Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
prosim vas jeste jsem se chtel zeptat, kamarad ted rika ze vsechno napsane v Qt rozchodil i pod gnome, ze staci pres synaptic kde-core balicekAplikace napsané s využitím Qt potřebují ke svému běhu (zcela překvapivě a neočekávaně) nainstalovanou knihovnu Qt. Je úplně jedno, co běží na počítači za desktop. Ostatně nemusí tam běžet vůbec žádný desktop a dokonce ani Xka, protože Qt umí běžet i nad framebufferem. Instalovat celé kde-core je zhola zbytečné i když účel to splní (KDE je závislé na QT, takže si ji do systému přitáhne).
a ze vc izase napsane v gtk+ jdou podobne rozchodit v KDE, takze ma nova otazka : Qt nebo Gtk+ ? proc vsichni jdou do Qt co GTk+ chybi ?Pro Qt mluví rychlost, pořádné výojářské nástoroje, robustnost a obecně celková vymakanost (fuj, to je slovo). U Gtk mi připadá, že se plácá poslední roky pořád na místě, zatímco u Qt pořád něco zdokonalují, optimalizují a přidávají.
Gtk+ nic nechybí Qt a Gtk+ jsou naprosto rovnocenné knihovny. Záleží jen na vás co si oblíbíte víc.
Vidíte, že pomocí obou lze napsat dobré multiplatformní programy:
Opera - Qt
Gimp - Gtk+
Gwyddion - Gtk+
To je jako kdyby jste se ptal jestli je lepší Emacs nebo Vim
Tiskni
Sdílej: