Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
To má být pokus o založení prvního flamewaru nového roku?1) Ne jenom mě štve to že balík bla bla bla nemůže být nainstalovaný protože knihovna bla bla koliduje s knihovnou bla bla. Co potom můžu dělat? 2) Na internetu je 1000krát jeden balíček pro 1000 různých distribucí. Kdyby byly jenom rpm a deb tak nic neřeknu, ale ono je rpm pro suse mandriva Ark fedora... Nepřijde vám někdy v tomhle směru linux nedodělaný?? Mám linux rád ale v tomhle směru je na tom linux hůř než windows...
„…nemůže být nainstalovaný protože knihovna bla bla koliduje s knihovnou bla bla. Co potom můžu dělat?“Třeba seřvat autory balíčků a balíčkovací systém právem nechat na pokoji?
Slackeři nepotřebují hyperfunkční elektronický a občas nefunkční teploměr k tomu, aby zjistili jestli mají nebo nemají horečku.
installpkg
stejné, jako třeba u aptitude
(jo, mě se to až tak netýká, rád hazarduji se systémem a pokouším osud s neznámými repository, nebo vývojovými větvemi distribuce).
Installpkg vám žádným způsobem nebude bránit a ani vás nebude varovat nainstalovat balíky obsahující "kolidující" knihovní soubory. O chybějících knihovnách jaksi nebyla řeč …
aptitude search kynapticNe, opravdu mám v
sources.list
kde co sudo aptitude install kpackage
2) Na internetu je 1000krát jeden balíček pro 1000 různých distribucí. Kdyby byly jenom rpm a deb tak nic neřeknu, ale ono je rpm pro suse mandriva Ark fedora...To ale není problém balíčkovacích systémů, ale distribucí. Každá distribuce má svá specifika, jinak by nemělo smysl onu distribuci vůbec zakládat. Udělej balíčkovací systém a v něm balíček, který se přizpůsobí pro libovolnou kombinaci instalačních adresářů, adresářů s knihovnami, souborů s nastavením, pro libovolnou verzi knihoven jako je např. libc, ... To dokáže ošetřit jen instalace ze zdrojového kódu, což sice není pohodlný balíček, ale je to také možnost a IMHO ne o moc horší. Windows že je na tom lépe? A který balíčkovací systém tam používají?
no flame , ale bezkonkurence cislo 1
installpkg, removepkg, upgradepkg
alias installpkg='dpkg -i --force-all 'Někdo chce od balíčkovacího systému trochu víc.
wine1
, wine2
, wine3
nebo se na balíčkovací systém v tomto případě vybodnout, nainstalovat ze zdrojáků s --prefix=/opt/winex
a dát na binárky symlinky do /usr/local/bin
.
Nebo zkusit balíčkovač založený na zdrojových kódech (tedy něco jako emerge).
Kdepak se podle vás berou RPM-ka? :-)
Tiskni
Sdílej: