Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Nesuhlasim, Atom na bezne veci bohate staci. Skor treba vyskusat inu distribuciu, napriklad mne na EEE901 vyborne chodi upravena distribucia Eeebuntu Standard Edition 3.0
Driv jsem pouzival VIA Epia ML6000 (tedy s VIA C3/Eden 666MHz), ted mam Eee 901 s Atomem. To Eee 901 ma spotrebu polovicni, vypocetni vykon nekolikanasobny. Zkousel jsem i nejaky notebook s VIA C7.
Ja pouzivam VIA Epia PD6000E a porovnaval jsem to oproti stejne platforme mini-itx s Atomem a chipsetem G45, ktery tam intel dava. Pri tomto srovnani na tom se spotrebou bude VIA lepe.
To je problem hlavne mini-itx Atomu, ale tady se bavime o noteboocich, tam je jiny chipset. takze cely notebook ma spotrebu pod 10 W, pri podtakovani okolo 6 W (a i takto podtaktovany ma vetsi vypocetni vykon nez VIA C7).
U notebooku je situace odlisna, tam se da okolo hodnot 10 W dosahnout i s C2D. Pokud napriklad srovnam tento netbook s VIA C7-M a EEE 901, tak si nemyslim, ze by mela VIA vysi spotrebu (s ohledem na kapacity baterii). NTB s VIA ma navic 2,5 HDD 5400ot., vykonem se ale s Atomem rovnat urcite nemuze. Tyto netbooky nejsou myslim o vykonu, ale o spotrebe. Vykonem stoji stejne oba za nic. Pokud bych sel po vykonu, tak urcite nepujdu do VIA nebo Atomu, ale po C2D nebo Turionu.
videa v počítači fungujou krásně jako video.avi ale flash je v crackuTo je proto, že video přehrávače používají akceleraci grafické karty, ale flash ne.
To je proto, že video přehrávače používají akceleraci grafické karty, ale flash ne.
Novejsi verze adobe flashe uz pouzivaji HW akceleraci GPU.
I linuxové?
No, z toho co jsem jednou videl na blogu adobe (napr. tady nebo tady), tak jsem nabyl domneni, ze nativni 3D HW akcelerace funguje na linuxu uz hodne dlouho.
Alespon jsem si tedy myslel, ze "OverrideGPUValidation=true" v "/etc/adobe/mms.cfg" bude mit nejaky vyznam. Osobne jsem to ale nikdy nezkousel.
Je to v plánu u dosud nevydané verze...
nemas tam tak nahodou SSD disk? lebo uzke hrdlo je prave on a nie CPU
vsadim se, ze s cistym debianem, custom kernelem na miru a nejakym ligthweigh window managerem by to bylo super. Pouzival jsem kdysi takhle P75, 48MB RAM, window manager jsem mel WindowMaker a dalo se to pouzivat lepe nez to tvoje :)
ubuntu 9.04 na aspire one, tedy obdoba - vse vpoho. Vrele doporucuji firefox 3.5 - byl jsem velmi prekvapen zrychlenim oproti 3. Jinak problem tazatele bych videl na neco jineho(suse, co dava hp je velmi nevhodna varianta), atom sice neni kdovi jak silny, ale na net a beznou kancelarinu je naprosto dostatecny. Zadne vetsi prrodlevy se nekonaji.
Tiskni
Sdílej: