Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
..se tu ptám zda by se tu někdo nechtěl pustit do projekdu za který ani třeba nedostane zaplaceno..
Žádné skryté eso v rukávě tedy nemáte. V tom případě je tahle iniciativa odsouzená k záhubě. Dobrovolníci nemůžou jen tak na koleně vytvořit CAD systém tak kvalitní, aby v použitelnosti reálně konkuroval komerčním produktům. Tohle vyžaduje propracovaný objektový návrh jádra, sofistikovaný výpočetní engine, velmi netriviální práci s grafikou, ergonomické gui a tak dále, je toho hodně. To se nedá v rozumném čase udělat bez promyšleného řízení projektu a zaplacení expertů. A pokud nový CAD systém nebude schopen konkurovat, pak nemá smysl, protože na tomhle se žádné firmě nevyplatí šetřit. Nemám pravdu?
Sorry - to jsem netusil, ze Gtk+ je i pro Wokna. Ale nenasel jsem ho pro Mac OSPod Mac OS X jede normálně X11 verze Gtk+. Běžně to používám. Jen trochu zlobí GtkGLArea.
Ale nemusis mit nainstalovany "Fink"?Ne, nemusím. Třeba Gimp pro Mac OS X se dá sehnat a nainstalovat nezávisle na Finku, uživatel vůbec nemusí vědět, že je u toho nějaké Gtk+, Pango atd.
Oki, dik za tip. Ale stejne se Qt nevzdamNejpodstatnější je, jestli se vám s tím dobře pracuje - pokud ano, tak nením co řešit, ne?
taky mi vyhovuje, ze zatim projekt vyvijim jako open source, ale pak ho muzu v budoucnu "uzavrit" (kdyz koupim licenci Qt)To projekt vyvíjený pomocí Gtk+ taky (je pod LGPL, ne GPL). Jediný rozdíl je v tom, že se nemusí nic platit.
Uff - viz: http://www.gimp.org/macintosh/ GIMP pro MacOS X vyzaduje: - Xka - Fink - dalsi nejake knihovny a toolkityCo takhle si to přečíst pořádně? Viz http://gimp-app.sourceforge.net/ - vyžaduje X11, které jsou na instalačních CD systému (od Panthera nahoru) a nic jiného! Že si můžu alternativně nainstalovat Gimp i z Finku, to je jen jiný způsob, jak ho získat. Tedy - pro Gimp vůbec nepotřebuji Fink.(((
Výpočet muže být třeba MKP. ale to je čiste SCI-FI.MKP a sci-fi? Proč? Jestli budeš mít funkční CAD a generátor sítě, tak MKP (minimálně pro lineární výpočty) klidně dodám
A co bys chtel v CADu pocitat jineho, nez grafiku?Průniky těles třeba?
Na opravdové zahájení projektu si budu muset tak pul roku počkat...Jestli teď budeš nastupovat na doktorské studium - a budeš tedy mít nejspíš trochu času - zkus ten půlrok využít na trochu podrobnější průzkum. Nevím, jestli ses už třeba nedíval na použitelnost OpenCascade (asi hlavně - vypadá to, že by to mohlo ušetřit dost času) nebo i toho FreeCADu, možná by bylo užitečné, kdybys to zkusil a udělal si představu, zda a jak by se z toho dalo něco využít. Taky si zkus udělat nějaký návrh architektury toho, co chceš a jak to chceš (jestli klient-server nebo ne, vybrat použité knihovny atd.). Taky ještě můžeš zkusit naklikat nějaký návrh prostředí toho CADu v GLADE (např.), k tomu doskriptovat pár funkcí v třeba Pythonu a na pár dobrovolnících vyzkoušet nejlepší řešení. Oproti nám trochu starším můžeš mít výhodu, že na máš na přípravu snad trochu času a klidu. Mě by free CAD pro Linux (a IRIX) celkem zajímal - ne, že bych ho sám tak nutně potřeboval, ale ve stavebnictví je to hlavní překážka rozšíření Linuxu, takže bych byl ochoten v rámci svých omezených možností pomoct, tedy pokud budu vidět, že to k něčemu vede - jinak kontakt na mě je jirka (zavináč) penguin (tečka) cz.![]()
Až bude mít ta představa konkrétnější obrysy, zajímá mě to. Ovšem než se do něčeho pustím, chtěl bych znát nejen specifikaci projektu (cíle a nástin implementace), ale taky konkrétní představu o organizaci a přibližném časovém plánu.