Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.17.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Z novinek lze zdůraznit například přidání podpory pro typy datových schránek soudních znalců, tlumočníků a překladatelů, které mají být do produkčního prostředí zavedeny v průběhu května 2021.
V příspěvku Rust v linuxovém jádru na blogu Googlu věnovaném počítačové bezpečnosti se řeší podpora programovacího jazyka Rust pro psaní ovladačů linuxového jádra. Připraven je prototyp. Dění kolem Rustu v Linuxu lze sledovat na GitHubu (Rust for Linux).
Po půl roce vývoje od vydání verze 11.0.0 byla vydána verze 12.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, Extra Clang Tools, Flang, LLD, Polly a Libc++.
Byl oznámen vznik nové organizace GNU Assembly zastřešující správce a přispěvatele do GNU softwaru. GNU zde ale neznamená GNU (GNU's Not Unix) ale "Gathering under a New Umbrella", "Governance, Not Unilateralism", "Group’s Not Uniform", "GNU’s Novelty is Unequaled" a "GNU Needs U". Organizace má již svůj GNU Social Contract a Contributor Covenant Code of Conduct.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 192. sraz, který proběhne virtuálně dnes 16. dubna od 18:00 na Meet.vpsFree.cz.
Bylo vydáno minimalistické desktopové prostředí LXQt ve verzi 0.17.0. Nově ukončuje procesy-potomky na konci sezení. Přidává menší funkce a opravy napříč komponentami (panel, správa napájení) a aplikacemi (emulátor terminálu, správce souborů aj.).
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu USB RTC pro Raspberry Pi aneb hodiny reálného času (nejenom) pro Raspberry Pi připojitelné přes USB.
Google Chrome 90 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 90.0.4430.72 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube, Pete LePage z devadesátek :-)). Zdůraznit lze použití HTTPS jako výchozího protokolu při nezadání protokolu. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 37 bezpečnostních chyb.
Björn Ståhl představil desktopové prostředí Pipeworld postavené na Arcanu, tj. na jeho vlastním display serveru, herním enginu a realtimovém multimediálním frameworku v jednom. Videoukázka na YouTube.
Společnost System76 prodávající počítače s předinstalovaným Pop!_OS nebo Ubuntu oznámila, že v Pop!_OS 21.04 bude nové desktopové prostředí COSMIC vycházející z GNOME. Představení prostředí v příspěvku na blogu.
ls -l
, man chmod
)
P.S. co máte všichni pořád s těmi složkami, to se musí začít papouškovat každý nesmysl, který si u MS vymyslí místo zavedených pojmů? Začíná mi to vadit skoro víc než klepání myší…
Vysvětli člověku, který ,myslí ve složkách`, co to je hardlink...Zvlast tomu, co rika "adresar" a mysli tim "slozku" :P
man chmod
hmm asi to vypada ze radsi budu platit 1000 kc mesicne navic a budu tam mit windowsy v kterych umim pracovatjen mi vrta hlavou, proc sis myslel, ze muzes spravovat neco, v cem pracovat neumis (a moc se nechces ani ucit)...
ja to nechcu spravovat jako tak, ale proste chcu 2 prikazy a jak nastavit prav souborulidi tu akorat nechapou, proc sis to tady nebo nekde uz davno nenasel :P
a timto hasne...vypada to, ze ti brzo neco zhasne :)))
ls -l
?
jary@gentlewind /tmp % ls -l -d test d-wx-wx-wx 2 root root 80 bře 24 23:44 test jary@gentlewind /tmp % ls test ls: test: Přístup odmítnut jary@gentlewind /tmp % cd test jary@gentlewind test % ls . ls: .: Přístup odmítnut jary@gentlewind test %Prostuduj si proč by to asi tak mohlo být, třeba tě řešení napadne samo, bylo by to určitě lepčí...
login-server.sh:
?
Možná by bylo lepčí sem házet i příkazovou řádku, ktero jsi tento výstup "vyvolal".
nekdo@nekfe /nejakacesta % ls login-server.sh ls: test: Přístup odmítnutto tvoje
login-server.sh: startlog.txt: Permission denied login-server.sh: ./login-server: No such file or directorymi nic neříká, jelikož nevím, co spouštíš. Že by login-server.sh? Proč, když jsem psal že máš spustit
ls -l
? A také nevím, s jakými parametry to spouštíš.
Tohle jsi doufám nepřehlédl: http://www.abclinuxu.cz/forum/show/86278#44
Jestli nebudeš spolupracovat, tak se na tebe vybodnu i já. A nastudovat si něco o právech v linuxu ti fakt neuškodí.
l
a 1
jsou si tak podobné? Je to malé L.
Můžeš použít copy/paste (V X se většinou používá pro paste prodtřední tlačítko, pro copy označení textu). Podle toho jaký používáš terminál se liší i způsoby označování. Zkus to s Ctrl, nebo zkus RightClick.
taky by se ti nechtelo prekladat 5-ti strankovej soubor... btw ta stranka nefungujecoze ty chces spoustet na vzdalenym compu??? PS vsad se, ze relevantni informace najdes pri trose snahy cesky PPS ta stranka nefunguje, protoze adresa obsahuje preklep... zkus trosku vic premejslet a sledovat, co delas, pak ti asi pujde lip i sprava "vzdaleneho pocitace" :P
Možná by bylo lepčí sem házet i příkazovou řádku, ktero jsi tento výstup "vyvolal"....
myslel jsem něco jako:A odpověď?nekdo@nekfe /nejakacesta % ls login-server.sh ls: test: Přístup odmítnutto tvojelogin-server.sh: startlog.txt: Permission denied login-server.sh: ./login-server: No such file or directorymi nic neříká, jelikož nevím, co spouštíš
tak tady mas odpoved:Ách jo. Čoveče! Prosím!drwxr-xr-x 14 nykl nykl 4096 May 7 09:13 ROserver
Prikaz: ls -l -d ROserver
adresar(slozka) ROserver je v /home/nykl/Napise to:
$ ls -l -d ROserver
2005-05-09 00:11:57.062 drwxr-xr-x 14 nykl nykl 4096 May 7 09:13 ROserver
2005-05-09 00:11:57.250
Pisi to konecne spravne?:((ls -l ROserver
.
Když tam je to -d tak to vypíše adresář "jako soubor". Ne jeho obsah (soubory v něm). Předpokládám, že soubory v ROserver jsou ty, pro které bys měl mít právo pro spuštění. To právo už asi máš, ale ne na všech souborech, které to potřebují, podle toho co jsem vyčet někdy z minula.
Podle toho co si pamatuji, tak ten server chtěl zapisovat kamsi do *.log a nemohl, takže buď jen nastavit práva i pro ten *.log, nebo ho i vytvořit tam kde má být (třba pomocí touch cestaAjméno).
./login-server.sh: ./loginserver: No such file or directory
./login-server.sh: ./loginserver: No such file or directoryVypadá to, že ./loginserver je binární program a ./login-server.sh je "spouštěč" co dělá nevím, ale rozhodně nemůže najít loginserver. Zkus
find . -name loginserver
. To by ho mělo najít.
A možná upravit nějaké cesty v ./login-server.sh
(možná se o tom něco píše v README, nebo INSTALL, ...).
ani nevim jak se tam ten birnarni soubor char-server a map-server predtim dostal
Tiskni
Sdílej: