Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
--write-mostly
), alebo spravil RAID1 aspoň na tých 120G, kde bude systém a swap. Dáta môžu byť bez RAIDu, ak máš zálohy. Z mojej skúsenosti je obnoviť dáta zo zálohy bezbolestná operácia, ale preinštalovať celý systém od nuly je stres na niekoľko dní.
vetsi userbase znamena, ze az se to posere, bude vic lidi kteri to uz resili a snadneji najdu navod jak z toho ven.Jak "posere"? Z hlediska závažné chyby v HW nemáš šanci, protože SSD/Nvme při HW chybě padnou jako celek. Nepotkal jsem situaci, kdy je v poruše jen něco na SSD. A z hlediska SW je lepší používat to, co znáš a umíš adminovat. Tak se vyhneš chybě lépe než radou "používej tohle".
Je tam 120GB ssd na system (debian-openmediavault) a 2 TB ssd nvme na data. Jeden kus. Takze zadne raid nebudou. … Je to rozumne? je to nesmysl?
V prvé řadě je to zbytečná práce. Úložiště, kde nejsou replikovaná data, a ke všemu na SSD discích. Do to jde jenom blázen.
Ja som kupil z bazaru DS115j za 50ecka mam tam normalny disk a je to lepsie nez ssd aspon ak je disk ok. synology ma par vychytavok pred tym som mal nazdielany disk cez raspberry. taktiez mam aj DS120j v alze ho maju za nieco 11Oecka a nic clovek nemusi riesit a vela zavisi od disku cosa tyka kvality ale z bazaru sa neolati to skor ten z alzy ds120j kedze ten ma napr moznost nastavit cas zapnutia a vypnutie nasky cosa hodi ak to ma byt nadoma
Jak byste rozpartitionovali ten vetsi datovy disk…
Nijak. Doporučuji nepoužívat ani GPT; nemá to žádný smysl. Přímo na disk dát LUKS. Do toho souborový systém.
…a jake filesystemy byste zvolili?
Btrfs.
Proc?
Protože je bezkonkurenčně nejlepší. Nejlepší spolehlivost, výkonnost, flexibilita a k tomu portfolio vlastností, které nic jiného (přímo v kernelu) nemá.
Který souborový systém se dá například po přidání dalšího disku bez mrknutí oka a bez odmountování zkonvertovat z jednoho disku na RAID1? Ano, jedině Btrfs.
Jedině Btrfs umí skutečné zálohy s inkrementálními (rozdílovými) a atomickými snapshoty, které se dají posílat mezi originálním a zálohovacím souborovým systémem.
Ja pracovne uvazuju o nejakych 600 GB na timemachine backups, …
Nejlepší timemachine je Btrfs. 100%. Zásada číslo 1: Nedělit, nedělit, nedělit.
…900 GB na media (filmy, malinko mozna hudba a knizky)…
Co když bude dočasně potřeba 901 GB? Co když bude u výše jmenovaného oddílu dočasně potřeba 601 GB? Nedělit, nedělit, nedělit.
…a zbytek (~400 GB) jako sandbox na kraviny typu docker, sifrovany FS,…
Šifrované má být 100% všechno, 100% všechno v LUKS. Neexistuje důvod, aby to tak nebylo. Hardwarově akcelerované šifrování je dnes zdarma. I béčkový procesor dokáže šifrovat s propustností, kterou skoro žádné SSD nedá (snad kromě těch PCIe extrémů za $10k+). V nehorším případě (typu krádež NASu) se pak aspoň k datům nikdy nikdo nedostane.
…uceni se novych veci, etc...jake fs zvolit?
Btrfs.
Je to rozumne? je to nesmysl? proc?
Jakékoliv zbytečné dělení je nerozumné. Připravit se o klíčové výhody Btrfs (pod mylným dojmem, že jsou za každou cenu potřeba zastaralé FS) je nerozumné.
…mam zkusit jit do nejakych tech flexibilnich veci (lvm) co se daji zvetsovat a zmensovat?
Ne. LVM je v tomto kontextu dokonale obsolete. Btrfs dokáže všechno to zvětšování a zmenšování nesrovnatelně lépe — díky tomu, že nic takového nepotřebuje.
Neni to zbytecne slozite, s jednim fyz. diskem?
Je. Jeden fyzický disk, dva fyzické disky i deset fyzických disků nejlépe využije Btrfs.
Jaka jsou nejzasadnejsi rizika? Asi vypadek elektriky pri primountovanych diskach a zapisu. Ktery FS se s tim nejlip vyporada a da se snadno opravit?
Btrfs.
A hlavně, když už se vlivem hardwaru předstírajícího bariéry přece jen něco semele, Btrfs to (na rozdíl od zastaralých filesystémů) díky svým checksumům zjistí a oznámí, místo aby vracel náhodně zničená data.
Jak to mate vy? a proc prave tak? Jake velikosti a fs byste doporucili?
Takhle to mám na jednom ze strojů. Velikosti: Vždy 100%. FS: Vždy Btrfs.
mdadm
/ dmraid
AID6 může být, zatímco RAID1C3 je ještě o řád + galaxii jinde. Plánuju v budoucnu rebalance na (také) RAID6 metadata. (Jinak RAID6 metadata jsem měl mezi lety 2015 a 2020; bez problémů, jen jsem se pak zalekl pověr, které zmiňují write hole, jenom zapomínají dodat, že všechno ostatní (!) má mnohem horší write hole.))Tahle↑↑↑ konfigurace už zachránila moje data asi desetkrát. Byla na 6 discích. 2 selhaly. Ustála to. Pak na 8 discích. Další 2 selhaly. Vyměnil jsem je jako žárovky; žádný problém. Pak jsem si konečně připustil, jak hrozná sračka je SMR a že 5 TB v 2,5" formátu za tu nespolehlivost nestojí. Následovala (postupná) výměna všech 8 disků za SSD. Za provozu. Bez odmountování. Pak za rok selhalo jedno SSD. Katastrofálně. Odpojovalo se a vracelo se, několik hodin. Vracelo nesmyslná data. Během toho se na pole zálohovalo. Hrůza!
Jenže Btrfs všechno bravurně ustál. SSD jsem pak vyměnil jako žárovku. Život jde dál. Btrfs rocks + rulezzz.
Tiskni
Sdílej: