Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Mapy.cz rostou a postupně přechází na Mapy.com. V plánu je vylepšení Map novými zahraničními uživateli.
Byl představen Raspberry Pi PoE+ Injector pro napájení Raspberry Pi po datovém síťovém kabelu (PoE). Cena je 25 dolarů.
Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
V Emacsu jste vytvořil texťák a ten se snažíte otevřít ve Wordu, chápu to správně?
Jestli ano, jak jste potom použil recode
? Tady docela dobře funguje recode windows-1250 pokus.txt
. Potom už by Word neměl protestovat a měl by ho zobrazit správně.
Hmm, je to možné, ale Word už jsem nějaký pátek neviděl. Předhodit mu texťák v jeho "nativním" kódování by ale měla být jistotka. Spíš se bojím, jestli náhodou tazatel neuložil soubor jako *.doc
a Word se ho tak nesnaží interpretovat...
(set-language-environment "czech")
(codepage-setup '1250)
(prefer-coding-system 'cp1250)
(define-coding-system-alias 'windows-1250 'cp1250)
(set-selection-coding-system 'cp1250)
Snad už to půjde, tím by měl Emacs psát v kódování Win. Co tak vím, nejsem na Emacs expert.
recode windows-1250 zkouska.txt
recode utf8..cp1250 pokus.txt
Rozhozené mi ty soubory připadaly stejně. Ještě jednou se podívám do dokumentace, jestli jsem něco nepřehlédl a zkusím ještě program Enca
Děkuji a zůstávám s pozdravem JHrecode utf8..1250 pokus.txtPokud je vstupni utf8. Pokud jste ale už projel nějakým nevhodným příkazem, může to být už v ....
Tiskni
Sdílej: