Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Nesuhlasim, Atom na bezne veci bohate staci. Skor treba vyskusat inu distribuciu, napriklad mne na EEE901 vyborne chodi upravena distribucia Eeebuntu Standard Edition 3.0
Driv jsem pouzival VIA Epia ML6000 (tedy s VIA C3/Eden 666MHz), ted mam Eee 901 s Atomem. To Eee 901 ma spotrebu polovicni, vypocetni vykon nekolikanasobny. Zkousel jsem i nejaky notebook s VIA C7.
Ja pouzivam VIA Epia PD6000E a porovnaval jsem to oproti stejne platforme mini-itx s Atomem a chipsetem G45, ktery tam intel dava. Pri tomto srovnani na tom se spotrebou bude VIA lepe.
To je problem hlavne mini-itx Atomu, ale tady se bavime o noteboocich, tam je jiny chipset. takze cely notebook ma spotrebu pod 10 W, pri podtakovani okolo 6 W (a i takto podtaktovany ma vetsi vypocetni vykon nez VIA C7).
U notebooku je situace odlisna, tam se da okolo hodnot 10 W dosahnout i s C2D. Pokud napriklad srovnam tento netbook s VIA C7-M a EEE 901, tak si nemyslim, ze by mela VIA vysi spotrebu (s ohledem na kapacity baterii). NTB s VIA ma navic 2,5 HDD 5400ot., vykonem se ale s Atomem rovnat urcite nemuze. Tyto netbooky nejsou myslim o vykonu, ale o spotrebe. Vykonem stoji stejne oba za nic. Pokud bych sel po vykonu, tak urcite nepujdu do VIA nebo Atomu, ale po C2D nebo Turionu.
videa v počítači fungujou krásně jako video.avi ale flash je v crackuTo je proto, že video přehrávače používají akceleraci grafické karty, ale flash ne.
To je proto, že video přehrávače používají akceleraci grafické karty, ale flash ne.
Novejsi verze adobe flashe uz pouzivaji HW akceleraci GPU.
I linuxové?
No, z toho co jsem jednou videl na blogu adobe (napr. tady nebo tady), tak jsem nabyl domneni, ze nativni 3D HW akcelerace funguje na linuxu uz hodne dlouho.
Alespon jsem si tedy myslel, ze "OverrideGPUValidation=true" v "/etc/adobe/mms.cfg" bude mit nejaky vyznam. Osobne jsem to ale nikdy nezkousel.
Je to v plánu u dosud nevydané verze...
nemas tam tak nahodou SSD disk? lebo uzke hrdlo je prave on a nie CPU
vsadim se, ze s cistym debianem, custom kernelem na miru a nejakym ligthweigh window managerem by to bylo super. Pouzival jsem kdysi takhle P75, 48MB RAM, window manager jsem mel WindowMaker a dalo se to pouzivat lepe nez to tvoje :)
ubuntu 9.04 na aspire one, tedy obdoba - vse vpoho. Vrele doporucuji firefox 3.5 - byl jsem velmi prekvapen zrychlenim oproti 3. Jinak problem tazatele bych videl na neco jineho(suse, co dava hp je velmi nevhodna varianta), atom sice neni kdovi jak silny, ale na net a beznou kancelarinu je naprosto dostatecny. Zadne vetsi prrodlevy se nekonaji.
Tiskni
Sdílej: