouží k extrakci souborů z karantén různých antivirových programů. A to jak z živého systému, tak z obrazu disku.
To má být pokus o založení prvního flamewaru nového roku?1) Ne jenom mě štve to že balík bla bla bla nemůže být nainstalovaný protože knihovna bla bla koliduje s knihovnou bla bla. Co potom můžu dělat? 2) Na internetu je 1000krát jeden balíček pro 1000 různých distribucí. Kdyby byly jenom rpm a deb tak nic neřeknu, ale ono je rpm pro suse mandriva Ark fedora... Nepřijde vám někdy v tomhle směru linux nedodělaný?? Mám linux rád ale v tomhle směru je na tom linux hůř než windows...
„…nemůže být nainstalovaný protože knihovna bla bla koliduje s knihovnou bla bla. Co potom můžu dělat?“Třeba seřvat autory balíčků a balíčkovací systém právem nechat na pokoji?
Slackeři nepotřebují hyperfunkční elektronický a občas nefunkční teploměr k tomu, aby zjistili jestli mají nebo nemají horečku.
installpkg
stejné, jako třeba u aptitude
(jo, mě se to až tak netýká, rád hazarduji se systémem a pokouším osud s neznámými repository, nebo vývojovými větvemi distribuce).
Installpkg vám žádným způsobem nebude bránit a ani vás nebude varovat nainstalovat balíky obsahující "kolidující" knihovní soubory. O chybějících knihovnách jaksi nebyla řeč …
aptitude search kynapticNe, opravdu mám v
sources.list
kde co . Kynaptic je passé jako klobouky, takže lepším řešením je použít Adept, anebo kpackage. Ten první v systému je, ten druhý se musí doinstalovat sudo aptitude install kpackage
2) Na internetu je 1000krát jeden balíček pro 1000 různých distribucí. Kdyby byly jenom rpm a deb tak nic neřeknu, ale ono je rpm pro suse mandriva Ark fedora...To ale není problém balíčkovacích systémů, ale distribucí. Každá distribuce má svá specifika, jinak by nemělo smysl onu distribuci vůbec zakládat. Udělej balíčkovací systém a v něm balíček, který se přizpůsobí pro libovolnou kombinaci instalačních adresářů, adresářů s knihovnami, souborů s nastavením, pro libovolnou verzi knihoven jako je např. libc, ... To dokáže ošetřit jen instalace ze zdrojového kódu, což sice není pohodlný balíček, ale je to také možnost a IMHO ne o moc horší. Windows že je na tom lépe? A který balíčkovací systém tam používají? To, že instalátor něco někam nakopíruje a, když je potřeba, pak to s trochou štěstí po sobě zase skoro všechno smaže, není balíčkovací systém. Výhoda Windows je v tom, že je tam vše pevně dáno (víceméně). Takže by bylo lepší neporovnávat Windows s Linuxem jako takovým, ale s nějakou konkrétní linuxovou distribucí.
no flame , ale bezkonkurence cislo 1
installpkg, removepkg, upgradepkg
Fuck rpm, deb...., ale pacman je good!!
alias installpkg='dpkg -i --force-all 'Někdo chce od balíčkovacího systému trochu víc.
wine1
, wine2
, wine3
nebo se na balíčkovací systém v tomto případě vybodnout, nainstalovat ze zdrojáků s --prefix=/opt/winex
a dát na binárky symlinky do /usr/local/bin
.
Nebo zkusit balíčkovač založený na zdrojových kódech (tedy něco jako emerge).
Kdepak se podle vás berou RPM-ka? :-)
Tiskni Sdílej: