Chcete udržet krok s módou? Tak od ledna terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě hnědé jako čokoládová nebo kávová pěna. Barvou roku 2025 je PANTONE 17-1230 Mocha Mousse aneb #A47864.
Byla vydána nová verze 24.2 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Yonada. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Asi nejlepší je podpora sessions - můžu mít pro každý projekt vlastní session.Zavádění či možná „vylepšování“ podpory sessions bylo před pár lety natolik bolestné, že jsem Kate opustil ve prospěch vimu, ve kterém jsem už tak jako tak v té době zvládal spoustu věcí rychleji než v kate. Pravda je, že jsem cítil nutkání počkat, až to zase dají dohromady, byl jsem na kate hodně zvyklý a ty sessions se postupem času snad nějak srovnaly. Finálním argumentem nakonec byla ta rychlost a plynulost práce.
A co rovnou editovat ten soubor na serveru, přes ssh? No jo, já zapomněl, že ve windows něco jako sshfs/gvfs/kioslaves neexistuje...Tak něco jako sshfs by sshfs pro windows by mělo být http://dokan-dev.net/. Nikdy jsem to nepoužil, tak mě prosím nekamenujte.
A co rovnou editovat ten soubor na serveru, přes ssh?Nebo přes WebDAV. Webový server už na tom serveru běží, na portu 80 nebo 443 je ten server jistě také přístupný... Jako bonus máte v některých implementacích verzování nebo zamykání.
watch -d ls -l
a následně změnu v adresáři zpracuje do SFTP uploadu.watch -d ls -linotify.
a následně změnu v adresáři zpracuje do SFTP uploadu.Pozor, on chtěl tu synchronizaci oboustrannou. To nejde dělat automatizovaně. Je potřeba aby se oboustrannosti vzdal, nebo se vzdal úplně synchronizace a pracoval nad jedním FS (což by bylo nejlepší). Jinak zbyde pouze možnost 3.
Oboustranně dobře synchronizuje unison, na tvůj účel by bohatě stačil. Ale musel by se spouštět pravidelně, třeba každou minutu, třeba v nekonečné smyčce v .bat. A nebo navěsit replikaci na něco jako inotifywait - a já zase zapomněl...Oboustrannou synchronizaci je potřeba pouštět interaktivně. Kvůli konfliktům. Unison je oproti VCS navíc dost náchylný na ztrátu dat.
http://www.linuxexpres.cz/software/spideroak-vs-dropbox
Tiskni Sdílej: