Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Received disconnect from 222.33.62.178: 11: Bye Bye [preauth]
Řešení dotazu:
sshd: 222.33.62.178
tcp-wrappers
.
iptables -t filter -A INPUT -s 222.33.62.178 -p tcp --dport 22 -j DROP
Uz vidim, ako si na smartfone instalujes VPN. Nie vzdy nosim so sebou aj notas a tak mam ssh klienta v mobile. V pripade zavaznych problemov sa viem kedykolvek a odkialkolvek pripojit a skontrolovat stav. Je to vec na nezaplatenie
Blokování IP rozsahů i jednotlivých IP adres je v podstatě nesmysl, protože to nefunguje korektně pro IPv6.
Těžko si lze dnes představit server, který nemá IPv6, pokud ho ovšem neprovozuje dědeček pro účely nostalgie, že ano... Jenže s IPv6 většina způsobů blokování IP adres známých z IPv4 selhává. Zaprvé, ne každá banovací utilita rozumně podporuje IPv6. Zadruhé, u IPv6 se nebavíme o blokování jedné adresy, protože každý útočník si může vygenerovat tolik adres, že se nevejdou do žádné blokovací tabulky ani na disk. Znamená to tedy, že by se v případě IPv6 měly blokovat celé rozsahy? To rovněž není rozumně proveditelné, protože se nedá úplně snadno a rychle zjistit, zda daný útočník má /32
, /48
, /64
nebo jiný rozsah, a protože v daném rozsahu může být potenciálně spousta dalších počítačů, které do botnetu nepatří a které nechceme odříznout všechny najednou.
Blokování adres má obecně ještě jeden zásadní problém: Proč by někdo věřil IP adresám? IP adresu může podvrhnout kdokoliv, kdo má přístup na některý (z hlediska daného serveru) důležitý router. (Nejbližší router u poskytovatele bude samozřejmě „nejrizikovější“ pro počítače k němu připojené.) IP adresa nepodléhá žádné autentifikaci. Tedy filtrování a blokování na základě IP adres sice může některým útočníkům trochu ztížit práci, ale obecně vzato je neúčinné.
Kryptografická autentifikace (SSH a spousta typů VPN) problém nedůvěryhodnosti IP adres řeší a je to zatím v podstatě jediné řešení tohoto problému, které existuje. (Může ovšem přestat existovat, pokud NSA příliš pokročí s experimenty na kvantových strojích.) Umím si představit případy, ve kterých by filtrování na základě IP adres mohlo částečně pomoct proti některým DDOS útokům, ale SSH mezi ně nepatří.
Spousta serverů má jen IPv4, zvláště proto, že mají konektivitu jen přes IPv4.
Blokování adres není o důvěře, ale o eliminaci.
Pokud nebudu DROP-ovat neúspěšné požadavky na SSH dle IP, tak mi to sebere až půlku trubky (např. na ADSL 3500/256), protože botnety to považují za potencionálně dostupné. A stále nevím jak to bude, až v těchto případech, tam ta konektivita IPv6 bude…
IPv6 má mimo jiné každý, kdo má aspoň jednu veřejnou IPv4 adresu. Nevím, kolik lidí celkově má IPv6, a nezajímá mě to. Jde přinejmenším o všechny uživatele ADSL i kabelových připojení. (Kolik lidí IPv6 skutečně používá, to je samozřejmě zcela jiná otázka. Odpověď mě rovněž nikdy nezajímala.)
Adresy a rozsahy IPv4 nebudeme blokovat v případech, kdy to nemá smysl. V případě SSH to nemá smysl. Jinak je tomu v případě protokolů, kde i neplatné požadavky můžou znamenat velmi netriviální zatížení sítě i výpočetní kapacity, tedy například u webových serverů. Nicméně o těch tu nebyla řeč.
Na co přesně reaguješ? Nebo je to jen drobný problém s porozuměním psanému textu? Tvrdil jsem toto:
veřejná IPv4 adresa == IPv6 konektivita
Samozřejmě záleží na uživateli, jestli svou IPv6 konektivitu využije. Podobně někdo může mít třeba IPv4 konektivitu a nepoužívat ji. (Protože si náležitě nenastaví síťové rozhraní nebo nepřipojí žádné zařízení.)
O samotné IPv6 adrese (bez příslušné konektivity) jsem tady žádné obecné tvrzení nepsal.
No, ať nežeru, když už slovíčkaříme, takhle by to mělo být:
IPv4 konektivita s veřejnou IPv4 adresou => IPv6 konektivita
Tiskni
Sdílej: