Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Řešení dotazu:
Ve 4k ? :)
Tak urcite amd, jak pises otevrenej radeon je super, v tvem pripade ale spis predpokladam novejsi grafiku(neco s RX serie) takze ta pojede pres amdgpu ovladac. Kazdopadne bych pockal nez vyjdou ty novejsi https://tech4gamers.com/amd-radeon-rx-580-rx-570-rx-560-rx-550-early-april/
nv
byl dlouho stejně mizerný jako všechny ostatní a dneska Nouveau oproti ovladačům Intelu nebo AMD (radeon
, amdgpu
) naprosto nestíhá. Bodejť, když jedno vyvíjí přímo Intel a na druhém se AMD výrazně podílí, zatímco Nvidia na open source zvysoka prdí.
Tak. Spousta lidi, co zatvrzele pouziva binarni ovladace, si neuvedomuje, ze pro jejich situaci ony svobodne ovladace casto podavaji vyssi vykon a nemaji problemy s kompatibilitou. Samozrejme u her je situace jina, ale kdo chce opravdu pracovat a neresit problemy, nemusi se vazat na to binarni svinstvo. A casem si treba uvedomi sve potreby a do budoucna koupi jiny HW.
Patrně jsem se ztratil v čase a prostoru. Linuxovými uživateli je zatracována grafická karta od nvidia? Dříve nepochopitelné!No mě teda closed source drivery pro GeForce2 padaly jak shnilé hrušky. Byla zde vysoká nekompatibilita se zbytkem Linuxu (framebuffer, přepínání mezi Xkama a terminálem, ...) a člověk musel čekat než se uráčí vydat update na nový kernel a Xka. Nouveau na téhle architektuře byla dost k ničemu, maximálně tak pro 2D. Integrovaná intel GMA950 (čipset okolo 2005) byla taky dost pomalá a občas nastávaly nějaké chyby v driveru, kdy se na krátkej okamžik rozbila 3D scéna. Nejspíš nějaké zaokrouhlování nebo podtečení apod. Ona půlka OpenGL musela bejt stejně počítaná na CPU. Pak byla někde chyba v driverech že ta grafika čas od času zamrzla. Jinak s intelem mám ještě zkušenosti, že v době vydaní ivy bridge byla ta integrovaná grafika nepodporovaná a musel jsem jet v neakcelerovaném framebufferu (jinak se totálně rozpadal obraz a systém zamrzal). Po nějaké době to opravili, ale míň než měsíc to nebylo. Zato ATI grafika z roku 2006 (openGL 2) fungovala v letech 2015-2016 s opensource driverem prakticky bez chyby. Pak jsem si koupil RX460 (pro openCL) a jedu zatím na proprietárním driveru (beta hnedka po vydání, teďka už je to tak o tři verze dál). Na beta driveru nejde pár Steam her, ale třeba Portal 1/2 jo. Taky je problém, že stále (leden) nemají update pro xorg 1.19 (už je dokonce ve slacku :-O). Nicméně jsem někde četl, že opensource amdgpu driver už umí opencl v dostatečné kvalitě, takže už nebude proprietární potřeba.
Nicméně jsem někde četl, že opensource amdgpu driver už umí opencl v dostatečné kvalitěNemáte prosím zdroj? Také teď vybírám novou kartu, zejména kvůli OpenCL. V testech (kde ale používají proprietární ovladače) ovšem v tomto bodě vedou většinou nVidie, takže zatím se kloním k nim.
Jednoznačně GeForce.
Je to prosté, OSS ovladače pro AMD jsou na poměrně slušné úrovni, kdežto proprietární za mnoho nestojí. OSS ovladače pro NVidii stojí za houby, proprietární jsou celkem OK. Intel neznám. Osobně bych šel asi spíš do AMD.+1 Až na tu drobnost, že já pro svoje potřeby preferuju integrovaný Intel, se kterým nemívám problémy už mnoho let, i když jsem slyšel o výjimkách, takže je dobré rychle něco přečíst o konkrétním hardware před koupí.
Provozuji Asus nvidia 750TI Strix. Archlinux, uzavřený ovladač.
VLC, Kodi, Warthunder, Dva monitory => žádný problém.
Funguje i GPU passthrough
Problem je ze u nvidia to plati jen pro nektere modely, casto jsem mel karty nvidia ktere proste nebylo mozno normalne provozovat a to ani jako kancelarske. Ty jejich ovladace je bug za bugem. Vetsinu veci funguje pro tp modely a novejsi karty, na stare ne top modely kaslou. U amd pohoda vse funguje a s casem se to jen zlepsuje, narozdil od nvidia kde po case se to zhorsuje az do doby kdy uz to nejde vubec pouzivat.
Takze ano pokud planujes menit grafiku co chvila a mit nejakoej ten top model tak pak je asi nvidia pouzitelna.
Tiskni
Sdílej: