Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
No tezko rict, ja osobne jsem Debiana opustil uplne a to prave diky tomu, ze jsem si oblibil OpenBSD. Zacal jsem ho provozovat temer na vsem co mam, at uz je to stanice, server, ci nejaky fw. Nerekl bych ze je to zas tak velky krok zpet, ale myslim ze ten, kdo tam to OpenBSD daval vedel proc a sam bych to asi udelal taky. Navic si nemyslim, ze je linux2bsd prechod zas tak silenej. Casem clovek zjisti ze neni nad PF, ze neni nad porty ( ktere ma ovsem i lecjaky linux ), nebo treba ze neni nad jednoduchost, ... Navic je v OpenBSD imho _velmi_ dobre udelana emulace rady ostatnich unixu, takze ani s kompatibilitou problemu moc neni, ale to na fw asi nikdo moc nedoceni.
Vim, ze jsem asi moc neporadil, ale asi bych se nad timhle hodne zamyslel. Sam bych radsi venoval chvili necemu novemu co jeste neznam, nez abych preinstaloval vsechny stroje na system se kterym umim. Kdyby to takhle slo dal, tak by asi nikdo z nas nepoznal jineho systemu nez toho ktery nas nekde nekdo nauci, treb ve skole -> pak by asi vetsina z nas byli widlaci.
Tot jen muj pohled na vec.
vi
a místo prázdné obrazovky se objeví
type :help<Enter> or <F1> for on-line help?
:w | ! hexedit %
Tiskni
Sdílej: