Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den,
řešíme ve firmě nelehký problém. Máme komerční a uzavřený produkt, kterým nabízíme našim zákazníkům jako řešení. V poslední době je čím dál větší tlak na uvolnění zdrojových kódů. Problém je ovšem v tom, že je v našem oboru veliká konkurence a obáváme se zneužití námi uvolněného kódu konkurencí.
Teď k mé otázce.
Existuje nějaká licence, která by zaručovala zákazníkovi (a nikomu jinému) možnost nahlédnutí do zdrojových kódů a přitom jsme neriskovali to že nás konkurence "vykrade" ?
Předem děkuji za odpověď,
Korecký
Existuje nějaká licence, která by zaručovala zákazníkovi (a nikomu jinému) možnost nahlédnutí do zdrojových kódů a přitom jsme neriskovali to že nás konkurence "vykrade"?Můžete použít GPL (resp. duální licencování), ale ta zaručuje vašim zákazníkům možnost redistribuce programu dál, což nevím, zda by vám vadilo. Ale zda ji konkurence nevykrade ... to záleží hlavně na tom, zda ji bude respektovat, tohle žádná licence zaručit nemůže.
Licencování pod GPL nepřipadá v úvahu, jelikož by ji mohl zákazník šířit dále pod GPL.
Chceme našim zákazníkům umožnit nahlédnutí do kódu, ale nemůžeme si dovolit plošné uvolnění, to by firmu položilo.
Nejedná se o nějaký krabicový produkt, ale obrovský informační systém, v kterém je ukryto know-how analytiků za 15let. A to je to co dává našemu produktu ohromnou výhodu proti konkurenci.
Jak jsem již psal, nejedná se o krabicový produkt, ale řešení na míru (víme kdo si produkt kupuje), navíc se bavíme o cenách řešení v řádech mil. korun.
Každopádne, celá táto téma nemá s otvoreným softvérom nič spoločné, takže asi nie ste na správnom fóre.
Myslím že to má přímou souvislost, Open source znamená:
Open source nebo také open-source software (OSS) je počítačový software s otevřeným zdrojovým kódem. Otevřenost zde znamená jak technickou dostupnost kódu, tak legální dostupnost - licenci software, která umožňuje, při dodržení jistých podmínek, uživatelům zdrojový kód využívat, například prohlížet a upravovat.
Nic se tam nepíše o tom, že to má být zadarmo, nebo že kód musí být volně stažitelný z internetu, když přeci zákazníkovi dám zdrojový kód k dispozici s tím že je to jen pro něj, tak je to open source. Nebo se pletu ?
1. Free Redistribution
The license shall not restrict any party from selling or giving away the software as a component of an aggregate software distribution containing programs from several different sources. The license shall not require a royalty or other fee for such sale.
Licencování pod GPL nepřipadá v úvahu, jelikož by ji mohl zákazník šířit dále pod GPL.To mohl, ale na druhou stranu by zákazník musel být úplný idot, aby zdrojáky od draze zaplaceného řešení na míru rozdával každému na potkání. Nicméně, pokud to chcete mít opravdu posichrované, tak bych do toho netahal žádné opensource ani GPL a normálně bych sepsal smlouvu, že zákazník dostává kromě vlastního řešení i jeho zdrojový kód, který si může pro vlastní potřebu studovat a upravovat, ale nesmí jakýmkoliv způsobem dál šířit tento kód, odvozené dílo ani program vzniklý kompilací tohoto kódu ani kódu odvozeného. Nebo tak něco.
To mohl, ale na druhou stranu by zákazník musel být úplný idot, aby zdrojáky od draze zaplaceného řešení na míru rozdával každému na potkání.Proč rozdával, stačí, když to bude prodávat za 75 % původní ceny.
Děkuji všem za vaše názory.
Po přečtení této konference se přikláním k řešení "smlouva se zákazníkem", která ošetří jak může zákazník nakládat se zdrojovými kódy.
Ještě jednou děkuji za vaše reakce.
Tiskni
Sdílej: