Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Posledný diel seriálu poradí, ako písať vlastné rozšírenia, ako písať rozšírenia pre Thunderbird a čo nás čaká a neminie vo Firefoxe 1.5.
Krátka príručka k jazyku XUL. Kmeňové elementy, správcovia rozloženia, kontajnery, základné vizuálne prvky.
Ako by sa vám páčilo, keby ste si nainštalovali českú alebo slovenskú verziu Firefoxu s množstvom rozšírení, ktoré podporovali iba anglický jazyk? Asi by sa vám to nepáčilo, a preto vývojári Mozilly pripravili pre svoju aplikáciu aj lokalizáciu.
Téma článku je konfigurácia rozšírení. Vysvetlíme si, ako sa vytvára konfiguračný dialóg, a ako pristupovať k nastaveniam aplikácie cez správcu nastavenia.
Celý Firefox a ostatné produkty Mozilly sú poskladané z tried napísaných v C++, ktoré samy o sebe skoro nič nevedia. Do kopy ich spája JavaScript, výnimočný skriptovací jazyk. Dnes vám ho priblížim a odhalím jeho tajomstvá.
Váš Firefox sa má dnes na čo tešiť! Napíšete pre neho prvé užitočné rozšírenie, urobíte prvé kroky k pochopeniu JavaScriptu a ak ste si dali námahu riešiť domácu úlohu z minulého dielu, možno si zapíšete do žiackej knižky jednotku.
Ako sme si povedali v minulom diele, vývojári Mozilly chceli vytvoriť čo možno najmodulárnejšiu aplikáciu, ako sa len bude dať. Špeciálne na tvorbu GUI preto navrhli jazyk XUL (XML User-interface Language).
Aplikácie z dielne Mozilly sa na celom svete preslávili kvalitou, množstvom funkcií a rozšíriteľnosťou. V nasledujúcej sérii článkov si ukážeme, ako si môžete rozšíriť Firefox a Thunderbird a to úplne sami!
Tiskni
Sdílej: