Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 103 (pdf), HackSpace 40 (pdf), Wireframe 47 (pdf) a Hello World 15 (pdf).
Google na svém blogu věnovaném AI představil nový hlasový kodek Lyra. Kvalitou je kodek Lyra s datovým tokem 3 kbps srovnatelný s kodekem Opus s datovým tokem 8 kbps.
Po šestnácti měsících byla vydána nová verze 2.3 a krátce na to opravná verze 2.3.1 open source nástroje OnionShare pro přenos souborů, hostování webů a chatování přes Tor. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Pro Linux je OnionShare k dispozici také ve formátech Flatpak a Snap.
Bola vydaná nová verzia komunitnej distribúcie Mageia 8, ktorá je priamym nasledovníkom niekdajšej Mandrake/Mandrivy. Prináša podporu pre architektúru ARM, novšie prostredie GNOME 3.38.3 a KDE Plasma 20.12.0 a prechod na Python 3. Viac info sa dozviete v poznámkach k vydaniu, ináč Mageia je plne lokalizovaná do národných jazykov a poskytuje tak ako klasické aj živé inštalačné obrazy.
GNU poke dospěl po třech letech vývoje do verze 1.0. Jedná se o interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty. Přednáška věnovaná GNU poke na konferenci Kernel Recipes 2019.
Počet sad změn v OpenStreetMap dosáhl 100 milionů. Uživatel Lamine Ndiaye přidal budovy ve vesnici Nianiane v Senegalu.
Byla vydána nová stabilní verze 2.92 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
Společnost Framework představila svůj první produkt: Framework Laptop. Jedná se o modulární notebook, který bude možné "libovolně" konfigurovat, upgradovat a opravovat. Podrobnosti budou zveřejňovány postupně. V prodeji by měl být v létě [Hacker News].
Společnost Red Hat představila program "Red Hat Enterprise Linux (RHEL) for Open Source Infrastructure" aneb Red Hat Enterprise Linux zdarma pro open source projekty.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 190. sraz, který proběhne v pátek 26. února od 17:00 na Jitsi Meet.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Na abclinuxu nebudeme trpět takovéto výrazy. Pokud se mi něco nelíbí, dá se to vyjádřit vždy i slušně.
Zobrazit komentář
Polozte si vsichni otazku:
"Proc ja delam s Linuxem?"
Ja si na ni odpovim:
"Prizposobi se mi ve vsech smerech"
"Na serveru je absulutne spolehlivy a otevreny spravci"
"Libi se mi jeho logo "
Takto bych ho zde mohl chvalit do nekonecna. Kdyby jste se ale zeptali dejme tomu sekretarky, co se ji libi na win, zacne mluvit o jednoduchosti a uzivatelske pristupnosti a o tom, ze kdyz nevi, system za ni odpovi a ona nemusi volat sefa aby ji poradil a nemusi si pak pripadat jeko tele, protoze sef ji to da najevo.
Takove drobne detaily, ze system trikrat denne spadne se preci musi tolerovat, kdyz stal tolik penez.
A opoved na otazku. Linux je zatim vzdy pro lidi, kteri PC rozumi a jsou ochotni resit slozitejsi problemy. Pro lidi kteri o PC nevedi nic jsou vzdy vhodne Windowsy.
Samotneho me mrzi ze to musim rici, ale nechci naivne tvrdit ze Linux je pro kazdeho.
A jeste otazka na zamysleni: Myslite si ze by Linux prevalcoval Windows, kdyby byl dvakrat drazsi?
jendo: dik, ze jste se me zastal, nacelniku
bash
(nebo jiný sh), cat
, tr
, sed
, cut
, sort
, grep
, find
, xargs
, head
, tail
, cp
, mv
a rm
řekněme do 200 úderů do klávesnice, tak sem s ní. Nevěřím, že 10% funkčnosti dosáhneš s tisícem aplikací o kterých mluvíš ty.
Tiskni
Sdílej: