Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Doména abclinuxu.cz byla zaregistrována přesně před 20 lety, 15. listopadu 2001.
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
15.11.2021 00:15navrhuju pustit votučňákovaný blogy mezi normální 'články' nahoru :D ;D
btw root má stejnej problémek maj tam jakoby víc blogů než se voběvuje na hlavní stránce hele :O :O
A navrhuješ to jako proč, slepice?
protože si myslim žeto je uplně supr nápad kokokokodák :D ;D
Myslíš že ábíčko někdo vyvíjí nebo co?
ty by si moch ;D
už sem to jakoby zkoušela hele :D
když jsem se bavil o abclinuxu s bývalými kolegy (celkem v průběhu let s asi 10 lidmi), tak mi všichni řekli to samé; cože, na abclinuxu jsou nějaké blogy?
A jaký tedy mají důvod chodit na AbcLinuxu, když ne blogy? Zprávičky jsou dost podobné jako na Rootu (a v obou případech většinou přebírané ze zahraničních zdrojů) a články tu prakticky nevycházejí. Pokud by mne nezajímaly blogy a diskuse, tak bych už dávno na nějaké Ábíčko zapomněl.
A jaký tedy mají důvod chodit na AbcLinuxu, když ne blogy? Zprávičky jsou dost podobné jako na Rootu (a v obou případech většinou přebírané ze zahraničních zdrojů) a články tu prakticky nevycházejí. Pokud by mne nezajímaly blogy a diskuse, tak bych už dávno na nějaké Ábíčko zapomněl.Žádný, taky sem vesměs nechodí, pokud je sem nehodí třeba google.
Klidně bych si přečetl nějaký od osobních sporů oproštěnýZe mas tu drzost toto zrovna ty psat
Dovoluji siNa mne si nedovoluj...
pouhý externí autorI to je moc.
Nevím nicV poradku, to je zjevne.
Jinak tady na abcl už nepíšu několik let+1000
Asi bych to formuloval jinak, ale v podstatě souhlasím. Není to nějaké specifikum linuxových webů, stejně tak se přežily třeba weby o mobilech (myslím v té původní podobě z přelomu století), o digitální fotografii (takové ty technicky zaměřené) nebo o webdesignu (když dnes zabrousím na interval.cz, vůbec ho nepoznávám).
ABCLinuxu je anomálie v tom, že i když web jako takový už je víceméně mrtvý, diskuse žijí dál, i když se samozřejmě posunuly někam úplně jinam.
Názory jsou od toho, aby se různily.
No právě. Tak proč mu upíráte právo vyjadřovat ty jeho?
Co se týká diskusí na rootu, tak tam bych začal úplně jinými jmény (konkrétně dvěma, která napadnou skoro každého, kdo se tam trochu pohybuje).
"Root je uplne sterilny a informacna hodnota tamtych diskusii je doslova zaporna".turzin
Pravil registrovaný, ale anonymní uživatel.Mhm. Kéž by to fungovalo na všechny ***, ne jen na vás.
Nebo to už jen běží samospádem, jak to na mě většinou působí?Ano. Občas někdo napíše něco zajímavého, třeba Jenda o radarech nebo p. Píša o výuce architektury. Jinak je to taková žumpoidní všehochuť a v posledních letech je tady stále větší podíl politických zoufalců, kteří si sem chodí pobrečet / zakřičet na mraky, jak to jde s moderním světem strašně z kopce a jak je všechno špatně... Přesto se tady občas semtam najdou kromě zmiňovaných blogů i nějaké překvapivě zajímavé informace v diskusích. (Proto jsem na abc nezanevřel úplně + beru to jako prokrastinační kecárnu).
Osobně mi na abclinuxu vždycky přišlo jako nejnudnější to zaměření na linux, protože všechno podstatné a zajímavé co se tu publikovalo či odehrálo se týkalo tak nějak něčeho jiného.
Možná to bude souviset s tím, že vaše vždycky začíná až v roce 2009. Jsou lidé, kteří pamatují doby, kdy tu kostru tvořili úplně jiní lidé, a to nejen jmény, ale hlavně typově. Dnes je to možná méně nudné, ale tehdy se ABCLinuxu ještě dalo považovat za odborný web, byť pro širokou veřejnost. Dnes tu sice ještě pár přeživších, kteří tu dobu pamatují, je, ale třeba u mne je to spíš proto, že jsem se ještě nerozhoupal položit si klíčovou otázku "proč" a vyvodit z odpovědi důsledky (jako jsem to před časem udělal u openSUSE mailing listů).
Možná to bude souviset s tím, že vaše vždycky začíná až v roce 2009. Jsou lidé, kteří pamatují doby, kdy tu kostru tvořili úplně jiní lidé, a to nejen jmény, ale hlavně typově. Dnes je to možná méně nudné, ale tehdy se ABCLinuxu ještě dalo považovat za odborný web, byť pro širokou veřejnost. Dnes tu sice ještě pár přeživších, kteří tu dobu pamatují, je, ale třeba u mne je to spíš proto, že jsem se ještě nerozhoupal položit si klíčovou otázku "proč" a vyvodit z odpovědi důsledky (jako jsem to před časem udělal u openSUSE mailing listů).To zní dost popuzeně. Je na tom část pravdy, ale já jsem sem chodil i před rokem 2009, jen jsem se nijak neúčastnil. Registroval jsem se tady ve chvíli, kdy jsem pokládal nějaké dotazy do poradny a chtěl začít psát blogy. Linux jsem začal používat někdy v 2005, i když hlavně na serveru (resp. VPS) a občas jako live distribuci (heh, puppy linux a brutalware ze tří disket). Abclinuxu byl odborný web, určitě. Akorát prostě vybrat si jednu technologii a s tou svázat celé směřování portálu mi přijde nudné v tom smyslu že je to prostě omezené, a když to přestane být relevantní, tak to má různé negativní následky, jak je možné vidět třeba teď. Přitom ta komunita tady omezená není, a lidi tu řeší všechno od osobních a politických názorů po programování a stavbu radarů. Osobně by se mi líbilo, kdyby se to mělo kam posouvat v tomhle směru (ostatně všechno co tu stojí za čtení tvoří právě komunita, ne redakce), ale vzhledem k tomu v jakém stavu je vlastnictví portálu, kde teď lidi ani pořádně neví, kdo to tu vlastně vede, tak si nedělám moc iluze. Už jsem byl historicky osloven asi třemi lidmi (jeden z nich byl Bedna), ať jim pomůžu vytvořit nějaký alternativní systém, a co mi přišlo že právě moc nechápou je, že pointa není v tom systému, ale v lidech.
Nemyslel jsem to popuzeně, jen jsem chtěl upozornit, že ta představa, jak by web/portál měl vypadat, dost souvisí s tím, kdy sem dotyčný začal chodit, protože právě tehdy ho zaujal. Tou poslední větou jsem jen vyjádřil čím dál sílící pocit, že už bych se na to měl vykašlat (nebo spíš že jsem to už měl udělat dávno), protože pravděpodobnost, že by se ABCLinuxu začalo měnit zpátky k tomu pojetí, kvůli kterému jsem ho kdysi začal navštěvovat, je mizivá. Což ostatně souvisí i s vaším
pointa není v tom systému, ale v lidech
Ono je to samozřejmě spolu svázané, celková atmosféra má vliv na to, kdo sem bude chodit a jak bude aktivní, a složení osazenstva určuje tu atmosféru. Za sebe prostě můžu říct, že když si odmyslím levicové fundamentalisty, pravicové fundamentalisty, xenofoby, hatery, trolly atd. (přičemž ty skupiny nejsou disjunktní), tak ten zbytek je bohužel čím dál menší. Takže jak tu někdo zmiňoval myšlenkový pokus "co kdyby ABCLinuxu ze dne na den zmizelo", obávám se, že bych asi trochu nostalgie cítil, ale nakonec by mi to vlastně ani nevadilo.
Tím ale nechci tvrdit, že to tak mají cítit všichni, někomu to takhle určitě vyhovuje.
Hmm, ta myslienka portalu ma nieco do seba. Ked nad tym rozmyslam, tak to naozaj bolo tak. Samotny web bol len jedna cast celej kultury a sam o sebe nemal velmi vyznam. Pre mna to bol napriklad underground a blackhole, kde si clovek sice precital nejake veci, ale potom okamzite isiel na irc a diskutoval s tymi ludmi, ktori tam pisali blogy a clanky a nakoniec prisiel osobne na sessnu, kde s tymi ludmi aj nieco pochlastal a popreberal. Web bez irc a sessien nemal vobec zmysel.Ty jo, no jo, na blackhole jsem vlastně taky občas chodil. Underground mě vesměs minul.
Cize myslienka portalu, ktory za sebou skryva vsetky tri tieto veci, ma asi nieco do seba. Ani jedna z tych casti sama o sebe nema realny vyznam a hodnotu.IRC kanál samotný funguje docela dobře, akorát je to prostě něco jiného, než když máš portál. Spíš taková virtuální hospoda, kde lidi řeší svůj život.
Stále mi chodí Google search statistiky (ale nemám je právo odhlásit, Google sucks). Takže:
V minulosti mi přišlo zajímavé se třeba zamyslet, co by se stalo, kdyby to tu jeden den chcíplo.Na to je jednoduchá odpověď. Objeví se dotaz na root forum proč je ábíčko nedostupné.
Pokud při registraci uvedete i své telefonní číslo, přijde vám včas upozornění v podobě SMS. Každý, kdo se zúčastní webcastu až do konce, získá jako dárek voucher dovážkové služby „Dáme jídlo“ v hodnotě 200 Kč.Zdroj:
https://www.root.cz/zpravicky/jake-jsou-aktualni-kyberbezpecnostni-hrozby-prihlaste-se-na-webcast/
Trochu problém tam vidím v tom, že SIM karta stojí zhruba ty dvě stovky, takže to je trochu "nula z nuly pojde", ale aspoň mají nějakou snahu.
Mimochodem, za Doliho byly i 3D projekce filmů a závody na simulátorech + samozřejmě dobré občerstvení... Těch dvacet let by si opravdu zasloužilo nějakou důstojnou oslavu. Nejen pro nás novináře, ale i pro autory a významné čtenáře a přispěvatele.