Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
To má být pokus o založení prvního flamewaru nového roku?1) Ne jenom mě štve to že balík bla bla bla nemůže být nainstalovaný protože knihovna bla bla koliduje s knihovnou bla bla. Co potom můžu dělat? 2) Na internetu je 1000krát jeden balíček pro 1000 různých distribucí. Kdyby byly jenom rpm a deb tak nic neřeknu, ale ono je rpm pro suse mandriva Ark fedora... Nepřijde vám někdy v tomhle směru linux nedodělaný?? Mám linux rád ale v tomhle směru je na tom linux hůř než windows...
„…nemůže být nainstalovaný protože knihovna bla bla koliduje s knihovnou bla bla. Co potom můžu dělat?“Třeba seřvat autory balíčků a balíčkovací systém právem nechat na pokoji?
Slackeři nepotřebují hyperfunkční elektronický a občas nefunkční teploměr k tomu, aby zjistili jestli mají nebo nemají horečku.
installpkg
stejné, jako třeba u aptitude
(jo, mě se to až tak netýká, rád hazarduji se systémem a pokouším osud s neznámými repository, nebo vývojovými větvemi distribuce).
Installpkg vám žádným způsobem nebude bránit a ani vás nebude varovat nainstalovat balíky obsahující "kolidující" knihovní soubory. O chybějících knihovnách jaksi nebyla řeč …
aptitude search kynapticNe, opravdu mám v
sources.list
kde co . Kynaptic je passé jako klobouky, takže lepším řešením je použít Adept, anebo kpackage. Ten první v systému je, ten druhý se musí doinstalovat sudo aptitude install kpackage
2) Na internetu je 1000krát jeden balíček pro 1000 různých distribucí. Kdyby byly jenom rpm a deb tak nic neřeknu, ale ono je rpm pro suse mandriva Ark fedora...To ale není problém balíčkovacích systémů, ale distribucí. Každá distribuce má svá specifika, jinak by nemělo smysl onu distribuci vůbec zakládat. Udělej balíčkovací systém a v něm balíček, který se přizpůsobí pro libovolnou kombinaci instalačních adresářů, adresářů s knihovnami, souborů s nastavením, pro libovolnou verzi knihoven jako je např. libc, ... To dokáže ošetřit jen instalace ze zdrojového kódu, což sice není pohodlný balíček, ale je to také možnost a IMHO ne o moc horší. Windows že je na tom lépe? A který balíčkovací systém tam používají? To, že instalátor něco někam nakopíruje a, když je potřeba, pak to s trochou štěstí po sobě zase skoro všechno smaže, není balíčkovací systém. Výhoda Windows je v tom, že je tam vše pevně dáno (víceméně). Takže by bylo lepší neporovnávat Windows s Linuxem jako takovým, ale s nějakou konkrétní linuxovou distribucí.
no flame , ale bezkonkurence cislo 1
installpkg, removepkg, upgradepkg
Fuck rpm, deb...., ale pacman je good!!
alias installpkg='dpkg -i --force-all 'Někdo chce od balíčkovacího systému trochu víc.
wine1
, wine2
, wine3
nebo se na balíčkovací systém v tomto případě vybodnout, nainstalovat ze zdrojáků s --prefix=/opt/winex
a dát na binárky symlinky do /usr/local/bin
.
Nebo zkusit balíčkovač založený na zdrojových kódech (tedy něco jako emerge).
Kdepak se podle vás berou RPM-ka? :-)
Tiskni Sdílej: