Open source střílečka Xonotic (Wikipedie), fork Nexuiz, byla vydána ve verzi 0.8.5. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Byly zveřejněny videozáznamy a také fotogalerie z konference DevConf.cz Mini konané 2. června v Brně.
Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.21.0. Z novinek je zdůrazněn nový "wl_pointer high-resolution scroll event".
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2021 (pdf). Novým ředitelem NÚKIB je Lukáš Kintr.
Společnost Mycroft AI představila Mimic 3 (YouTube). Jedná se o open source neurální engine pro převod textu na řeč (TTS) běžící rovněž offline. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0. Přispět na vývoj lze také koupí chytrého reproduktoru Mycroft Mark II.
Organizace Software Freedom Conservancy vyzývá všechny vývojáře svobodného a open source softwaru k opuštění GitHubu. Proprietárního GitHubu vlastněného společností Microsoft, jejíž manažeři opakovaně napadají copyleftové licence a komerční Copilot je dokonce ignoruje.
Byla vydána verze 1.62.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
OpenGL (Wikipedie) slaví 30 let. Specifikace verze 1.0 byla vydána 30. června 1992.
Rodina Raspberry Pi se rozrostla o 3 nové členy Raspberry Pi Pico W, H a WH aneb jednočipový počítač Raspberry Pi Pico s Wi-Fi, Header (piny) a Wi-Fi a Header.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2022 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 20. a 21. června v Brně.
Linux sa neda nainstalovat na particiu s FAT32, lebo tento fs nepodporuje symlinky a atributy, bez ktorych Linux nemoze bezat. NTFS je tak isto nerealna preto, lebo zapis nie je plne podporovany a teda pre neho z pohladu behu linuxu platia rovnake obmedzenia ako pre FAT32 (driver este nie je schopny zapisovat atributy tak, ako kernel potrebuje). Windows a Linux dalej nemozu byt na jednej particii preto, lebo asi neexistuje bootloader, ktory by vedel nabootovat tieto dva OS takto nainstalovane.
Ta zmienka o NTFS v knizke k mandraku vazne opisuje len schopnost tejto distribucie pristupovat k datam na NTFS disku. Dlho nebol zapis mozny (teda uz ho prehlasuju ako skoro beziaci :), preto to musia teraz vsade pchat, ze uz aj to sa vie.
Windows nativne k linuxovskym particiam pristupovat nevie. Do TC existuje plugin pre Ext2/3 disky, avsak len na citanie (toto sa mi zda, neverte mi). Pre ostatne FS ako XFS, Reiser4 a pod. som nic pre windows nevidel, to vsak neznamena, ze to neexistuje.
Mandrake inak schvalujem. Je to dobra distribucia (flame).
A este Vas upozornim: V ziadnom pripade nedavajte automaticke rozdelenie disku, ako ja kedysi. Boli by ste nemilo prekvapeny :)
S pozdravom a vela stastiaLinux sa neda nainstalovat na particiu s FAT32, lebo tento fs nepodporuje symlinky a atributy, bez ktorych Linux nemoze bezat.Ale jde. Jen jestli se tomu da jeste rikat naistalovat. Vytvori si na VFATu soubor, virtualne namountuje a pak v nem ma celou adresarovou strukturu. I s pravy.
Tiskni
Sdílej: