Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
winecfg
a zrušil veškeré odkazy na Linuxové disky, pak by žádný program neměl vidět výše než na adresář ~/.wine/drive_c
.
Co se týče rozdílů při spuštění pod rootem a pod běžným uživatelem, ty se projeví nejspíše až ve chvíli, kdy nebudou zrušeny odkazy na Linuxové disky, nedejbože na disk s /
. Kdyby se to nějaký virus rozhodl smazat, tak mu to projde a zruší tím celou Linuxovou instalaci.
Prostě výsledek se může lišit podle nastavení WINE a povahy viru, nicméně momentálně víme, že pod WINE viry fungují.
Vir, který si pod sebou podřízne větev, tím že smaže OS, je špatný vir.To vidis spatne, cracker by to naopak nazval uspesnym virem. Vir, ktery prohledava disk a rozesila pres internet data (a sam sebe) a nic nemaze, se IMHO neda nazvat virem, to by byl pak spis cerv apod.
Tzn. nekdo muze udelat vir ktery se umi rozhodovat podle toho v jakem je prostredi. Kdyz pod windows tak maze C:, kdyz v Linuxu tak maze /pokud dokáže rozlišit běh pod Windows a pod WINE, tak teoreticky ano (samozřejmě s podmínkou spuštění ve Wine pod rootem s tím, že WINE bude mít nalinkovaný / jako nějaký disk (bývá tuším Z:)).
Ten vir nemuze smazat / pokud neni spusten pod rootem. A pod tim ho jen tak spoustet nebudeme... Takze aspon jakas takas bezpecnost tu je.Ano je, systém nemůže být takovýmto virem poškozen, soubory přístupné uživateli, pod kterým WINE běží však ano.
man su
nebo man sudo
nebo trochu UTFG a je to :)
su
v konzoli nebo kdesu
v KDE.
Takže: Linux zavirovat nejde (pokud ten vir není psaný pro Linux) v tom smyslu, že by se ti vir usadil v paměti a „žil“ v tvém počítači, ale vir tě může jednorázově poškodit (smazat soubory atd.) nebo se navázat na nějakou Windosowskou aplikaci, kterou přes Wine spouštíš a škodit v rámci ní.Teoreticky není problém pro windowsovský vir přepsat cokoliv na linuxovém disku (např. binární soubory, nebo zaváděcí skripty), pokud k tomu má práva a mapování. Ve výchozí konfiguraci wine je myslím Z: napojeno na / a "documents and settings" na $HOME, takže možností je dost. Prakticky jsem o takovém viru ještě neslyšel, ale jako všechno je to jen otázka času.
Řešením je nastavit si Wine tak, aby z něj nebylo vidět jinam, než do pár vybraných adresářů. Nebo nespouštět pod Wine nedůvěryhodné programy, případně je projíždět antivirem (ClamAV) nebo si založit v Linuxu jiného uživatele a pouštět Wine pod ním – pak riskuješ jen jeho soubory.Pokud nebude mít možnost se dostat na disk, může IMHO stále docela úspěšně infikovat windowsovské prostředí (např. instalovanou hru), do které zašije agenta pro botnet. Počítač se pak přes všechny "já mám přece linux" může stát velmi lehce spambotem, atd.
Tiskni
Sdílej: