Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Určitě puppy linux, mám s ním nejlepší zkušenosti. Pokud toho budeš chtít hodně přizpůsobovat, tak už holt musíš pohledat na jejich fórech, ale jinak mi přišel vážně dobrý, mám ho na ntb s 166MHz Pentiem a 96MB RAM, vleze se mi tam na 150MB a běhá krásně ...
OpenBSD 4.1 (GENERIC) #1435: Sat Mar 10 19:07:45 MST 2007 deraadt@i386.openbsd.org:/usr/src/sys/arch/i386/compile/GENERIC
Kazdy ma svou oblibenou distribuci a kazdy vam doporuci prave tu svou.není pravdou; např. já preferuju Gentoo, ale tazateli bych doporučil omrknout DSL a Puppy :-p ... tedy Gentoo se na slabší stroje taky hodí, ale rozhodně to nesplňuje podmínku, aby to bylo jednoduché, a chce to navíc mít k ruce druhý stroj na kompilace nebo opravdu hodně času (však ono před nějakými těmi 12 lety bylo docela normální, že se jádro kompiluje v řádu hodin)
nevim o nicem, co vam poskytne lepsi pomer moznosti/vykon
Jedna vyhoda Slackwaru je, ze neresi zavislosti. Tudiz co nebudes chtit, tak na pocitac instalovat opravdu nemusis. Samozrejme je na tobe, aby jsi posoudil funkcionalitu jednotlivych balicku. A lze je resit i pomoci napr. Slapt-get nebo Swaret automaticky. Celkem rychle jsem si v nem zvyknul na prikazovou radku.
Tiskni
Sdílej: