Alex Ellis upozornil 15. března, že firma Docker se chystala zrušit bezplatný hosting open-source projektů na Docker Hubu. Po vlně odporu se představitelé firmy omluvili a posléze byl původní záměr odvolán.
Ve věku 94 let zemřel Gordon Moore, mj. spoluzakladatel společnosti Intel a autor Moorova zákona.
Mercurial (Wikipedie), software pro SCM (Source Code Management), byl vydán ve verzi 6.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Ve dnech 5. až 7. dubna proběhne konference Mercurial Paris.
Byly rozdány Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2022 pro největší slídily pořádané nevládní organizací Iuridicum Remedium. Dlouhodobý slídil: Microsoft. Firemní slídil: Seznam. Úřední slídil: Nejvyšší správní soud. Výrok Velkého bratra: Marian Jurečka. Pozitivní cena: NoLog.
Byla představena online vzdělávací platforma Ada Computer Science pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímá o informatiku. Stojí za ní Raspberry Pi Foundation a Univerzita v Cambridgi.
GitHub má nový RSA SSH klíč. Předchozí soukromý klíč byl krátce vystaven na GitHubu.
Společnost Framework Computer představila (YouTube) nové modulární notebooky: Laptop 13 s Intel Core nebo AMD Ryzen a Laptop 16 (YouTube).
Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
grafika nvidia, a vzhledem mnostvi financi neni duvod ji mit integrovanouA proč samostatnou? Dá za ni peníze navíc a odměnou bude akorát zvýšená spotřeba. Podle mě je mnohem lepší varianta integrovaná v G35 nebo AMD690G - teď to bude fungovat s nízkou spotřebou a když tazatel za dva roky pocítí nedostatek 3D výkonu, tak si koupí o dva roky novější model...
deska s cipsetem VIAPoradíte nějakou s K8T900/PT900 a vt8251? Prehistorické K8T8xx/PT8xx s vt8237 si strčte za klobouk. :-P Podle mě je v tuto chvíli pro intel nejlepší něco na P35/G35 a pro AMD desky s 690G/V.
A proč samostatnou? Dá za ni peníze navíc a odměnou bude akorát zvýšená spotřeba.A bude se to hůř chladit. V bedně nechci větráčky. Snad se mi všechno podaří uchladit pasivně.
a když tazatel za dva roky pocítí nedostatek 3D výkonu...To nehrozí.
V bedně nechci větráčkyTy budeš mít zdroj s pasivním chlazením? Taky jsem na ně koukal ale 4,5 litru se mi zdá příliš.
Základna: MSI K9AG NEO2-DIGITAL - ale já bych šel asi do Intelu
RAM: OCZ 2x2GB 800MHz
Zvukovka: to ti opravdu nestačí integrovaná?
Bluetoth: MSI Star Key 2.0 - mám ho ve starším designu (V1) a funguje bezproblémově, ale v Linuxu by měl jít jakejkoliv USB bluetooth
TV karta: Gigabyte GT-PTV-TAF-RH - nedávno se tu řešila její funkčnost a měla by být bezproblémová
Celková cena i s floppy, skříní, zdrojem a procesorem: 13 308Kč i s DPH, takže si k tomu můžeš do limitu koupit třeba i Blu-ray vypalovačku
Nestačí. Integrovanou jsem chtěl jen grafickou kartu. Integrovaná zvuková karta je asi to jediné, co se mi na MSI K9AG NEO2-DIGITAL nelíbí.Základna: MSI K9AG NEO2-DIGITAL - ale já bych šel asi do Intelu
Zvukovka: to ti opravdu nestačí integrovaná?
Na USB bluetooth jsem koukal. Nebyl by lepší nějaký integrovaný modul? I když tohle je zajímavé přenosné řešení. Ještě uvidím.Bluetoth: MSI Star Key 2.0 - mám ho ve starším designu (V1) a funguje bezproblémově, ale v Linuxu by měl jít jakejkoliv USB bluetooth
Blu-ray vypalovačky jsou zatím strašně drahé a nezapočítaj jsi do toho DVD vypalovačku, 500GB HDD a pasivní chladič na disk, které jsem si ještě nevybral. Do limitu bych se mohl vejít, ale mě asi budou stačit 2GB paměti. Díky za tipy. TV karta vypadá dobře.Celková cena i s floppy, skříní, zdrojem a procesorem: 13 308Kč i s DPH, takže si k tomu můžeš do limitu koupit třeba i Blu-ray vypalovačku
RAM: co třeba Patriot 2x1GB? Nebo A-Data Extreme Edition 2x1GB?
Disk: určitě Samsung - měl by být tichej, rychlej, snad i spolehlivej
Mechanika: co třeba tenhle Samsung?
Pasivní chladič je zbytečnost (což potvrdí i tady). Bluetooth se pokud vím nedá pořídit jinak než do USB, žádnou PCI kartu nebo tak něco jsem na to ještě neviděl. Ve zvukovkách se nevyznám, ale nechápu, proč nestačí integrovaná.
Co se týče CZC, tak jsou bezproblémoví. Kupoval jsem u nich Corsair Voygera a dvakrát jsem ho reklamoval kvůli utrhlýmu USB konektoru. Poprvé spravili, což dlouho nevydrželo a podruhé poslali novýho. Nebyli s něma žádný problémy. Co se týče cen, tak nejsou nejlevnější, ale mě si získali hlavně přehledností e-shopu a ochotou. Poslední dobou ale nakupuju v Obchůdečku, kde mají oproti CZC ceny většinou o něco níž, ale hlavní důvod je, že jsou v Prostějově a nemusím platit poštu a čekat.
Take doufam, nedavno jsem presne tento, uprednostil pred konkurenci v podobe WD a Seagate, jelikoz recenze pro nej vyznivaly vice nez dobre. A zatim maximani spokojenost... je rychly a tichy. Snad i vydrzi :)Disk: určitě Samsung - měl by být tichej, rychlej, snad i spolehlivej
Máš v tom nástřel i toho, co si chceš vybrat sám. Součet bratru cca 25600kč, takže když to vezmeš jinde, kde mají levněji, dostaneš se imho pod 22000kc, možná i pod 21 (CZC není zrovna nejlevnější).
Jinak quad i přes TLB prostě proto, že je fajn a do limitu se ti vejde. Pokud to budeš kupovat až v rámci opravené série, good for you, pokud ne, tak za rok ho beztak na aukru prodáš zcela v poho .
CZC není zrovna nejlevnější
Taky jsem si všiml. Abych pravdu přiznal, trochu mi vrtá hlavou, proč je tady tak neuvěřitelně populární. Většina zdejších diskutujících, když dává odkaz na nějaký hardware, automaticky používá odkazy na CZC. Mně zase tak svělí nepřipadají, sortimentem ani cenou.
Možná jsem vás špatně pochopil, ale asi bych neměl žaludek reklamovat věc, kterou jsem si svou blbostí sám zničil.
Jinak za sebe mohu říci (ťuk ťuk), že problémy s reklamacemi jsem neměl ani nikde jinde. Jediný obchod, kde jsem měl problémy s přístupem k zákazníkům, byla Karma/Point, tam se na mne dívali jako na obtížný hmyz, ale to bylo tím, že si hráli na velkoobchod. NC, SoftCom i Alza (tam jsem ale zatím nakupoval jen jednou) byli vždy v pohodě.
13: přesně tuhle TV kartu mám a s podporou Linuxu je na tom hodně špatně (viz můj záznam v databázi HW)
12: Oproti MSI Star Key na něm vidím akorát větší cenu
Navíc, pokud jsem dobře pochopil je požadavkem co nejtišší, nejspíš jenom pasivní chlazení, takže některý komponenty vůbec nepřipadají v úvahu (čtyřjádro, grafická karta)
1. Známý si koupil super sestavu pro win, která byla kompletně pasivní a to včetně zdroje, já mu tvrdil, že tomu nevěřim, že tam ten vzduch bude stát a bude to v háji. Taky to tak nejak dopadlo - nezahřívá se to jenom kdyz je skrin otevrena - on je nastesti elektro maniak takze je to u nej OK ale v normální domácnosti bych osud nepokoušel.
2. MSI jsem mel rad kdyz jsem mel windowsi na linuxu je moc rad nemam obvzlast, kdyz jsem upgradoval CPU Celeron 700MHz na Pentium 1100MHz a musel upgradovat bios nekolik let stary desky pomoci bootovacky windowsu98 bez jakekoliv partition s FAT32 a disketou nejspis starsi nez je deska sama - nastesti to dopadlo dobre. Od MSI bych zadnou podporu necekal a kdyz uz MSI tak bezproblemovej chipset od Intelu.
3. Chipset jsem zastánce intelu a i co se tyce integrovane grafiky tak jedine intel. AMD/ATI vypada do budoucna taky slibne ale jejich sliby maji dost dlouheho a kolisaveho trvani. Intel je proste mnohem dal. Vim ze nvidia je super ale jejich ovladace sem si na skole kompiloval sam to mne prestalo bavit (potrebuju neco delat) a s pripojenim na inet sem zkousel balicky v mandrive a vetsinou to dopadlo tak, ze sem to jaks taks rozchodil ale prisla aktualizace jadra a bylo to zase v haji a opet sem nemel cas se tim zabyvat - pocitam, ze i pro ne je tezky starat se o nebohou Rivu 128 ZX (ted mam lepsi GForce2 - ale je to stejny). No proste nejaky super ovladace se kterejma je potencionalni sra...ni mne nebavi a jedu na nv z X.org.
4. kdybych si ja ted kupoval desku tak to bude Intel Little Valley 2 s 1GB RAM a sem spokojenej - jediny ceho se desim je ta SIS grafika, ale Vesa je taky ovladac a na video to staci. Kdyby tak Intel delal tuhle desku s jejich grafikou hned ji beru.
1. Myslim, ze kdyz budes mit aspon vetrak u zdroje tak to bude OK, ale nevim.
2. Ja ti netvrdim, ze nefungujou to určije jo, ale rozhodně bych se neodvažoval tvrdit s kompletní podporou, protože to je kompletni podpora v jádře a spol. a rozhodně ne od vyrobce. Az se dostanes do potizi (nepreju ti to) tak se od MSI nedozvis ani tuk. Schvalne si precti podminky pro update BIOSU. Taky netvrdim, ze jiny spolecnosti sou lepsi, ale i komunikace s vývojáři lecos napoví s kým bude problém a s kým možná menší. MSI se totiž tváří, že něco jako linux neexistuje - alespoň podle mých zkušeností.
Ja bych sel po vyrobcich v tomhle poradi 1.Intel 2. Gigabyte 3. Asus ale je vzdycky dulezita aktualni situace, to uz musis propatrat sam ja ted jen orientacne sonduju ale opravdu nehledam. Nekde sem cet, ze si nekdo na linuxu docela chvalil pristup Gigabytu. U Intelu bych sel po novinkach ovzlast na poli int. grafik, ale to je na linuxu obecne problem (ja si s tim poradim) nejnovejsi veci = castecnej opruz a pocitat ze bezproblemovy a optimalni to bude tak za rok (bez specialnich zasahu). Na poli AMD se vubec norientuju, takze neporadim.
Maly priklad za vsechno: zkus si vyhledat na webu MSI a Gigabyte slovo linux. Neni to uplne optimalni protoze na MSI to hleda fulltextově v produktech a na gigabyte fulltextově všude. U MSI to najde jenom dva notebooky a grafiky Nvidia na gigabytu vylezou i takový termíny jako "linux ready" (o Intelu ani nemluvim).
Ohledně toho chlazení když sem videl ten pridavnej vetrak v ty skrini na testovaci sestave tak to by melo byt uplne v poho. Ja bych kuli takovejmhle featuram diru do skrine nedelal.
Tady tenhle odstavec taky neco vypovida - je to z nejakyho testu na Phoronixu (doufam ze EN language trochu vladnes):
When testing the Gigabyte MA790FX-DS5 with an AMD Athlon 64 X2 processor we were pleased with the results. This AMD 790FX motherboard had no Linux compatibility problems, an acceptable level of performance, and a smooth BIOS upgrading process even for someone without a Windows installation or MS-DOS disk. However, once plopping in the AMD Phenom 9500 processor our pleasant experience soon went south. We immediately began with a kernel panic, and addressed that by a quick reinstall, but then were greeted by other issues -- mostly revolving around the system's stability.
Ta druha cast zas trosku odpovida tomu co jsem rikal o novych vecech na linuxu.
Tiskni
Sdílej: