Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
[petr@soban ~]$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 79 model name : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ stepping : 2 cpu MHz : 1000.000 cache size : 512 KB fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 1 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 syscall nx mmxext fxsr_opt rdtscp lm 3dnowext 3dnow pni cx16 lahf_lm svm cr8_legacy bogomips : 2011.18 TLB size : 1024 4K pages clflush size : 64 cache_alignment : 64 address sizes : 40 bits physical, 48 bits virtual power management: ts fid vid ttp tm stc
záleží hodně na používaném programovém vybavení zda máte hodně vícevláknových programů
Pokud je jich více, nemusejí být ani multithreadové. Mezi jednotlivé procesory (nebo jádra) se samozřejmě mohou rozložit i procesy, nejen thready.
"O tom, jaké "nadšení" vyvolávají dual-core procesory, jsem měl možnost přesvědčit se u kamaráda - MI'RA pracuje v jedné velké softwarové firmě a co se programování týče, je to ostřílený veterán. Zkoušel už několik programovacích jazyků (Delphi, Java, C++, Assembler) a jeho záběr je především na programy pro běžné uživatele (kancelářské aplikace) - tedy nejčastěji zastoupenou sortu programů.A abych to rozvedl, jsi schopen stat si za tim a odargumentovat, ze ten clanek ma vypovidajici hodnotu a je relevantni dnes, v tomto pripade, na tomto systemu?Eagle: Umíš programovat multithreadově? MI'RA: trochu Eagle: mělo by to nějaký efekt na výkon na dual-core procesorech? Eagle: .. nebo to umíš jen tak, aby ti to usnadňovalo práci / někde si zaslechnul, že něco takového existuje ? MI'RA: b je spravne MI'RA: nicmene se da nejakym zpusobem kod rozlozit MI'RA: viz MSDN Eagle: jasně, takže neřešíš, protože ti to akorát komplikuje práci... jo? MI'RA: yes MI'RA: wokna si to vyresi samy MI'RA: podle zatizeni Eagle: no když netvoříš thready, tak je tvoje aplikace jednothreadová, tudíž nemůže mít žádný efekt z víceprocesorové mašiny MI'RA: jasne MI'RA: to jo MI'RA: ale kdyz to napises ve vlaknech (coz neni potiz), tak uz si je system rozlozi podle uvazeni Eagle: to jo, ale to je práce navíc a zdroj možných problémů MI'RA: jjZ uvedeného jasně vidíte, že napsat program s více thready se dá, ale je to komplikace navíc a možný zdroj problémů."
Mám doma "přebytečných" 3500Kč, které bych chtěl investovat do počítače. Rozhoduji se, zda vyměnit procesor za dvoujádro nebo rozšířit paměť z 1GB na 2GB. Co bude lepší?
Obecně se dá říci jen tolik, že záleží na způsobu využití. Ale jestli je to desktop a nemáte hodně netypické pracovní návyky, skoro jistě pro vás bude přínosnější ta paměť.
Rozhoduji se mezi X2 3800+ a X2 3800+ EE. Má EE nějaké výhody kromě toho, že má snížený příkon?
Neměla by, ale vzhledem k zanedbatelnému cenovému rozdílu bych určitě upřednostnil EE variantu.
Tiskni
Sdílej: