Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Od doby co mám nový PC, zažívám nejrůznější prvky nestabilnosti - samovolný restarty (v logu nic), záseky (zase v logu nic). Řek bych, že hardwarem to neni - memtest86+ proběhnul na 100% a nic. Zátěž CPU pomocí mprime přežil taky asi na 40 minut (všechny testy se točily - tj. zatížená by měla bejt i RAM). Napadá mě jestli nemám nějakou chybu v configu jádra (v příloze). Případně další testy na stabilitu. Projevuje se jak kdy, nevidim v tom nikdy, žádnou souvislost. (Klidně běží třeba 3-4 dny, pak třeba 1-2 chyby v jednom dni a zase klid)
Konfigurace:
CPU: Athlon II X4 620
MB: Gigabyte MA785GT-UD3H
RAM: 2x Corsair DDR III 1333MHz TW3X4G1333C9 (2048MB) - sada
4x SATA II disk
Zdroj: Corsair HX450W
GPU: integrovaná na desce
Než se budu dívat na detaily: jak jsi si moc jistý dostatečností zdroje napájení? Jakou máš tak asi rezervu? 4 disky můžou ve špičce docela zazlobit ... Jak koukam, při roztáčení má jeden brát 2A.
Sám jsem na to taky narazil, deska Via Epia, 1x 2,5" disk a víc už 90W zdroj neutáhne. 3,5" disk se už neroztočil, fakt se to někdy nezdá.
Nabootujte nejaky Live system (treba Slax) Vytezujte HW kontinualnim ctenim HDD pomoci dd ve smycce.
Nechte bezet nekolik dni. Sledujte vystup na terminalu pripadne presmerovavejte do souboru a nebo nejlepe nechte posilat nekam na ftp abyste potom mohl mrknout az to zhavaruje treba.
Podivejte se na svaba radice sbernic disku - miva chladic jez byva dost horky (neudrzite prst). Pokud se tak deje zvazte pridani ventilatorku. Me to pomohlo.
Mate UPSku ?
Pokud ne tak berte v uvahu i Vaseho dodavatele elektriny. Casto zpusobuji vypadky delky nekolika desitek az stovek ms. To je jasna pricina padu systemu. Vas predchozi PC mel zdroj s kondy vetsi kapacity nebo mensi odber ... a tento maly vypadek kondy vyrovnaly takze se nic nestalo
Zdroj - casto sou to mrdky, zkuste zvazit vymenu.
Jo s tou spotrebou to je mazec no.
Netbook Toshiba NB 100 ma v klidu pouhopouhych 10 W
Bezny notebook 20 - 40 W
Moderni desktop s int grafikou a nekolika HDD i vic jak 200 W v klidu.
Nicmene jak to jinak vyzkouset nez dlohodobe.
A jako monitor LCD TV = 100-200 W a nebo plasma TV = 300-500 W a jsou na 1 KW
Popravde receno si porad nedovedu predstavit ten CPU (ani GPU) co ony stovky W zkonzumuje.
Pri napajecim napeti 1 - 2 V to vychazi na 100 A a vic !!! Proboha lidi vemte rozum do hrsti a predstavte si piny na CPU a proud 100 A !!!
já mněl podobný problém , nakonec se ukázalo že mám špatný datový káblik k disku , občas se to seklo , v logu taky nic nebylo
Tiskni
Sdílej: