Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Píšete o přehrávači mp3jek, to zřejmě tazatel neocení, když touží po "grafice" a Xkách.
Sám bych doporučil rozšířit paměť na maximum, co to půjde. Sám jsem měl K2-350 s 384MB RAMky, Mandrake 10.x a šlapalo to celkem slušně, kdysi.
/etc/apt/apt.conf
APT::Install-Recommends "0"; APT::Install-Suggests "0";
Dostal se mi do ruky Počítač Compaq Deskpro EN Series SFF Intel Pentium II 400MHz - operační paměť: 128MB SDRAM 100MHz Harddisk: 6.4GB Seagate Barracuda ST36423A 5400ot.
Debian by nemel byt problem tam nainstalovat. Ale bude to skoro nepouzitelne. Nechal bych tam asi Windows 2000.
Osobne bych se uz do podobnych veci nepoustel. Nekolik podobnych pocitacu jsem drive take nastavoval jako "prohlizec internetu". Ver mi, ze za tu praci a vynalozeny cas ti to nestoji (navic to jde stejne porad pomalu). Na aukru koupis velice slusny pocitac kolem 1300Kc i s dopravou:
Provedení - desktop case Procesor - Intel Pentium 4 2,6 GHz ( 478 socket ) Operační pamět - 512 MB DDR1 Pevný disk - 40 GB PATA (2x pozice 3,5") Mechanika - dle vylepšení (1x pozice 5,25") Grafická karta - Intel Extreme Graphics 2 (až 64MB nebo low-profile AGP x8) - připojení jakéhokoliv monitoru (vstupy VGA i DVI) Operační systém - dle vylepšení (certifikát pravosti s klíčem) Základní deska – HP P450 - micro ATX (Intel 865G chipset) LAN - síťová karta integrovaná, 6x USB (2x vepředu a 4x vzadu), vstup na mikrofon / reproduktory, LPT vstup na připojení tiskárny, COM port, 2x PCI slot
SliTaz :: distribucia ktora je fakt namakana obsahuje LXDE a je na 30mb, pouziva Busybox
Puppy :: sice puppy sa za tie roky trosku zmenilo ale stale je to distro pre slabsie pc.
odporucam tieto dve alebo ostat u Windows 2000 ktory v svojej dobe bol lahoda a uznavany OS, narozdiel od 9x sraciek
Tiskni
Sdílej: