Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Oracle Linux neumoznuje mit ext4 filesystem?
K čemu takové předpotopní béčko? To je jako ptát se, jestli má Tesla verzi s 2-taktním spalovacím motorem.
Ehm , v Leapu je vzdy stejne jadro jako v odpovidajici verzi SLESu ( uplne stejny source balik, je buildnuty pro Leap) stejne jako spusta core baliku ( systemd, glibc etc).
Dosud je SLES shodny s Leapem co se tyce source baliku, ale build jede pro SLE a Leap zvlast
S prichodem Leap 15.3 Core baliky jako jadro, glibc , systemd .. etc ( dohromady okolo 1500 balkicku) budou shodne i binarne --> jenou vybuildene baliky pro SLE budou distribuovany take pro LEAP + v leapu budou balicky co ve SLESu nejsou ( ty se zas u SLE najdou v PackageHub repozitari)
Ehm , v Leapu je vzdy stejne jadro jako v odpovidajici verzi SLESu ( uplne stejny source balik, je buildnuty pro Leap)
Zatím to tak nebylo, zdrojáky (upstream tarball a patche) sice byly stejné, ale lišila se konfigurace. Kromě toho, že Leap měl povoleno dost modulů navíc, tam byly i další drobné rozdíly. Největší byla preempce u kernel-default (Leap má PREEMPT_VOLUNTARY, SLE PREEMPT_NONE), pak tam byly IIRC i různé limity na počet procesorů atd.
Teprve v 15.3 by to mělo být opravdu stejné jádro a lišit se jen tím, že Leap bude mít moduly navíc (jako samostatný subpackage).
Více jak 15 let užíváme SLES pro rozsáhlou databázi s velkým počtem globálních klientů za firewall-em (demilitarizovaná zóna). Plná spokojenost. Bezpečnostní certifikát od NBÚ.
V první řadě je otázka, proč chceš provozovat distribuci typu RedHat/CentOS/OracleLinux. Typickým důvodem je třeba provoz Oracle DB – a v tom případě bych se použití jejich distribuce nebál, naopak bych to bral jako výhodu, protože když bude nějaký problém, máš OS i DB od jednoho dodavatele a ten by se měl starat (jasně, v praxi se budou vždycky na něco vymlouvat, ale takhle mají o jeden argument méně).
V ostatních případech (kdy to aplikace nevyžaduje) bych se RH a jeho klonům spíš vyhnul a šel cestou Debianu, Ubuntu nebo jiných distribucí.
Něco jiného je, když si někdo chce u RH zaplatit podporu – pak by za tebe měli řešit problémy a poskytovat ti nějaké služby, což oproti komunitním distribucím bez záruk nějaká výhoda je – ale to zjevně není tvůj případ, když se ptáš na náhradu CentOSu.
Proti Oracle Linux mám totéž, co proti všem béčkovým distrům, která o 20 let zaspala dobu a dodnes nepochopila, že verzování se má týkat pouze jednotlivých balíčků, nikoliv distribuce jako celku.
Pokud na PC používáš online účet (= propojený s MS), tak je možné, že recovery key budeš mít k dispozici na OneDrive/Microsoft účtu.
Ještě je možné, že k PC byl připojen jiný disk a tam bude recovery key v txt podobě.
Zasílání ntb do servisu vidím jako zbytečnost, kde jednak nevidím možnost, že by ti to odemkli a navíc riskuješ, že ti ty data smáznou (to člověk riskuje vždy, když něco posílá do servisu, protože jeden z jejich prvních kroků je totální tovární nastavení).
Tiskni
Sdílej: