Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno ve verzi 1.34. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Od verze 1.6 lze pomocí "deno compile" sestavit ze zdrojových kódů binární spustitelný soubor. Nově "deno compile" podporuje také npm balíčky.
Aktuálně posledním 14. open source filmem od Blender Studia je CHARGE (YouTube). Dokončuje se 15. film Pet Projects. Začíná se pracovat na 16. filmu s pracovním názvem Project Gold.
Thunderbird má nové logo.
Není zcela jednoduché rozchodit v Linuxu kameru IPU6 umístěnou v noteboocích Dell Latitude 9420, Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10, Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 2, Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 7 a dalších. Ve Fedora Linuxu je to teď snadnější. Hans de Goede informuje o podpoře kamery IPU6 ve Fedora Linuxu pomocí balíčků umístěných na RPM Fusion.
Zdravim vas,
nevim, jestli za to muze nespravny vybec distribuci nebo vykon stroje, ale Linux mi nebeha podle predstav. Vzdy, kdyz do notebooku vratim HDD s Windows XP, vidim znatelny rozdil ve vykonu oproti Linuxu. Myslim, ze nemam na Linux zas tak pomaly stroj (Centrino 1.8 GHz, 1GB RAM, ATI FireGL 32MB DDR - v XP mi tahle konfigurace zvlada HD1080 video ve VLC playeru, i kdyz obcas nektere rychle sceny zpomali).
Dlouhou dobu jsem provozoval Ubuntu 8.04, ale system se behem dvou mesicu zpomalil k takrka nepouzitelnosti a WXP bylo vysvobozeni. Na Wiki Ubuntu jsem zkousel mnoho rad ke zrychleni Linuxu, ale nic nepomohlo - prostredi bylo zkratka jako snek. Graficky adapter jsem mel spusten pomoci svobodneho ovladace, 3D akcelerace zapnuta. Zkratka po HW strance, bylo vse nainstalovano. Poohlizim se ted po jine distribuci (uprednostnuji Gnome), ale nevim co vybrat, abych nebyl zklaman jako s Ubuntu. Pro svou praci potrebuji OpenOffice, VLC, prohlizec souboru, vypalovaci software, CAD system, LAMP server + MonoDev, Firefox, jabber klienta, Gimp, PIM aplikaci + synchronizacni conduity pro PalmOS zarizeni. Doporucte distribuci, kde si jeste pred instalaci muzu zvolit instalovane aplikace a distribuci, ktera na mem HW pobezi aspon tak svizne, jako Windows (jedna se o laptop Dell Latitude). Diky moc.
ja by som tiez doporucoval mam 1,86 GHz core duo a oproti ubuntu je start 3x rychlejsi (ubuntu 1:10, archlinux 0:26) a to tam mam kde4 compiz a vsetko beha svizne, aj celkovo odozvy systemu su sviznejsie
Linux se používáním nespomaluje nikdy ! (nejsou to windows toto dělají windows)
Pokud se vám najednou spomaluje tak je buď chyba někde u vás že spouštíte hromadu aplikací co HW nestíhá, nebo je nějaká zrada v HW.
U linuxu je důležité na pomalejším stroji ho správně nastavit, taky většinou opticky vypadá že je pomalejší při spouštení mamutích programů (OO, Firefox+flash a pod...)
Jinak podle mě bude problém že to máte pomalé 1.8Ghz je málo a třeba u mého PC s AMD 1700+ je spuštění nejnovějších OO záležitost 0,5 minuty (samozřejmě pokud neběží rychlé spuštění to potom spomaluje start XP).
Jedině co doporučím je použít nejnovější distribuci, a kritické aplikace tedy si přeložit sám tak stejně kernel + glibc a pod... a optimalizovat pro váš CPU.
Toto je ale na druhú stranu trocha smutné. Pretože v dobe rozmachu netbookov povedať, že 1,8GHz procesor je slabý, je na pováženie.
Na tom jste byl kde že je výkon dostačující ? U NB 1,8G ?
Pokud na tom chce provozovat molochy typu KDE, GNOME, OO, FIREFOX a pod... je to nedostatečné.
Samozřejmě pokud si s tím pohraji a použiji něco méně náročného xfce a pod.... bude výkon stačit i s rezervou.
Problém mezi windows a linuxem je v tom že když CPU nebo něco nestíhá u windows se nejdříve vykreslí obraz na obrazovku a pak čeká kdežto u linuxu nejdříve počítá a pak vykresluje, takže opticky vypadají windows že jsou rychlejší.
Jinak výkonově pro linux stačí i 533Mhz CPU (skoušel jsem na něm F9) ovšem spuštění programu nějakou dobu trvá, ale pak práce v programu je celkem rozumná - ovšem nemůžete mět rozpracováno více věcí....prostě už to potom nestíhá.
Ja si zase nejsem jisty, jestli clovek, ktery dane problematice rozumi, napise takovoutu vetu. Absolutni nesmysl je uz vytvoreni tohoto threadu. Ja se vubec divim, ze mu nekdo vubec odpovidal na takto "zvlastni" dotaz. Sakra, kdyz neco bezi normalne a to neco pak zacne pracovat ne upplne korektne, ma to nekde pricinu. Co se nejdrive divat do logu, napsat xmanager, jake sluzby jsou spusteny atd. At si autor otevre terminal, jestli vubec vi, co to je.
Není Ghz jako Ghz? Jak chcete srovnávat (byť jedno jádro) P4 1,5 Ghz s Core2duo také taktované na 1,5 Ghz? Ten rozdíl výkonu je minimálně 3k vyšší (na jedno jádro)... Frekvence je zcela zavádějící hodnota!
Možná je to smutné ale v době kdy mám v PC procesor co šlape na 3,1GHz AMD Athlon 64 X2 6000+ (AM2 89W) tak konečně běží linux trochu slušně
Samozřejmě NB nejsou dělané na výkon spíše na výdrž takže když tam má 1,8GHz CPU je to samozřejmě opticky pomalé.
Takže řešení je pro NB třeba nepoužívat molochy jako GNOME a KDE a bude to šlapat svižně.
Samozřejmě jsem skoušel i F9 na CPU C3 533Mhz a taky běží OK i OO v pohodě pouze start se protáhne asi na 1minutu no video z TV karty už to moc nezvládá semtam se zasekne. (Pod windows ta TV karta vůbec nešlape chce to několika Ghz CPU
)
Proboha co na tom stroji provozujete za aplikace?
Ve svém PC mám Core 2 Duo na 2,33 GHz, 2 GB paměti a chodí mi to pěkně svižně. Mám Kubuntu.
Trochu jsem to zveličil jasně.
Měl jsem tam AMD Athlon 64 3500+ a teď mám ten AMD 6000+ samozřejmě start OO 1s je jasné že 3500+ se mi někdy přepínalo na maximum kdešto 6000+ už většinou zůstává na 1GHz - prostě ho nevytížím.
Problém je že pokud by měl 1,8G desktop tak by to bylo lepší, ovšem má NB s 1,8G a ten ještě když běží na baterky sníží výkon jak grafiky tak CPU.
Prostě pokud neřekně nějaké konkrétní údaje tak je to tu pouze flame. Samozřejmě pro normální práci NB s 1,8G stačí problém bude jinde.
Jinak na tom stroji co mám ten AMD 6000+ mám i Visty basic pro hry a nějak nepozoruji že by byly rychlejší - spíš se mi zdají pomalejší - ovšem na oko vypadají rychlejší - umí tu pomalost maskovat grafikou.
Ale no tak... 1.8Ghz je uplne supr procesor. Pokud to teda neni P4, to je pod 3Ghz vzdycky pomaly. Pokud je to centrino, tak to vypada na Pentium-M, coz je primy nastupce P-III a to jsou perfektni CPU. Sestra ma tohle na 1.6Ghz a beha to s archlinuxem jako drak. Podle me se ti tam spousti nejaky SW co to proste vyzere. Ubuntu bych nezatracoval, zkus to mozna nainstalovat znovu, dat vsechny aktualizace a postupne pridavat programy co pouzivas. ZdenekJinak podle mě bude problém že to máte pomalé 1.8Ghz je málo.
Toto jádro je dnes, po třech letech od uvedení, považováno za patrně nejpodařenější ze všech Pentií 4.
Hm, pokud je doba životnosti instalace konkrétní distribuce nějak dlouhá a konfigurace a stav nějak nabobtná, tak mi přijde logické, že provoz bere větší režii. Konkrétně když používam x tabů ve firefoxu, x tabů v konqueroru, x tabů v konsoli s velikostí historie buď 100.000 nebo neomezeně řádek, v akregatoru x rss zpráv a kmailu x mailů ... snad jsem vyjmenoval největší žrouty? Takže tohle nějakej výkon požere, ne?
nakonec bych rad reagoval na prvni vetu, ze linux se "nespomaluje" nikdy. Myslim, ze se snazite generalizovat a to obecne neni moc dobra vec... Mate pravdu, ze u W je to daleko vice poznat, protoze fragmentace, bordel na disku, kynuti systemoveho adresare, registru apod. Ja osobne pouzivam jednu instalaci Archlinuxu denne, po 2 roky a musim rict, ze system je subjektivne o neco pomalejsi, nez v minulosti.V GNU/Linuxu je to ale přece jenom dáno z velké části vývojem. S přibýváním nových funkcí se software časem mírně zpomaluje. Já mám Archu nainstalovaný 3 roky beze změn a můžu říct, že když jsem si ho nainstaloval na další partition (kvůli testům, abych si nezabordelil hlavní systém) tak čistá instalace byla něco pomalejší než ten, co mám nainstalovaný tři roky (a samozřejmě pravidelně aktualizovaný, jen se nějakejma vlastníma vychytávkama (rozuměj vlastní jádro bez initrd apod)). Ale přesto se mi zdá, že se některý software trošku zpomalil (na druhou stranu některý se o dost zrychlil). Příkladem zpomalujícího programu je u mně mplayer. Zatímco dřív (tak 2 roky zpátky) jsem bez problémů přehrál 1080 HD Elephants dream v H264, teď už ho nepřehraju. Jinak OO writer mi při studeném startu (doslova, před pěti minutami jsem zapnul PC a teplo tu zrovna nemám
Tak na priklad Centrino 1.75MHz (tedy Pentium M) je vykonove srovnatelne s procesorem P4 2.4+ MHz. Dokonce se da tento fakt najit
na strankach intelu. Kdysi jsem porovnaval vykon Pentium M 1.7 a AMD Athlon XP 2800+ (realny takt 2.085) a vykon PM proti AMD
(mereno kompilaci tyhz programu na stejnem systemu) byl o cca 30procen vyssi.
Bohužel musím konstatovat totéž. Zajímavé je,že nějak zvlášť nepomůže vypnout efekty,prostě se nevykreslují,ale reakce systému jsou stále pomalé.Je třeba používat "lehčí"prostředí,pak je rychlost srovnatelná.Je škoda že vývoj jde směrem stále náročnějších a přeplácaněších prostředí.Dlouho jsem používal Gnome ,ale musím konstatovat čím novější tím pomalejší(oni tam snad cpou NOPy ....). Přesun na XFCE byl dobrý krok,ale stejně to občas vázne.
Uvodom si, ze Win XP jsou z rijnu 2001 a Ubuntu 8.04 je z dubna 2008!
Jestli to chcete takhle porovnavat, tak si nainstalujte Win Vista (listopad 2006) a Ubuntu 6.10 (rijen 2006). Jedine tak bude mit srovnani smysl.
BTW: Kdyz jsem na svem notebooku (Celeron 1,86GHz, 1,5GB RAM, Intel grafika) zkousel MS-DOS 6.22, nestacil jsem se divit te rychlosti oproti Ubuntu 8.10.
uname -r
) a driver pre grafickú kartu ? Mám pocit, že buď jadro 2.6.28, alebo nVidia 180.22 (alebo obaja) nečo zvrtali. Mám pocit, že predtým som mohol mať pustený mplayer s XviD filmom a popritom hrať nejakú akčnú hru top
hovorí, že CPU vyťažuje X server, ale zatial mi to nestálo za to, aby som po tom pátral detailnejšie.
Zrovna vcera jsem resil zjevne stejny problem, Xorg mi drtil cpu pri prehravani mplayerem. Jsem sice na Lennym 2.6.18.6-amd64, ale problem vyresil starsi nvidia ovladac.
Extra kvůli ověření funkčnosti grafiky mam nainstalované chromium, s opengl mam 50fps, bez možná 5fps (?), bylo tu vidět i u té recenze Quantianu, co jsem psal, tam je to na obrázku vidět (5,6fps) - dneska už to vim .
Kvůli tomu sleduju v htopu využití swapu, mj. se toho týká i nastavení /proc/sys/vm/swappiness; vim, že se to tu taky mohutně řešilo.
Po resume u suspend2disk vypínam a zapínam swap, systém je pak čilejší. Toť uživatelské postřehy.
A obecně: stav, výpis, u programů htop, latencytop a iotop by taky mohly napovědět, zda není někde něco nečekaně jinak. Sám mám "centrino" na 1500MHz, 2GB RAM, 5400RPM disk s reiserfs zaplněný tak do 70% a při "internetu", videu, dynamipsu a čtení x pdf + open-office 3.0 jsem +- spokojený, je to dost použitelné. Toť vše na gentoo a kde 3.5 včetně případných gnome aplikací.
Sám vidíte, jak se chová nejvíc userfriendly distribuce... Je to dáno mizernou kvalitou toho OS na desktopy/notebooky
OpenOffice - běží v XP, navíc Microsoft Office 2007 je mnohem lepší
VLC - běží v XP
prohlížení souborů / vypalování - součást XP + nějaký freeware
CAD - pro XP je to řádově lepší
LAMP - pro XP tato úděsnost taky běží
MonoDEV - Visual Studio je mnohem lepší
IIS server, MSSQL Server, WPF, WCF - navíc
FireFox - běží pro XP
Jabber - běží na XP
Gimp - běží na XP, navíc Adobe Photoshop je mnohem jednoduší a lepší
PIM - dá se stáhnout nějaká freeware
Sync PalmOS - neznám, neumím. Určitě něco bude
Mít GNU/Linux znamená pořád něco řešit, žebrat na fórech a provádět psychický nátlak na vývojáře někde v USA, aby opravili 5 let známé chyby. Máte to zapotřebí se učit xterm, man něco a číst how-to? Nebo je lepší dělat .NET aplikace, LAMP a číst codeproject.com?
Máte to zapotřebí se učit xterm, man něco a číst how-to?
Ano mam. Az budou mit wokna takovou dokumentaci jakou ma Linux, zamyslim se sam nad sebou.
Nebýt linuxu tak nemáš hromadu aplikací a používáš pořád IE.
Tak si dej do googlu treba frazi "problem windows", koko*e.
Temto prispevovatelum bych lamal ukazovacky a byl by pokoj.
Jelikož ony jmenované programy jsou tak kvalitní, tak jsou žádané I ve woknech, v tom je pointa. A ad IIS ... už jsi viděl, že se před ně musí dát Apač jako proxy, aby to slavný IIS tak často nepadalo?
Zajímalo by mě, kolik z toho je osobní zkušenost autora s linuxem a kolik čtení diskusí na netu. Stejně tak by mě zajímalo, kolik z uvedených placených SW má autor skutečně zakoupeno.
Já mám oficiálně koupené:
MS-DOS 6.2
Překladač Borland C++ pro MS-DOS
Windows 95 OSR2
Windows Vista basic 32b
+ několik her
Takže rychlosti můžu porovnávat - a jak říkám pokud budete porovnávat třeba Visty a Fedora 10 tak vždy vítězí F10 ovšem na pohled vypadají rychleji windows. (Tím netvrdím že někdy nemůžou být rychlejší windows obzvlášť jak spouštíte programy od MS které jsou optimalizované pro win.)
Jinak nejrychlejší je MS-DOS jak rychle naběhne příkazová řádka........
Jinak start oowriteu z OO v3 na AMD 64b 6000+ a hned po zobrazení zase zavření
První: [petr@soban ~]$ time oowriter real 0m13.160s user 0m2.233s sys 0m0.567s Druhé: [petr@soban ~]$ time oowriter real 0m4.722s user 0m2.152s sys 0m0.355s [petr@soban ~]$
LAMP - pro XP tato úděsnost taky běží
To bych docela rad videl. Ta zkratka totiz znamena Linux + Apache + MySQL + PHP.
prohlížení souborů / vypalování - součást XP + nějaký freeware
Na prohlizeni souboru ma Ubuntu Nautilus. Vypalovani funguje uz po instalaci.
Mám GNU/Linux a nic neřeším Na fórech si doplňuju znalosti, nátlak dělat nepotřebuji. Chyby nepozoruji, viry a trojani mne netrápí, nic nepadá. Rychlost systému v pohodě, rozhodně je rychlejší než já píšu na klávesnici. Co se userfriendly týká, Linux má jasně předvídatelné (tzn. slušné) chování při instalaci a odinstalaci aplikací, nic nebobtná, vše se dá vyčistit, UI přehledné, přátelské, každému dle jeho gusta. Mnou zakoupený HW (tiskárna, scanner, DVB-T, digifoto, mobil, PDA) funguje bez problémů. Chce to trošku namáhat šedou kůru při přípravě, což se ti vrátí ve spolehlivosti, funkčnosti a bezpečnosti systému a HW a navíc to pomáhá proti Parkinsonovi a Alzheimerovi. A to nepoužívám žádný super-hyper HW. Nějaké to home made stolní pc (2x), Asus EEE 900A (pro mou drahou), můj miláček IBM ThinkPad T41 (Pentium M 1,6GHz, 512 MB , ATI Radeon Mobility 7500, WiFi...), vše Ubuntu 8.04 a 8.10. A na WiFi routeru Asus WL500gp běží taky linux...
Luku, píšeš, že máš Del Latitude, ve zdejší HW ssekci jich "pár" je, ověř si nastavení, případně se zeptej, pokud tam již daný stroj je, onoho člověka, co ten záznam napsal - jaké má zkušenosti a s čím. Tebou popisované problémy - znepoužitelnění systému - jsou, jak všichni věříme, nějakou divnou výjimkou. Sám vím jen o de facto potížích se zprovozněním jistých CADů či jejich nástaveb v linuxu, vše ostatní Tebou zmiňované by mělo být řešitelné.
Tiskni
Sdílej: