Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
[petr@soban ~]$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 79 model name : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ stepping : 2 cpu MHz : 1000.000 cache size : 512 KB fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 1 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 syscall nx mmxext fxsr_opt rdtscp lm 3dnowext 3dnow pni cx16 lahf_lm svm cr8_legacy bogomips : 2011.18 TLB size : 1024 4K pages clflush size : 64 cache_alignment : 64 address sizes : 40 bits physical, 48 bits virtual power management: ts fid vid ttp tm stc
záleží hodně na používaném programovém vybavení zda máte hodně vícevláknových programů
Pokud je jich více, nemusejí být ani multithreadové. Mezi jednotlivé procesory (nebo jádra) se samozřejmě mohou rozložit i procesy, nejen thready.
"O tom, jaké "nadšení" vyvolávají dual-core procesory, jsem měl možnost přesvědčit se u kamaráda - MI'RA pracuje v jedné velké softwarové firmě a co se programování týče, je to ostřílený veterán. Zkoušel už několik programovacích jazyků (Delphi, Java, C++, Assembler) a jeho záběr je především na programy pro běžné uživatele (kancelářské aplikace) - tedy nejčastěji zastoupenou sortu programů.A abych to rozvedl, jsi schopen stat si za tim a odargumentovat, ze ten clanek ma vypovidajici hodnotu a je relevantni dnes, v tomto pripade, na tomto systemu?Eagle: Umíš programovat multithreadově? MI'RA: trochu Eagle: mělo by to nějaký efekt na výkon na dual-core procesorech? Eagle: .. nebo to umíš jen tak, aby ti to usnadňovalo práci / někde si zaslechnul, že něco takového existuje ? MI'RA: b je spravne MI'RA: nicmene se da nejakym zpusobem kod rozlozit MI'RA: viz MSDN Eagle: jasně, takže neřešíš, protože ti to akorát komplikuje práci... jo? MI'RA: yes MI'RA: wokna si to vyresi samy MI'RA: podle zatizeni Eagle: no když netvoříš thready, tak je tvoje aplikace jednothreadová, tudíž nemůže mít žádný efekt z víceprocesorové mašiny MI'RA: jasne MI'RA: to jo MI'RA: ale kdyz to napises ve vlaknech (coz neni potiz), tak uz si je system rozlozi podle uvazeni Eagle: to jo, ale to je práce navíc a zdroj možných problémů MI'RA: jjZ uvedeného jasně vidíte, že napsat program s více thready se dá, ale je to komplikace navíc a možný zdroj problémů."
Mám doma "přebytečných" 3500Kč, které bych chtěl investovat do počítače. Rozhoduji se, zda vyměnit procesor za dvoujádro nebo rozšířit paměť z 1GB na 2GB. Co bude lepší?
Obecně se dá říci jen tolik, že záleží na způsobu využití. Ale jestli je to desktop a nemáte hodně netypické pracovní návyky, skoro jistě pro vás bude přínosnější ta paměť.
Rozhoduji se mezi X2 3800+ a X2 3800+ EE. Má EE nějaké výhody kromě toho, že má snížený příkon?
Neměla by, ale vzhledem k zanedbatelnému cenovému rozdílu bych určitě upřednostnil EE variantu.
Tiskni
Sdílej: