Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Ja moc nechapu tu potrebu lidi si kupovat RHEL domu - bud to potrebuju pro praci a koupi mi to firma, nebo si nainstaluju Fedoru.No to je prosté, protože když si někdo stěžuje na nedostupnost CentOS 6, tak je mu dána rada, že si může přeci koupit RHEL 6 a tak si ho třeba i koupí
Ono je to v podstatě jedno. Přechod mezi SL/CentOS/RHEL je záležitost změny pár balíčků.
Jestli CentOS nezmeni politiku, tak asi brzy ztrati hodne priznivcu, kdyz bude nejaka podobna alternativa. Co rikate na to prejit na SL-6??
Jde o to jakých příznivců. My jsme menší hostingová společnost, máme nasazený i CentOS (4, většinou 5). Já dělám mimo jiné i admina linuxových serverů. Na nasazení a nějakou větší migraci na CentOS 6.0 je ještě dost času (minimálně rok). Nemáme jediný důvod opouštět funkční, stabilní a podporovanou (tady začínám být lehce nervózní z nepřítomnosti updatů na 5.5) platformu. Tolik vyjádření, řekl bych profesiální, sféry (profesionální = živím se tím). Nasazoval jsem server na RHEL 6.0 a dnes relativně stejný server (z hlediska poskytovaných služeb) na CentOS 5.5 a nevšiml jsem si větších rozdílů. Pro tento typ nasazení (malý small bussines server, pošta, samba atp.) je úplně jedno, jestli je to 6 nebo 5.
Pokud jsem si všiml nějakého tlaku na CentOS typu "už to tady dávno mělo být" tak je to pouze od lidí, kteří o provozu serverů nemají až tak velký přehled (nediplomaticky řeknu: vůbec nic o tom neví) a chtějí všechno hned (a samozřejmě stabilní, což je oxymóron). Stejně se ta 6.0 (a to platí i pro RHEL) po jeho instalaci bude minimálně půl roku testovat (nedočkavci na to samozřejmně hned nasadí produkční data). Tam kam pořád ten spěch?
Pokud někdo potřebuje mít neustále nejnovější balíčky -- i tady na abclinuxu se objevili komentáře, že 4 je zastaralá (není, je to stále podporovaný OS), od svého známého jsem slyšel, že už i 5 je k ničemu a stará (huh? 3 roky po release a čtyři roky před koncem?) -- tak zcela evidentně to není distribuce pro něj. Neocení stabilitu (i když samozřejmně nadává na linux, když to spadne), ale chce to nejnovější. Ok. Pokud o takové "příznivce" CentOS přijde, tak asi žádná škoda (když stejně nejsou spokojeni, tak by odešli tak jako tak).
Tiskni
Sdílej: