Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Řešení dotazu:
a není triviální zjistit, jaká MAC je na AP povolenaA pak objevili airodump.
tak věřte, že útočník uspěje i proti WPA2Když má neuhodnutelné heslo, tak AFAIK ne.
Ale kolik lidí airodump zná?To už znaj i děcka, nehledě na to, že na zjištění macovky často stačí vidět spodní stranu notebooku, který je povolený. A to už zase zvládne i ta uklízečka.
...neposuzovat optikou hackeraNeposuzovat optikou totální lamy. I lama dokáže postupovat podle návodu.
S tím WPA2 sem trochu přestřelil - používá AES256 a to je považováno za bezpečné - ale pozor, to platí pouze pokud je dobré heslo/klíč! Což je v běžné praxi dost problém.Ok, omluveno.
A pak objevili airodump.To ovšem znamená že útočník musí vidět nějaký provoz. Na domácích wifinách kde je provoz pár minut denně když si někdo čte noviny a poštu to může docela dobře odfiltrovat kolemjedoucí wardrivujici lamky. Zabezpečení bych tomu neříkal
Proč ale nemít stovku plotů a nakonec onu betonovou stěnu? Pak se k té stěně dostane míň útočníků a ti mi na ní méně oprýskají omítkuJá měl za to, že tématem není MAC filter jako doplňková metoda ale jako základní metoda.při pokusech dostat se dovnitř.
Tak jsi se spletl, je to spíš naopak.Já radši počkám na vyjádření tazatele.
Resp. otázka zněla, co si o MAC filteringu myslí ostatní, s tím, že podle tazatele má smysl jako dodatečná metoda.V dotazu nic takového není.
V dotazu nic takového není.Pořiď si silnější brýle:
Podle mě MAC filtering není zbytečný a útočníkovi alespon trochu znepříjemní útok. Co si o MAC filteringu myslíte vy?
Proč ale nemít stovku plotů a nakonec onu betonovou stěnu?Proč vynakládat energii a materiál na výstavbu té stovky plotů?
Navíc to není o nic zdlouhavější než opsání hesla při přihlašování.Vytáhnout z člověka informaci o MAC adrese je často podstatě zdlouhavější než mu sdělit informaci o hesle :).
MAC filtering má určitě smysl - už jen proto, že je to velmi jednoduchá metoda ochrany a není triviální zjistit, jaká MAC je na AP povolena.Je to zjistitelné v řádu vteřin (třeba i tcpdumpem).
A pokud budete četlit nějakému soustředěnému útoku - tak věřte, že útočník uspěje i proti WPA2...Útok na MAC filtering se provádí standardními nástroji systému jako je tcpdump a příkaz pro změnu MAC adresy a jeho časová náročnost se počítá na vteřiny od započetí do nasbírání dostatku informaci pro připojení. Navíc má 100% úspěšnost u aktivních sítí, které používají pouze MAC filter. Útok na WPA2 je se základními nástroji nemožný. A s pokročilými nástroji je závislý na více faktorech a pokud vím má v tuto chvíli řádově vyšší časovou náročnost a ke 100% úspěšnosti má ještě dál. Úspěšnost je dokonce natolik malá, že je často lepší se jít na heslo zeptat. Nehledě na to, že WPA2 PSK a MAC filtering zdaleka nejsou jediné možnosti.
Co se však stane když mají dvě stanice v síti stejnou MAC adresu? V jedné dipl. práci jsem se dočetl, že AP bude komunikovat se zařízením jež má silnější signál, což je většinou legitimní stanice - útočník se tak k AP nepřipojí.Což by mohlo odradit hodně krátkodobé útoky, tedy typicky neškodné pokusy získat připojení k netu za účelem podívat se na IDOS. Jenže „dočetl jsem se v jedné diplomové práci“ neznamená ani že je to pravda, ani že jsi to správně pochopil. Já osobně bych řekl, že takhle obecně napsáno je to pitomost, ale je to jen laický odhad.
AK to AP mas doma, tak to zamkni na MAC adresu.Otázka nezněla „jsem lama, co mám dělat?“ Otázka byla na odbornou diskuzi ohledně toho, jestli filtrování podle MAC k něčemu je.
Ak to poskytujes ako provider, tak tam zacni pouzivat hotspot!Jo, hotspot se hodí, přes něj se člověk s trochou šikovnosti dostane na net vždycky.
Das kazdemu meno/heslo, popripade nastavis iba jednu IP sucasne + este to zamknes na MAC adresu. A ak si paranoidny tak este na wifi PSA2 sifrovanie.Trága.
NSA CIA child porn nuclear bomb anthrax HMTD dirty bomb Obama Bin Laden plutonium warez anonymous homemade explosivesDastych.
Spolužákům to jede (Eduroram).Eduroam je WPA2 "Enterprise", měl jsem problémy s WPA2-PSK.
Dříve byl problém, který vyřešil update. A odsuzovat WPA2 kvůli WinXP bez daného updatu je trošku mimo :)
Tiskni
Sdílej: