Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
Git nainstaluješ pomocí správce balíčků své distribuce. (Neuvádíš, o kterou distribuci se jedná, pročež se k tomu nic přesnějšího říct nedá.) Balíček se většinou jmenuje zkrátka a jednoduše git.
...jenže to nejdenení zrovna moc dobrý popis chyby. Vypíše to něco? Obrázek dost k ničemu, nikdo se nebude přepisovat s adresou aby ověřil funkčnost.
Jestli je to opravdu tak, řešení je už asi 10 let totéž a 10 let stále neimplementované: zakázat anonymům dotazy v poradně, přidávání komentářů a vůbec v podstatě všechno. Kdyby trolling vyžadoval pokaždé registraci nového účtu s jinou (unikátní) E-mailovou adresou a s klasickým E-mailovým a captcha ověřením, řekl bych, že by nakonec úplně vymizel, protože ta malá troška zábavy by už nikomu nestála za takové úsilí. Jenže abclinuxu svým přístupem k anonymům přesně takové nápady podporuje.
Za současné situace je leckdy lepší občas někomu naletět než ze zásady neporadit někomu, kdo se příliš vágně (ale zato upřímně) na něco ptá.
O čem to asi svědčí?To je velice dobrá otázka.
Aha! Děkuji za hint. Tak teď už i mně došlo, že Olaf měl pravdu.
Tiskni
Sdílej: