Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
ttftool
z balíku abiword
(převod na afm + grep + sed apod.), bohužel takto jsem získal jen názvu řezů, nikoliv rodin, a výsledek si tak žádal značných ručních úprav.
Přeci musí existovat něco přímočarého, když k tomuto seznamu má přístup de facto každý dialog nastavující písmo v aplikaci …
#include <stdlib.h> #include <ft2build.h> #include FT_FREETYPE_H void show_font_info(FT_Library library, char *dir, char *fontname) { FT_Error error; FT_Face face; error = FT_New_Face(library, fontname, 0, &face); if (error == FT_Err_Unknown_File_Format) { fprintf(stderr, "Unknown file format \"%s\"\n", fontname); return; } else if (error) { fprintf(stderr, "Unable to read font \"%s\"\n", fontname); return; } fprintf(stdout, "FileName: '%s'\n" "FamilyName: '%s'\n" "StyleName: '%s'\n\n", fontname, face->family_name, face->style_name); FT_Done_Face(face); } int main(int argc, char *argv[]) { int i; char *dir; FT_Library library; FT_Error error; if (argc < 2) return EXIT_FAILURE; dir = argv[1]; error = FT_Init_FreeType(&library); if (error) { fprintf(stderr, "Unable to init FreeType\n"); return EXIT_FAILURE;; } for (i = 1; i < argc; i++) { show_font_info(library, dir, argv[i]); } FT_Done_FreeType(library); return EXIT_SUCCESS; }
… nič sa mi nedarilo nájsť, tak som si naprogramoval jednoduchý program …Ano, tak se pozná geek
Tiskni
Sdílej: