Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Řešení dotazu:
Potřebuji je ale vůbec k něčemu?To přece musíš nejlíp vědět ty sám!
Myslím jako jestli něčemu uškodí, když nemám aktuální verze (rychlost, bezpečnost...)
Pro testing vychází bezpečnostní opravy… sporadicky. To už radši unstable.AFAIK je to o týden pozdě - oprava se do unstable dostane rychle, ale pak platí pravidlo, že s balíkem nesmí být týden problém, aby prošel do testing.
S výše uvedeným tvrzením si dovolím nesouhlasit, pokud se nejedná o desktop člověka, který chce být testerem Debianu a nevadí mu, že se s každou další aktualizací může systém rozbít.
Debian stable je nejvhodnější verze jak pro desktop tak pro server. Stejně tak Ubuntu LTS. Pokud uživatel potřebuje novější verzi aplikace XY, tak není problém jí doinstalovat.
Co se týče bezpečnosti, tak si myslím, že je velice rozumné používat nejnovější verzi webového prohlížeče.
Jako desktop využíváme Debian stable od dob Woodyho k plné spokojenosti...
Pavel má pravdu, bez definice prostředí, ve kterém se to má používat, nemůžeme nikdy dojít ke shodě. To, že se věci ve stable verzi nemění není "problém", ale podstatná vlastnost, právě kvůli které si jí řada lidí volí.
Zkus se oprostit od pohledu jednotlivce, který si vše spravuje sám pro svou osobní potřebu, do role člověka, který musí zajišťovat chod desktopů pro několik stovek lidí. Pak by jsi měl možná pro stable verzi větší pochopení, protože pořád stojí méně úsilí rozchodit nejnovější verzi aplikace XY, než provozovat distribuci, která se stále mění pod rukama. Lidé totiž potřebují především pracovat a není dobré je v práci oběžovat příliš častými změnami prostředí.
https://forum.debian-linux.cz/index.php?topic=1174.0
Rozhodně nedám za pravdu, sám používám na desktopu konkrétní blob, pokud nemám důvod chtít novější a po každém update X či kernelu ho „přeinstaluji“, jestli se tomu tak dá říct. Na NTB „distribuční“ blob, bez chyby.
„Kluci u nás“ používají výkoné karty a 3D v Linux-u (na Nvidia kartách s blobem), a dosahují stejné kvality a rychlosti jako ve Win a obecně vyšší stability.
Jediné v čem bych dal za pravdu tak, že ovladače jsou dokonalé, ovšem jako vše kolem nás.
Z principu a od základu špatné distribuce se nehodí na desktop, na server ani nikam jinam. Co je na tom nejasného?
Čakal som len na to kým si túto diskusiu všimneš. You Are like A broken Record.
# Automatically added by dh_installinit if [ -x "/etc/init.d/samba" ]; then update-rc.d samba defaults 20 19 >/dev/null invoke-rc.d samba start || exit $? fiPokud to dobře chápu, tak ti to po upgrade dokonce zapne její start při bootu.
Asi můžou existovat situace, které prostě nutně potřebují používat sambu, ale pokud takto radikálně, tak bych je radši ani nepoužíval.Huh?
Tiskni
Sdílej: