Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Tiskni
Sdílej:
..se tu ptám zda by se tu někdo nechtěl pustit do projekdu za který ani třeba nedostane zaplaceno..
Žádné skryté eso v rukávě tedy nemáte. V tom případě je tahle iniciativa odsouzená k záhubě. Dobrovolníci nemůžou jen tak na koleně vytvořit CAD systém tak kvalitní, aby v použitelnosti reálně konkuroval komerčním produktům. Tohle vyžaduje propracovaný objektový návrh jádra, sofistikovaný výpočetní engine, velmi netriviální práci s grafikou, ergonomické gui a tak dále, je toho hodně. To se nedá v rozumném čase udělat bez promyšleného řízení projektu a zaplacení expertů. A pokud nový CAD systém nebude schopen konkurovat, pak nemá smysl, protože na tomhle se žádné firmě nevyplatí šetřit. Nemám pravdu?
Sorry - to jsem netusil, ze Gtk+ je i pro Wokna. Ale nenasel jsem ho pro Mac OSPod Mac OS X jede normálně X11 verze Gtk+. Běžně to používám. Jen trochu zlobí GtkGLArea.
Ale nemusis mit nainstalovany "Fink"?Ne, nemusím. Třeba Gimp pro Mac OS X se dá sehnat a nainstalovat nezávisle na Finku, uživatel vůbec nemusí vědět, že je u toho nějaké Gtk+, Pango atd.
Oki, dik za tip. Ale stejne se Qt nevzdamNejpodstatnější je, jestli se vám s tím dobře pracuje - pokud ano, tak nením co řešit, ne?
taky mi vyhovuje, ze zatim projekt vyvijim jako open source, ale pak ho muzu v budoucnu "uzavrit" (kdyz koupim licenci Qt)To projekt vyvíjený pomocí Gtk+ taky (je pod LGPL, ne GPL). Jediný rozdíl je v tom, že se nemusí nic platit.
Uff - viz: http://www.gimp.org/macintosh/ GIMP pro MacOS X vyzaduje: - Xka - Fink - dalsi nejake knihovny a toolkityCo takhle si to přečíst pořádně? Viz http://gimp-app.sourceforge.net/ - vyžaduje X11, které jsou na instalačních CD systému (od Panthera nahoru) a nic jiného! Že si můžu alternativně nainstalovat Gimp i z Finku, to je jen jiný způsob, jak ho získat. Tedy - pro Gimp vůbec nepotřebuji Fink.(((
Výpočet muže být třeba MKP. ale to je čiste SCI-FI.MKP a sci-fi? Proč? Jestli budeš mít funkční CAD a generátor sítě, tak MKP (minimálně pro lineární výpočty) klidně dodám
A co bys chtel v CADu pocitat jineho, nez grafiku?Průniky těles třeba?
Na opravdové zahájení projektu si budu muset tak pul roku počkat...Jestli teď budeš nastupovat na doktorské studium - a budeš tedy mít nejspíš trochu času - zkus ten půlrok využít na trochu podrobnější průzkum. Nevím, jestli ses už třeba nedíval na použitelnost OpenCascade (asi hlavně - vypadá to, že by to mohlo ušetřit dost času) nebo i toho FreeCADu, možná by bylo užitečné, kdybys to zkusil a udělal si představu, zda a jak by se z toho dalo něco využít. Taky si zkus udělat nějaký návrh architektury toho, co chceš a jak to chceš (jestli klient-server nebo ne, vybrat použité knihovny atd.). Taky ještě můžeš zkusit naklikat nějaký návrh prostředí toho CADu v GLADE (např.), k tomu doskriptovat pár funkcí v třeba Pythonu a na pár dobrovolnících vyzkoušet nejlepší řešení. Oproti nám trochu starším můžeš mít výhodu, že na máš na přípravu snad trochu času a klidu. Mě by free CAD pro Linux (a IRIX) celkem zajímal - ne, že bych ho sám tak nutně potřeboval, ale ve stavebnictví je to hlavní překážka rozšíření Linuxu, takže bych byl ochoten v rámci svých omezených možností pomoct, tedy pokud budu vidět, že to k něčemu vede - jinak kontakt na mě je jirka (zavináč) penguin (tečka) cz.![]()
Až bude mít ta představa konkrétnější obrysy, zajímá mě to. Ovšem než se do něčeho pustím, chtěl bych znát nejen specifikaci projektu (cíle a nástin implementace), ale taky konkrétní představu o organizaci a přibližném časovém plánu.