Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Na svém notebooku Toshiba Satellite provozuji už od koupě notebooku Win Vista(byly předinstalovány). Za tu dobu byly několikrát přeinstalovány z různých důvodů, ale abych pravdu řekl, notebook je pod Vistama pomalý, někdy se zasekne hned po startu, někdy i po nějaké době používání, někdy vůbec a štve mě to čím dál tím víc. takže přemýšlím o trvalém nasazení GNU/Linuxu.
Notebook:
RAM: 1gb
HDD: 160gb
Procesor: Intel 1.73Ghz
http://eu.computers.toshiba-europe.com/innovation/jsp/supportMyProduct.do?service=EU#tab3;
Z čeho mám strach - tohle je velmi důležité:
- ovladače pro touchpad synaptics
- ovladače pro tiskárnu Canon Pixma IP4300
- ovladače sceneru HP scanjet 2400
- připojení do sítě Windows - momentálně máme všechny tři domácí počítače propojené v síti do skupiny a na každém stroji jsou nasdílené nějaké složky
- podpora video souborů s příponou .ts (momentálně je přehraju jen s PowerDVD)
- fungující skype klient
- připojení a práce s mobilními telefony Sony Ericsson, Nokia, LG, Motorola přes USB případně Bluetooth
- podpora pro Bluetooth adaptér Belkin
- instalace softwaru ze zdrojových souborů
- kompatibilita MS Office 2007 - OpenOffice.org - jak moc je dobrá co se týká souborů docx, xlsx, ppsx
- ovladače pro WIFI
- převody souborů - audio i video
- správa fotografií
- náhrada za DVDFab
- převod avi na DVD - něco jako ulead DVD Movie Factory
- vytváření virtuálních mechanik - Daemon tools
- VAG-COM, Cabri Geometry a AutoCAD - s tím se můžu bez windows rozloučit, že?
Uvažuji o Ubuntu/Kubuntu, Debianu a Mandrivě - jakékoliv varianty vítány
Činnosti na PC - následující na linuxu funguje, to vím:
- Internet, hudba, video, e-mail
- word, excel, powerpoint, jazyk scheme, jazyk C, pdf
- hry na odreagování - sem tam
- stahování z rapidshare - jdownloader
- vypalování CD, DVD
- práce se ZIP, RAR, DAA, ISO
Stále váhám...
VAG-COM by mohl jít přes Wine i s kabelem
já taky zatím neměl odvahu ten vag přes wine zkusit..ale třeba k tomu někdy dojde oproti Virtualboxu s XP je wine lepší že nebrzdí komunikaci po kabelu což jsem zjistil při používání AvrStudia a JTAG ladícího rozhraní přes USB-COM převodník.
Jinak přeji hodně zdaru při přechodu. Můj OS č.1 na notebooku je právě Archlinux, ale vyžaduje více práce při instalaci i při udržování OS. Občas se nějaký ten problém vyskytne. Na druhou stranu donutí uživatele se hodně naučit, protože prostě musí, narozdíl od Ubuntu, ale i to je skvělá distribuce, kterou neváhám instalovat všem kteří mě požádají o nějaké GNU/Linux distro.
- ovladače pro touchpad synapticsBez problémů, ovladač je v balíku xf86-input-synaptics (nebo podobně nazvaném dle konvencí příslušného distra)
- ovladače pro tiskárnu Canon Pixma IP4300Doporučuji konzultovat web CUPS a SANE, tam je seznam podporovaných zařízení.
- ovladače sceneru HP scanjet 2400
- připojení do sítě Windows - momentálně máme všechny tři domácí počítače propojené v síti do skupiny a na každém stroji jsou nasdílené nějaké složkySamba klient, bez problémů.
- podpora video souborů s příponou .ts (momentálně je přehraju jen s PowerDVD)Mplayer, bez problémů
- fungující skype klientFuj. Oficiální klient má verzi pro Linux.
- kompatibilita MS Office 2007 - OpenOffice.org - jak moc je dobrá co se týká souborů docx, xlsx, ppsxMizerná, ale problém je na straně Microsoftu, protože nedodržuje standard ani vlastního formátu. Ještě se neuráčil implementovat to, co se schválilo jako ISO 29500.
- převody souborů - audio i videoMencoder, bez problémů
- převod avi na DVD - něco jako ulead DVD Movie FactoryDvdauthor s nějakou grafickou nadstavbou
- vytváření virtuálních mechanik - Daemon toolsStandardní funkce systému
- VAG-COM, Cabri Geometry a AutoCAD - s tím se můžu bez windows rozloučit, že?To záleží na tom, jestli pojedou ve Wine.
taktéž mám legálně staré visty oem a dalších 10 licencí na seveny/visty/xp přes msdnaa a taktéž ani jedno už nepoužívám..to přece nic moc neznamená..
notebook je pod Vistama pomalý, někdy se zasekne hned po startu, někdy i po nějaké době používáníSice je chvályhodné vyměnit Windows za Linux, sám doma Windows nemám nikde, ale přesto si nemyslím, že by Vista byla tak špatná, že by se jen kvůli ní jen tak zasekával notebook. Taky otázka, co znamená "zaseknutý" notebook. Může být vadná nějaká komponenta, nebo třeba někde špatný kontakt. Pokud je zaseknutí toho rázu, že pevný disk hrčí jak o život, tak by stálo za to dokoupit alespoň gigabajt ramky. Ta se šikne i v Linuxu. A možná by stačilo jen pročistit uživatelský profil, případně operační systém.
Tiskni
Sdílej: