Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Na svém notebooku Toshiba Satellite provozuji už od koupě notebooku Win Vista(byly předinstalovány). Za tu dobu byly několikrát přeinstalovány z různých důvodů, ale abych pravdu řekl, notebook je pod Vistama pomalý, někdy se zasekne hned po startu, někdy i po nějaké době používání, někdy vůbec a štve mě to čím dál tím víc. takže přemýšlím o trvalém nasazení GNU/Linuxu.
Notebook:
RAM: 1gb
HDD: 160gb
Procesor: Intel 1.73Ghz
http://eu.computers.toshiba-europe.com/innovation/jsp/supportMyProduct.do?service=EU#tab3;
Z čeho mám strach - tohle je velmi důležité:
- ovladače pro touchpad synaptics
- ovladače pro tiskárnu Canon Pixma IP4300
- ovladače sceneru HP scanjet 2400
- připojení do sítě Windows - momentálně máme všechny tři domácí počítače propojené v síti do skupiny a na každém stroji jsou nasdílené nějaké složky
- podpora video souborů s příponou .ts (momentálně je přehraju jen s PowerDVD)
- fungující skype klient
- připojení a práce s mobilními telefony Sony Ericsson, Nokia, LG, Motorola přes USB případně Bluetooth
- podpora pro Bluetooth adaptér Belkin
- instalace softwaru ze zdrojových souborů
- kompatibilita MS Office 2007 - OpenOffice.org - jak moc je dobrá co se týká souborů docx, xlsx, ppsx
- ovladače pro WIFI
- převody souborů - audio i video
- správa fotografií
- náhrada za DVDFab
- převod avi na DVD - něco jako ulead DVD Movie Factory
- vytváření virtuálních mechanik - Daemon tools
- VAG-COM, Cabri Geometry a AutoCAD - s tím se můžu bez windows rozloučit, že?
Uvažuji o Ubuntu/Kubuntu, Debianu a Mandrivě - jakékoliv varianty vítány
Činnosti na PC - následující na linuxu funguje, to vím:
- Internet, hudba, video, e-mail
- word, excel, powerpoint, jazyk scheme, jazyk C, pdf
- hry na odreagování - sem tam
- stahování z rapidshare - jdownloader
- vypalování CD, DVD
- práce se ZIP, RAR, DAA, ISO
Stále váhám...
VAG-COM by mohl jít přes Wine i s kabelem
já taky zatím neměl odvahu ten vag přes wine zkusit..ale třeba k tomu někdy dojde oproti Virtualboxu s XP je wine lepší že nebrzdí komunikaci po kabelu což jsem zjistil při používání AvrStudia a JTAG ladícího rozhraní přes USB-COM převodník.
Jinak přeji hodně zdaru při přechodu. Můj OS č.1 na notebooku je právě Archlinux, ale vyžaduje více práce při instalaci i při udržování OS. Občas se nějaký ten problém vyskytne. Na druhou stranu donutí uživatele se hodně naučit, protože prostě musí, narozdíl od Ubuntu, ale i to je skvělá distribuce, kterou neváhám instalovat všem kteří mě požádají o nějaké GNU/Linux distro.
- ovladače pro touchpad synapticsBez problémů, ovladač je v balíku xf86-input-synaptics (nebo podobně nazvaném dle konvencí příslušného distra)
- ovladače pro tiskárnu Canon Pixma IP4300Doporučuji konzultovat web CUPS a SANE, tam je seznam podporovaných zařízení.
- ovladače sceneru HP scanjet 2400
- připojení do sítě Windows - momentálně máme všechny tři domácí počítače propojené v síti do skupiny a na každém stroji jsou nasdílené nějaké složkySamba klient, bez problémů.
- podpora video souborů s příponou .ts (momentálně je přehraju jen s PowerDVD)Mplayer, bez problémů
- fungující skype klientFuj. Oficiální klient má verzi pro Linux.
- kompatibilita MS Office 2007 - OpenOffice.org - jak moc je dobrá co se týká souborů docx, xlsx, ppsxMizerná, ale problém je na straně Microsoftu, protože nedodržuje standard ani vlastního formátu. Ještě se neuráčil implementovat to, co se schválilo jako ISO 29500.
- převody souborů - audio i videoMencoder, bez problémů
- převod avi na DVD - něco jako ulead DVD Movie FactoryDvdauthor s nějakou grafickou nadstavbou
- vytváření virtuálních mechanik - Daemon toolsStandardní funkce systému
- VAG-COM, Cabri Geometry a AutoCAD - s tím se můžu bez windows rozloučit, že?To záleží na tom, jestli pojedou ve Wine.
taktéž mám legálně staré visty oem a dalších 10 licencí na seveny/visty/xp přes msdnaa a taktéž ani jedno už nepoužívám..to přece nic moc neznamená..
notebook je pod Vistama pomalý, někdy se zasekne hned po startu, někdy i po nějaké době používáníSice je chvályhodné vyměnit Windows za Linux, sám doma Windows nemám nikde, ale přesto si nemyslím, že by Vista byla tak špatná, že by se jen kvůli ní jen tak zasekával notebook. Taky otázka, co znamená "zaseknutý" notebook. Může být vadná nějaká komponenta, nebo třeba někde špatný kontakt. Pokud je zaseknutí toho rázu, že pevný disk hrčí jak o život, tak by stálo za to dokoupit alespoň gigabajt ramky. Ta se šikne i v Linuxu. A možná by stačilo jen pročistit uživatelský profil, případně operační systém.
Tiskni
Sdílej: