Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
Já teda nechci rýpat, ale od kdy Windows (by default) vidí EXT souborový systém?Není potřeba by default. Stáhnul si můj malware. Protože neumím programovat pro Windows, můj malware je virtuální stroj s miniaturní linuxovou distribucí - pochopitelně včetně driveru FS.
Tohle je chyba, neměl by to být normální stav. Kdežto při multibootu mají Windows plnou kontrolu nad počítačem a můžou si s ostatními diskovými oddíly dělat, co chtějí – aniž by někde musela být chyba/díra.
Jinak souhlas, to svinstvo je lepší nemít vůbec, nebo ho provozovat na úplně odděleném hardwaru.
Nicméně virtualizace se dneska běžně používá i pro oddělení virtuálů různých zákazníků – věci, které musí být striktně izolované. Jedou na tom v podstatě všichni.
Windows neumí číst - zapisovat na oddíly s linuxem (fs).Asi mám nějaká jiná Windows.
Opatrně s tou sebejistotou. Vašek to napsal správně, samozřejmě, že takový škodlivý kód lze dnes bez problémů napsat a to, že to asi ještě nikdo neudělal souvisí jen s malou penetrací Linuxu na desktopu, nikomu se prozatím do toho nevyplatí investovat čas.
Mrkni se na Příchod hackerů: zrod botnetů. V tom článku je krásně vidět, že jakmile jsou k dispozici jednotlivé kousky puzzle, je jen otázkou času než je někdo poskládá ku obrazu svému a to poskládání proběhne teprve ve chvíli, kdy pro to bude mít dostatečnou motivaci.
Tak to napiš a někam nahraj, abychom se měli o čem bavit.Tak to zaplať... A v tom to je, nikdo ti nebude investovat X člověkohodin jen tak, bez pořádné motivace.
Podstata věci, kterou tady všichni ignorujete je, že jde o velmi složitý technický problém.Já teda Windows vůbec nerozumím, ale to ext2fsd vypadá, že stačí spustit instalační skript a ono se to prostě stane.
Tiskni
Sdílej: