Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Ja moc nechapu tu potrebu lidi si kupovat RHEL domu - bud to potrebuju pro praci a koupi mi to firma, nebo si nainstaluju Fedoru.No to je prosté, protože když si někdo stěžuje na nedostupnost CentOS 6, tak je mu dána rada, že si může přeci koupit RHEL 6 a tak si ho třeba i koupí
Ono je to v podstatě jedno. Přechod mezi SL/CentOS/RHEL je záležitost změny pár balíčků.
Jestli CentOS nezmeni politiku, tak asi brzy ztrati hodne priznivcu, kdyz bude nejaka podobna alternativa. Co rikate na to prejit na SL-6??
Jde o to jakých příznivců. My jsme menší hostingová společnost, máme nasazený i CentOS (4, většinou 5). Já dělám mimo jiné i admina linuxových serverů. Na nasazení a nějakou větší migraci na CentOS 6.0 je ještě dost času (minimálně rok). Nemáme jediný důvod opouštět funkční, stabilní a podporovanou (tady začínám být lehce nervózní z nepřítomnosti updatů na 5.5) platformu. Tolik vyjádření, řekl bych profesiální, sféry (profesionální = živím se tím). Nasazoval jsem server na RHEL 6.0 a dnes relativně stejný server (z hlediska poskytovaných služeb) na CentOS 5.5 a nevšiml jsem si větších rozdílů. Pro tento typ nasazení (malý small bussines server, pošta, samba atp.) je úplně jedno, jestli je to 6 nebo 5.
Pokud jsem si všiml nějakého tlaku na CentOS typu "už to tady dávno mělo být" tak je to pouze od lidí, kteří o provozu serverů nemají až tak velký přehled (nediplomaticky řeknu: vůbec nic o tom neví) a chtějí všechno hned (a samozřejmě stabilní, což je oxymóron). Stejně se ta 6.0 (a to platí i pro RHEL) po jeho instalaci bude minimálně půl roku testovat (nedočkavci na to samozřejmně hned nasadí produkční data). Tam kam pořád ten spěch?
Pokud někdo potřebuje mít neustále nejnovější balíčky -- i tady na abclinuxu se objevili komentáře, že 4 je zastaralá (není, je to stále podporovaný OS), od svého známého jsem slyšel, že už i 5 je k ničemu a stará (huh? 3 roky po release a čtyři roky před koncem?) -- tak zcela evidentně to není distribuce pro něj. Neocení stabilitu (i když samozřejmně nadává na linux, když to spadne), ale chce to nejnovější. Ok. Pokud o takové "příznivce" CentOS přijde, tak asi žádná škoda (když stejně nejsou spokojeni, tak by odešli tak jako tak).
Tiskni
Sdílej: