Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
tar --exclude /proc -cjf zaloha.tar.bz2 /
man dump man restore man cpio man rsyncAle najviac Ti mozno pomoze toto:
man hier
> A celý systém zazálohovat nejde? Proste všechny složky?
Smysl má záloha dat, pro někoho (např. pro mne) i záloha mnou zkompilovaných programů, abych se s nimi nemusel znovu překládat, dobré je zazálohovat si rovněž konfigurační soubory. Ale k čemu vám, proboha, bude záloha adresáře /proc ?
man hier
sa to docita. A vela zaujimavych veci okrem toho.
Ked tak nad tym uvazujem, to by bola celkom psina, z takej zalohy "obnovit system", menovite adresar /proc. /proc
obsahuje mimo jiné seznam všech aktuálně spuštěných procesů i s jejich prostředím, obsahuje tak "soubor" představující celý obraz paměti, a mnoho podobných věcí. To určitě není něco, co byste chtěl zálohovat. Něco podobného může být adresář /dev
, pokud jeho obsah vytváří např. udev dynamicky.
Provozuji mini server (apache, samba, firebird, postgres) pro cca 10 uživatelů. Systém zálohovaný nemám, pouze konfigurační soubory (/etc). Pravidelně zálohuji jen data, prostým kopírováním pomocí cp (malé objemy dat) na další dva disky každou noc a 1x týdně zálohuji na DVD-RAM (střídám 2 média). Počítám s tím, že když už se položí systém, nemá cenu jej obnovovat ze zálohy, ale zrovna nainstaluji novější verzi. Zatím ještě neklekl, takže tam je stále Slack 10.0.
Tak se zeptam jinak. Nechal jsem si nainstalovat server. A ten server potrebuji zazalohovat, aby v pripade havarie, vytvorena zaloha vratila server do puvodniho stavu.Pokud v té záloze bude chybět
/proc
, vůbec tě to nemusí trápit. Není tam nic důležitého a systém si jeho obsah vyrobí sám.
tar -czvf /backup_`date '+%d.%m.%Y_%H:%M:%S'`.tar.gz /
obsah souboru select
/dev/*
/usr/*
diky
tar -exclude `sed -e 's, , --exclude ,' -e 's,^, --exclude ,g' < select` -czvf /backup_`date '+%d.%m.%Y_%H:%M:%S'`.tar.gz /
Ak ale nerozumieš tomu, čo to robí, tak to nerob.
Nepripadá ti tá otázka zvláštna? (To sa rovno môžeš opýtať ako vynechať to, čo je napísané v SQL databáze, alebo v HTML stránke.)
Odpoveď znie:
tar -exclude `sed -e 's, , --exclude ,' -e 's,^, --exclude ,g' < select` -czvf /backup_`date '+%d.%m.%Y_%H:%M:%S'`.tar.gz /
Ak ale nerozumieš tomu, čo to robí, tak to nerob.
přečti si mou otazku, na tohle jsem se vubec neptal..
RTM -X, --exclude-from FILE
/dev/* /usr/* /*.gz4 - Soubor bude ve stejne slozce jako je soubor s uvedenym prikazem 5 - Muj dotaz Jak bude vypadat konecny celkovy prikaz 6 - DEKUJI
tar --exclude-from select -czvf /backup_`date '+%d.%m.%Y_%H:%M:%S'`.tar.gz /
Tiskni
Sdílej: