Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešení dotazu:
Ve 4k ? :)
Tak urcite amd, jak pises otevrenej radeon je super, v tvem pripade ale spis predpokladam novejsi grafiku(neco s RX serie) takze ta pojede pres amdgpu ovladac. Kazdopadne bych pockal nez vyjdou ty novejsi https://tech4gamers.com/amd-radeon-rx-580-rx-570-rx-560-rx-550-early-april/
nv
byl dlouho stejně mizerný jako všechny ostatní a dneska Nouveau oproti ovladačům Intelu nebo AMD (radeon
, amdgpu
) naprosto nestíhá. Bodejť, když jedno vyvíjí přímo Intel a na druhém se AMD výrazně podílí, zatímco Nvidia na open source zvysoka prdí.
Tak. Spousta lidi, co zatvrzele pouziva binarni ovladace, si neuvedomuje, ze pro jejich situaci ony svobodne ovladace casto podavaji vyssi vykon a nemaji problemy s kompatibilitou. Samozrejme u her je situace jina, ale kdo chce opravdu pracovat a neresit problemy, nemusi se vazat na to binarni svinstvo. A casem si treba uvedomi sve potreby a do budoucna koupi jiny HW.
Patrně jsem se ztratil v čase a prostoru. Linuxovými uživateli je zatracována grafická karta od nvidia? Dříve nepochopitelné!No mě teda closed source drivery pro GeForce2 padaly jak shnilé hrušky. Byla zde vysoká nekompatibilita se zbytkem Linuxu (framebuffer, přepínání mezi Xkama a terminálem, ...) a člověk musel čekat než se uráčí vydat update na nový kernel a Xka. Nouveau na téhle architektuře byla dost k ničemu, maximálně tak pro 2D. Integrovaná intel GMA950 (čipset okolo 2005) byla taky dost pomalá a občas nastávaly nějaké chyby v driveru, kdy se na krátkej okamžik rozbila 3D scéna. Nejspíš nějaké zaokrouhlování nebo podtečení apod. Ona půlka OpenGL musela bejt stejně počítaná na CPU. Pak byla někde chyba v driverech že ta grafika čas od času zamrzla. Jinak s intelem mám ještě zkušenosti, že v době vydaní ivy bridge byla ta integrovaná grafika nepodporovaná a musel jsem jet v neakcelerovaném framebufferu (jinak se totálně rozpadal obraz a systém zamrzal). Po nějaké době to opravili, ale míň než měsíc to nebylo. Zato ATI grafika z roku 2006 (openGL 2) fungovala v letech 2015-2016 s opensource driverem prakticky bez chyby. Pak jsem si koupil RX460 (pro openCL) a jedu zatím na proprietárním driveru (beta hnedka po vydání, teďka už je to tak o tři verze dál). Na beta driveru nejde pár Steam her, ale třeba Portal 1/2 jo. Taky je problém, že stále (leden) nemají update pro xorg 1.19 (už je dokonce ve slacku :-O). Nicméně jsem někde četl, že opensource amdgpu driver už umí opencl v dostatečné kvalitě, takže už nebude proprietární potřeba.
Nicméně jsem někde četl, že opensource amdgpu driver už umí opencl v dostatečné kvalitěNemáte prosím zdroj? Také teď vybírám novou kartu, zejména kvůli OpenCL. V testech (kde ale používají proprietární ovladače) ovšem v tomto bodě vedou většinou nVidie, takže zatím se kloním k nim.
Jednoznačně GeForce.
Je to prosté, OSS ovladače pro AMD jsou na poměrně slušné úrovni, kdežto proprietární za mnoho nestojí. OSS ovladače pro NVidii stojí za houby, proprietární jsou celkem OK. Intel neznám. Osobně bych šel asi spíš do AMD.+1 Až na tu drobnost, že já pro svoje potřeby preferuju integrovaný Intel, se kterým nemívám problémy už mnoho let, i když jsem slyšel o výjimkách, takže je dobré rychle něco přečíst o konkrétním hardware před koupí.
Provozuji Asus nvidia 750TI Strix. Archlinux, uzavřený ovladač.
VLC, Kodi, Warthunder, Dva monitory => žádný problém.
Funguje i GPU passthrough
Problem je ze u nvidia to plati jen pro nektere modely, casto jsem mel karty nvidia ktere proste nebylo mozno normalne provozovat a to ani jako kancelarske. Ty jejich ovladace je bug za bugem. Vetsinu veci funguje pro tp modely a novejsi karty, na stare ne top modely kaslou. U amd pohoda vse funguje a s casem se to jen zlepsuje, narozdil od nvidia kde po case se to zhorsuje az do doby kdy uz to nejde vubec pouzivat.
Takze ano pokud planujes menit grafiku co chvila a mit nejakoej ten top model tak pak je asi nvidia pouzitelna.
Tiskni
Sdílej: