Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
IDE pro C++ je mnoho, staci si vybrat. Pokud pouzivas KDE tak zkus KDevelop, je komplexni, pekne, integrovane do KDE. Existuje jich mnoho, vyhledej si je na SourceForge, Freshmeat ci LinuxSoft.cz. Me osobne staci misto IDE Emacs, ale to je trochu narocnejsi editor pro zacatecniky.
Jednoduche programky ktere pouzivaji jen iostream.h
staci jen (podle me) prekompilovat linuxovym GCC.
KDE zere moc pametiKde's to vzal?
Podle tebe ne? Mozna kdyz mas 1GB RAMky tak to nepoznas, ale ja se svejma 256 MB ano. Fluxbox mi zcela staci, ma vse co potrebuju, KDE se mi sice libi, pekne pro oko, moc hezke, ale IMHO moc komplexni. Me ta lista dole vyslovene prekazi, stejne jako ikony na plose, a stovky dalsich veci navic pameti sezere dost. I kdyz komplexni veci mam rad, pouzivam naprikald Emacs radeji nez Vim tak tady ne, KDE je pro me zbytecne komplexni. BTW nedokazu pochopit jak to muze neaky geek pouzivat (treba spoustet programy pres K-Menu), ale budiz.KDE zere moc pametiKde's to vzal?
Zkus Anjuta je to postaveny ba GTK a je to celkem sikovny. Zatim v tom nemam problemy ale vetsinou delam ve VIMu
README
, INSTALL
, AUTHORS
, LICENCE
atd. Dokumentaci (mozna i ceskou) k programovani v Unixu najdes na webu, ja konkretne vim jen o Uvod do programovani pod OS UNIX.
README
, INSTALL
, AUTHORS
, LICENCE
atd. Dokumentaci (mozna i ceskou) k programovani v Unixu najdes na webu, ja konkretne vim jen o Uvod do programovani pod OS UNIX.
Takže se stačí naučit vytvářet configure.in a Makefile.am. Je lepší se to fakt naučit, IDE to za vás nikdy neudělá - určitě ne pořádně.
Tiskni
Sdílej: