Dětičky pod dozorem táty zkoušely hacknout tátův uzamčený počítač se Cinnamonem. Povedlo se jim to pouhým náhodným klikáním na virtuální klávesnici na obrazovce. Táta chybu nahlásil a je již opravena. Kliknutím na písmeno "ē" na virtuální klávesnici bylo možné shodit screensaver a tím obejít přihlašování.
Byla vydána nová stabilní verze 1.10.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Zdůrazněn je nový efektivnější formát repozitáře. Řešena je také bezpečnostní chyba CVE-2021-21261. Aktuálně lze z Flathubu, tj. centrálního repozitáře pro Flatpaky, nainstalovat 1 031 aplikací.
Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Oracle Linux neumoznuje mit ext4 filesystem?
K čemu takové předpotopní béčko? To je jako ptát se, jestli má Tesla verzi s 2-taktním spalovacím motorem.
Ehm , v Leapu je vzdy stejne jadro jako v odpovidajici verzi SLESu ( uplne stejny source balik, je buildnuty pro Leap) stejne jako spusta core baliku ( systemd, glibc etc).
Dosud je SLES shodny s Leapem co se tyce source baliku, ale build jede pro SLE a Leap zvlast
S prichodem Leap 15.3 Core baliky jako jadro, glibc , systemd .. etc ( dohromady okolo 1500 balkicku) budou shodne i binarne --> jenou vybuildene baliky pro SLE budou distribuovany take pro LEAP + v leapu budou balicky co ve SLESu nejsou ( ty se zas u SLE najdou v PackageHub repozitari)
Ehm , v Leapu je vzdy stejne jadro jako v odpovidajici verzi SLESu ( uplne stejny source balik, je buildnuty pro Leap)
Zatím to tak nebylo, zdrojáky (upstream tarball a patche) sice byly stejné, ale lišila se konfigurace. Kromě toho, že Leap měl povoleno dost modulů navíc, tam byly i další drobné rozdíly. Největší byla preempce u kernel-default (Leap má PREEMPT_VOLUNTARY, SLE PREEMPT_NONE), pak tam byly IIRC i různé limity na počet procesorů atd.
Teprve v 15.3 by to mělo být opravdu stejné jádro a lišit se jen tím, že Leap bude mít moduly navíc (jako samostatný subpackage).
Více jak 15 let užíváme SLES pro rozsáhlou databázi s velkým počtem globálních klientů za firewall-em (demilitarizovaná zóna). Plná spokojenost. Bezpečnostní certifikát od NBÚ.
V první řadě je otázka, proč chceš provozovat distribuci typu RedHat/CentOS/OracleLinux. Typickým důvodem je třeba provoz Oracle DB – a v tom případě bych se použití jejich distribuce nebál, naopak bych to bral jako výhodu, protože když bude nějaký problém, máš OS i DB od jednoho dodavatele a ten by se měl starat (jasně, v praxi se budou vždycky na něco vymlouvat, ale takhle mají o jeden argument méně).
V ostatních případech (kdy to aplikace nevyžaduje) bych se RH a jeho klonům spíš vyhnul a šel cestou Debianu, Ubuntu nebo jiných distribucí.
Něco jiného je, když si někdo chce u RH zaplatit podporu – pak by za tebe měli řešit problémy a poskytovat ti nějaké služby, což oproti komunitním distribucím bez záruk nějaká výhoda je – ale to zjevně není tvůj případ, když se ptáš na náhradu CentOSu.
Proti Oracle Linux mám totéž, co proti všem béčkovým distrům, která o 20 let zaspala dobu a dodnes nepochopila, že verzování se má týkat pouze jednotlivých balíčků, nikoliv distribuce jako celku.
Pokud na PC používáš online účet (= propojený s MS), tak je možné, že recovery key budeš mít k dispozici na OneDrive/Microsoft účtu.
Ještě je možné, že k PC byl připojen jiný disk a tam bude recovery key v txt podobě.
Zasílání ntb do servisu vidím jako zbytečnost, kde jednak nevidím možnost, že by ti to odemkli a navíc riskuješ, že ti ty data smáznou (to člověk riskuje vždy, když něco posílá do servisu, protože jeden z jejich prvních kroků je totální tovární nastavení).
Tiskni
Sdílej: