Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
..se tu ptám zda by se tu někdo nechtěl pustit do projekdu za který ani třeba nedostane zaplaceno..
Žádné skryté eso v rukávě tedy nemáte. V tom případě je tahle iniciativa odsouzená k záhubě. Dobrovolníci nemůžou jen tak na koleně vytvořit CAD systém tak kvalitní, aby v použitelnosti reálně konkuroval komerčním produktům. Tohle vyžaduje propracovaný objektový návrh jádra, sofistikovaný výpočetní engine, velmi netriviální práci s grafikou, ergonomické gui a tak dále, je toho hodně. To se nedá v rozumném čase udělat bez promyšleného řízení projektu a zaplacení expertů. A pokud nový CAD systém nebude schopen konkurovat, pak nemá smysl, protože na tomhle se žádné firmě nevyplatí šetřit. Nemám pravdu?
Sorry - to jsem netusil, ze Gtk+ je i pro Wokna. Ale nenasel jsem ho pro Mac OSPod Mac OS X jede normálně X11 verze Gtk+. Běžně to používám. Jen trochu zlobí GtkGLArea.
Ale nemusis mit nainstalovany "Fink"?Ne, nemusím. Třeba Gimp pro Mac OS X se dá sehnat a nainstalovat nezávisle na Finku, uživatel vůbec nemusí vědět, že je u toho nějaké Gtk+, Pango atd.
Oki, dik za tip. Ale stejne se Qt nevzdamNejpodstatnější je, jestli se vám s tím dobře pracuje - pokud ano, tak nením co řešit, ne?
taky mi vyhovuje, ze zatim projekt vyvijim jako open source, ale pak ho muzu v budoucnu "uzavrit" (kdyz koupim licenci Qt)To projekt vyvíjený pomocí Gtk+ taky (je pod LGPL, ne GPL). Jediný rozdíl je v tom, že se nemusí nic platit.
Uff - viz: http://www.gimp.org/macintosh/ GIMP pro MacOS X vyzaduje: - Xka - Fink - dalsi nejake knihovny a toolkityCo takhle si to přečíst pořádně? Viz http://gimp-app.sourceforge.net/ - vyžaduje X11, které jsou na instalačních CD systému (od Panthera nahoru) a nic jiného! Že si můžu alternativně nainstalovat Gimp i z Finku, to je jen jiný způsob, jak ho získat. Tedy - pro Gimp vůbec nepotřebuji Fink.(((
Výpočet muže být třeba MKP. ale to je čiste SCI-FI.MKP a sci-fi? Proč? Jestli budeš mít funkční CAD a generátor sítě, tak MKP (minimálně pro lineární výpočty) klidně dodám
A co bys chtel v CADu pocitat jineho, nez grafiku?Průniky těles třeba?
Na opravdové zahájení projektu si budu muset tak pul roku počkat...Jestli teď budeš nastupovat na doktorské studium - a budeš tedy mít nejspíš trochu času - zkus ten půlrok využít na trochu podrobnější průzkum. Nevím, jestli ses už třeba nedíval na použitelnost OpenCascade (asi hlavně - vypadá to, že by to mohlo ušetřit dost času) nebo i toho FreeCADu, možná by bylo užitečné, kdybys to zkusil a udělal si představu, zda a jak by se z toho dalo něco využít. Taky si zkus udělat nějaký návrh architektury toho, co chceš a jak to chceš (jestli klient-server nebo ne, vybrat použité knihovny atd.). Taky ještě můžeš zkusit naklikat nějaký návrh prostředí toho CADu v GLADE (např.), k tomu doskriptovat pár funkcí v třeba Pythonu a na pár dobrovolnících vyzkoušet nejlepší řešení. Oproti nám trochu starším můžeš mít výhodu, že na máš na přípravu snad trochu času a klidu. Mě by free CAD pro Linux (a IRIX) celkem zajímal - ne, že bych ho sám tak nutně potřeboval, ale ve stavebnictví je to hlavní překážka rozšíření Linuxu, takže bych byl ochoten v rámci svých omezených možností pomoct, tedy pokud budu vidět, že to k něčemu vede - jinak kontakt na mě je jirka (zavináč) penguin (tečka) cz.![]()
Až bude mít ta představa konkrétnější obrysy, zajímá mě to. Ovšem než se do něčeho pustím, chtěl bych znát nejen specifikaci projektu (cíle a nástin implementace), ale taky konkrétní představu o organizaci a přibližném časovém plánu.
Tiskni
Sdílej: