Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
[petr@soban ~]$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 79 model name : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ stepping : 2 cpu MHz : 1000.000 cache size : 512 KB fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 1 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 syscall nx mmxext fxsr_opt rdtscp lm 3dnowext 3dnow pni cx16 lahf_lm svm cr8_legacy bogomips : 2011.18 TLB size : 1024 4K pages clflush size : 64 cache_alignment : 64 address sizes : 40 bits physical, 48 bits virtual power management: ts fid vid ttp tm stc
záleží hodně na používaném programovém vybavení zda máte hodně vícevláknových programů
Pokud je jich více, nemusejí být ani multithreadové. Mezi jednotlivé procesory (nebo jádra) se samozřejmě mohou rozložit i procesy, nejen thready.
"O tom, jaké "nadšení" vyvolávají dual-core procesory, jsem měl možnost přesvědčit se u kamaráda - MI'RA pracuje v jedné velké softwarové firmě a co se programování týče, je to ostřílený veterán. Zkoušel už několik programovacích jazyků (Delphi, Java, C++, Assembler) a jeho záběr je především na programy pro běžné uživatele (kancelářské aplikace) - tedy nejčastěji zastoupenou sortu programů.A abych to rozvedl, jsi schopen stat si za tim a odargumentovat, ze ten clanek ma vypovidajici hodnotu a je relevantni dnes, v tomto pripade, na tomto systemu?Eagle: Umíš programovat multithreadově? MI'RA: trochu Eagle: mělo by to nějaký efekt na výkon na dual-core procesorech? Eagle: .. nebo to umíš jen tak, aby ti to usnadňovalo práci / někde si zaslechnul, že něco takového existuje ? MI'RA: b je spravne MI'RA: nicmene se da nejakym zpusobem kod rozlozit MI'RA: viz MSDN Eagle: jasně, takže neřešíš, protože ti to akorát komplikuje práci... jo? MI'RA: yes MI'RA: wokna si to vyresi samy MI'RA: podle zatizeni Eagle: no když netvoříš thready, tak je tvoje aplikace jednothreadová, tudíž nemůže mít žádný efekt z víceprocesorové mašiny MI'RA: jasne MI'RA: to jo MI'RA: ale kdyz to napises ve vlaknech (coz neni potiz), tak uz si je system rozlozi podle uvazeni Eagle: to jo, ale to je práce navíc a zdroj možných problémů MI'RA: jjZ uvedeného jasně vidíte, že napsat program s více thready se dá, ale je to komplikace navíc a možný zdroj problémů."
Mám doma "přebytečných" 3500Kč, které bych chtěl investovat do počítače. Rozhoduji se, zda vyměnit procesor za dvoujádro nebo rozšířit paměť z 1GB na 2GB. Co bude lepší?
Obecně se dá říci jen tolik, že záleží na způsobu využití. Ale jestli je to desktop a nemáte hodně netypické pracovní návyky, skoro jistě pro vás bude přínosnější ta paměť.
Rozhoduji se mezi X2 3800+ a X2 3800+ EE. Má EE nějaké výhody kromě toho, že má snížený příkon?
Neměla by, ale vzhledem k zanedbatelnému cenovému rozdílu bych určitě upřednostnil EE variantu.
Tiskni
Sdílej: