Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Wengo funguje jen tak napul. Mam Debian unstable a je to des a hruza. Uz jsem to prestal resit a zacnu ho pouzivat az bude alespon tak stabilni jako skype.
Rad bych vedel co tam ty vyvojari delaji? Cloveka akorad stve, ze vzdy windows verze jsou trikrat lepsi a stabilnejsi nez linux vezre. A to v pripade skoro kazdeho openSource software, ktery je pro obe verze.
Spise to vidim tak, ze nikdo neumi nic poradne naprogramovat pro Linux. Staci zminit problem se zvukem jak u skypu, tak vengo atd.
Pak samozrejme absolutni roztrousenost Linuxovych distribuci, kde ta aplikace nejde odladit a poradne nainstalovat, protoze kazdy Linux je jiny.
A priklad? V mem distru je toho spousta co spatne funguje, je to nejednotne (gnome aplikace a kde aplikace) sem tam po updatu prestane neco fungovat. Clovek by si myslel, ze kdyz se nekde vyda stabilni aplikace, tak ze to bude fungovat. Bohuzel u Linuxu to je jinak nez u Windows. V Linuxu se stava jiz stabilni aplikace stabilni az za dva roky, kdy je distribuce oznacena jako stabilni. Avsak takova aplikace se uz moc nepouziva. Mluvim o uzivatelkych aplikacich jako treba Thunderbird 2.0, ktery ve windows funguje bez sebemensich problemu, ale v Linuxu se mi vse ztratilo, nemohl jsem importovat stary profil atd.
I kdyz mam Linux rad a pouzivam ho, tak verze distra pro dnesniho uzivatele (minim takoveho uzivatele ktery chce pouzivat nove avsak uz stabilni programy) povazuji za vysoce nestabilni vec. Kam se to sere na stabilitu aplikaci ve windows.
A stabilita OS pro normalniho uzivatele? Na tu sere pes, protoze ta je totozna u kazdeho OS. Uzivatele nezajima OS. Uzivatel chce pracovat pohodlne v programu.
A nakonec zminim slabost programu, kde windows verze ovladaji milion dalsich funkci, o kterych se muze linuxove verzi jen zdat. Proste vyvoj pro windows jde asi rychleji a jednoduseji nez vyvoj pro Linux. Proto se nam vsem muze tak akorad zdat o tom, ze Linux se pohne nekam dal, nez je ted.
Samozrejme souhlasim se vsim. To ale nemeni nic na tom faktu co jsem psal. Je to skoda, protoze hlavne openSource programy by mely byt programovany prevazne pro Linux a pak teprve pro Windows. Ale zase na druhou stranku je to vec kazdeho programatora.
Osobne bych si kolikrat i koupil nejaky program, ktery funguje bez problemu a je to co hledam. Tam trosku take nastava problem, protoze na Debian si asi nikdy nic nekoupim, protoze to zadna firma podporovat nebude. Kdyby byl Linux jednotny, tak je jeden balik, ktery je na kazdou distribuci.
Tiskni
Sdílej: