Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-09 aneb Eclipse 4.33. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.3 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena kritická bezpečnostní chyba CVE-2024-43102 s CVSS 10.
K posouzení byly předány patche přidávající do linuxových stromů zařízení (device trees) zařízení s SoC A7 až A11 od Applu (iPhone, iPad, iPod a Apple TV).
Vývoj webového prohlížeče nad renderovacím jádrem Servo, aktuální příspěvek na blogu Serva (Wikipedie). Vedle referenčního prohlížeče servoshell vzniká prohlížeč Verso. Vyzkoušet lze noční sestavení.
Unicode Consortium, nezisková organizace koordinující rozvoj standardu Unicode, oznámila vydání Unicode 16.0. Přidáno bylo 5 185 nových znaků. Celkově jich je 154 998. Přibylo 7 nových Emoji.
Byla vydána první major verze 1.0 oficiálního firmwaru pro zařízení Flipper Zero (Wikipedie). Po třech letech vývoje. Přehled novinek i s náhledy a videi v příspěvku na blogu: podpora aplikací třetích stran, nový NFC podsystém, podpora JavaScriptu pro psaní aplikací, vylepšení spotřeby, zrychlení Bluetooth přenosu…
Radicle, distribuovaná alternativa k softwaru pro spolupráci jako např. GitLab, byl vydán ve verzi 1.0. Nyní obsahuje nad gitem postavený, rozšiřitelný protokol pro diskuze a nakládání s patchi, autentizaci a autorizaci, integraci Toru a uživatelské rozhraní v příkazovém řádku či jednoduché webové rozhraní pro prohlížení repozitářů. Projekt byl dříve představen a diskutován na Linux Weekly News.
Byla vydána nová verze 6.7 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.3. Thunderbird na verzi 115.15.0. OnionShare z verze 2.2 na verzi 2.6.
Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
Na svém notebooku Toshiba Satellite provozuji už od koupě notebooku Win Vista(byly předinstalovány). Za tu dobu byly několikrát přeinstalovány z různých důvodů, ale abych pravdu řekl, notebook je pod Vistama pomalý, někdy se zasekne hned po startu, někdy i po nějaké době používání, někdy vůbec a štve mě to čím dál tím víc. takže přemýšlím o trvalém nasazení GNU/Linuxu.
Notebook:
RAM: 1gb
HDD: 160gb
Procesor: Intel 1.73Ghz
http://eu.computers.toshiba-europe.com/innovation/jsp/supportMyProduct.do?service=EU#tab3;
Z čeho mám strach - tohle je velmi důležité:
- ovladače pro touchpad synaptics
- ovladače pro tiskárnu Canon Pixma IP4300
- ovladače sceneru HP scanjet 2400
- připojení do sítě Windows - momentálně máme všechny tři domácí počítače propojené v síti do skupiny a na každém stroji jsou nasdílené nějaké složky
- podpora video souborů s příponou .ts (momentálně je přehraju jen s PowerDVD)
- fungující skype klient
- připojení a práce s mobilními telefony Sony Ericsson, Nokia, LG, Motorola přes USB případně Bluetooth
- podpora pro Bluetooth adaptér Belkin
- instalace softwaru ze zdrojových souborů
- kompatibilita MS Office 2007 - OpenOffice.org - jak moc je dobrá co se týká souborů docx, xlsx, ppsx
- ovladače pro WIFI
- převody souborů - audio i video
- správa fotografií
- náhrada za DVDFab
- převod avi na DVD - něco jako ulead DVD Movie Factory
- vytváření virtuálních mechanik - Daemon tools
- VAG-COM, Cabri Geometry a AutoCAD - s tím se můžu bez windows rozloučit, že?
Uvažuji o Ubuntu/Kubuntu, Debianu a Mandrivě - jakékoliv varianty vítány
Činnosti na PC - následující na linuxu funguje, to vím:
- Internet, hudba, video, e-mail
- word, excel, powerpoint, jazyk scheme, jazyk C, pdf
- hry na odreagování - sem tam
- stahování z rapidshare - jdownloader
- vypalování CD, DVD
- práce se ZIP, RAR, DAA, ISO
Stále váhám...
VAG-COM by mohl jít přes Wine i s kabelem
já taky zatím neměl odvahu ten vag přes wine zkusit..ale třeba k tomu někdy dojde oproti Virtualboxu s XP je wine lepší že nebrzdí komunikaci po kabelu což jsem zjistil při používání AvrStudia a JTAG ladícího rozhraní přes USB-COM převodník.
Jinak přeji hodně zdaru při přechodu. Můj OS č.1 na notebooku je právě Archlinux, ale vyžaduje více práce při instalaci i při udržování OS. Občas se nějaký ten problém vyskytne. Na druhou stranu donutí uživatele se hodně naučit, protože prostě musí, narozdíl od Ubuntu, ale i to je skvělá distribuce, kterou neváhám instalovat všem kteří mě požádají o nějaké GNU/Linux distro.
- ovladače pro touchpad synapticsBez problémů, ovladač je v balíku xf86-input-synaptics (nebo podobně nazvaném dle konvencí příslušného distra)
- ovladače pro tiskárnu Canon Pixma IP4300Doporučuji konzultovat web CUPS a SANE, tam je seznam podporovaných zařízení.
- ovladače sceneru HP scanjet 2400
- připojení do sítě Windows - momentálně máme všechny tři domácí počítače propojené v síti do skupiny a na každém stroji jsou nasdílené nějaké složkySamba klient, bez problémů.
- podpora video souborů s příponou .ts (momentálně je přehraju jen s PowerDVD)Mplayer, bez problémů
- fungující skype klientFuj. Oficiální klient má verzi pro Linux.
- kompatibilita MS Office 2007 - OpenOffice.org - jak moc je dobrá co se týká souborů docx, xlsx, ppsxMizerná, ale problém je na straně Microsoftu, protože nedodržuje standard ani vlastního formátu. Ještě se neuráčil implementovat to, co se schválilo jako ISO 29500.
- převody souborů - audio i videoMencoder, bez problémů
- převod avi na DVD - něco jako ulead DVD Movie FactoryDvdauthor s nějakou grafickou nadstavbou
- vytváření virtuálních mechanik - Daemon toolsStandardní funkce systému
- VAG-COM, Cabri Geometry a AutoCAD - s tím se můžu bez windows rozloučit, že?To záleží na tom, jestli pojedou ve Wine.
taktéž mám legálně staré visty oem a dalších 10 licencí na seveny/visty/xp přes msdnaa a taktéž ani jedno už nepoužívám..to přece nic moc neznamená..
notebook je pod Vistama pomalý, někdy se zasekne hned po startu, někdy i po nějaké době používáníSice je chvályhodné vyměnit Windows za Linux, sám doma Windows nemám nikde, ale přesto si nemyslím, že by Vista byla tak špatná, že by se jen kvůli ní jen tak zasekával notebook. Taky otázka, co znamená "zaseknutý" notebook. Může být vadná nějaká komponenta, nebo třeba někde špatný kontakt. Pokud je zaseknutí toho rázu, že pevný disk hrčí jak o život, tak by stálo za to dokoupit alespoň gigabajt ramky. Ta se šikne i v Linuxu. A možná by stačilo jen pročistit uživatelský profil, případně operační systém.
Tiskni Sdílej: