Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Tiskni
Sdílej:
..se tu ptám zda by se tu někdo nechtěl pustit do projekdu za který ani třeba nedostane zaplaceno..
Žádné skryté eso v rukávě tedy nemáte. V tom případě je tahle iniciativa odsouzená k záhubě. Dobrovolníci nemůžou jen tak na koleně vytvořit CAD systém tak kvalitní, aby v použitelnosti reálně konkuroval komerčním produktům. Tohle vyžaduje propracovaný objektový návrh jádra, sofistikovaný výpočetní engine, velmi netriviální práci s grafikou, ergonomické gui a tak dále, je toho hodně. To se nedá v rozumném čase udělat bez promyšleného řízení projektu a zaplacení expertů. A pokud nový CAD systém nebude schopen konkurovat, pak nemá smysl, protože na tomhle se žádné firmě nevyplatí šetřit. Nemám pravdu?
Sorry - to jsem netusil, ze Gtk+ je i pro Wokna. Ale nenasel jsem ho pro Mac OSPod Mac OS X jede normálně X11 verze Gtk+. Běžně to používám. Jen trochu zlobí GtkGLArea.
Ale nemusis mit nainstalovany "Fink"?Ne, nemusím. Třeba Gimp pro Mac OS X se dá sehnat a nainstalovat nezávisle na Finku, uživatel vůbec nemusí vědět, že je u toho nějaké Gtk+, Pango atd.
Oki, dik za tip. Ale stejne se Qt nevzdamNejpodstatnější je, jestli se vám s tím dobře pracuje - pokud ano, tak nením co řešit, ne?
taky mi vyhovuje, ze zatim projekt vyvijim jako open source, ale pak ho muzu v budoucnu "uzavrit" (kdyz koupim licenci Qt)To projekt vyvíjený pomocí Gtk+ taky (je pod LGPL, ne GPL). Jediný rozdíl je v tom, že se nemusí nic platit.
Uff - viz: http://www.gimp.org/macintosh/ GIMP pro MacOS X vyzaduje: - Xka - Fink - dalsi nejake knihovny a toolkityCo takhle si to přečíst pořádně? Viz http://gimp-app.sourceforge.net/ - vyžaduje X11, které jsou na instalačních CD systému (od Panthera nahoru) a nic jiného! Že si můžu alternativně nainstalovat Gimp i z Finku, to je jen jiný způsob, jak ho získat. Tedy - pro Gimp vůbec nepotřebuji Fink.(((
Výpočet muže být třeba MKP. ale to je čiste SCI-FI.MKP a sci-fi? Proč? Jestli budeš mít funkční CAD a generátor sítě, tak MKP (minimálně pro lineární výpočty) klidně dodám
A co bys chtel v CADu pocitat jineho, nez grafiku?Průniky těles třeba?
Na opravdové zahájení projektu si budu muset tak pul roku počkat...Jestli teď budeš nastupovat na doktorské studium - a budeš tedy mít nejspíš trochu času - zkus ten půlrok využít na trochu podrobnější průzkum. Nevím, jestli ses už třeba nedíval na použitelnost OpenCascade (asi hlavně - vypadá to, že by to mohlo ušetřit dost času) nebo i toho FreeCADu, možná by bylo užitečné, kdybys to zkusil a udělal si představu, zda a jak by se z toho dalo něco využít. Taky si zkus udělat nějaký návrh architektury toho, co chceš a jak to chceš (jestli klient-server nebo ne, vybrat použité knihovny atd.). Taky ještě můžeš zkusit naklikat nějaký návrh prostředí toho CADu v GLADE (např.), k tomu doskriptovat pár funkcí v třeba Pythonu a na pár dobrovolnících vyzkoušet nejlepší řešení. Oproti nám trochu starším můžeš mít výhodu, že na máš na přípravu snad trochu času a klidu. Mě by free CAD pro Linux (a IRIX) celkem zajímal - ne, že bych ho sám tak nutně potřeboval, ale ve stavebnictví je to hlavní překážka rozšíření Linuxu, takže bych byl ochoten v rámci svých omezených možností pomoct, tedy pokud budu vidět, že to k něčemu vede - jinak kontakt na mě je jirka (zavináč) penguin (tečka) cz.![]()
Až bude mít ta představa konkrétnější obrysy, zajímá mě to. Ovšem než se do něčeho pustím, chtěl bych znát nejen specifikaci projektu (cíle a nástin implementace), ale taky konkrétní představu o organizaci a přibližném časovém plánu.