Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Nedávno zde bylo opět nakousnuto téma zálohování obsahu blogů na abclinuxu. Protože už jsem na to kdysi psal script, rozhodl jsem se to trochu učesat a podělit se o mé řešení, aby si každý mohl vytvořit vlastní kopii i s komentáři, čistě pro vlastní potřebu, či případ nějaké neblahé katastrofy.
Script je založen na abclinuxuapi, knihovně, kterou jsem napsal pro externí scrappování zdejšího portálu. Tato knihovna vám umožňuje pracovat v mnoha zdejšími funkcemi poměrně primitivním, ale hlavně strukturovaným způsobem.
Data jsou ukládána jako serializované objekty s backendem v sqlite databázi, pomocí knihovny sqlitedict. To má své nevýhody - nejde s nimi pracovat bez pythonu a formát není úplně nejefektivnější na ukládání a indexování.
Má to také své výhody:
Je to primitivní z hlediska programátora. Prostě dáte objekt do dictionary, commitnete a on už tam zůstane. A když s tím chcete pracovat, tak s tím pracujete, jako kdyby data byla celou dobu pořád v paměti. Nemusíte řešit nějaké normalizace a denormalizace, skládání tabulek a další nepodstatné pitomosti. Prostě sáhnete po objektu blogu a iterujete přes jeho komentáře.
Chcete vidět všechny komentáře, kde někdo někdy zmínil vaše jméno? Žádný otravný databázový COBOL. Prostě projděte přes všechny komentáře a podívejte se do obsahu textů. Jednodušší už to být nemůže. Efektivnější jo, ale to nebylo účelem.
Pro ty komu tenhle přístup nevyhovuje je zde možnost si dataset zkonvertovat do sqlite pomocí scriptu convert_blogtree_to_clean_sqlite.py.
Celé je to napsané nad pythonem dva. Repozitář si prostě naklonujte gitem, nainstalujte závislosti přes
python2 -m pip install --user -r requirements.txt
a můžete vesele stahovat.
./download_blogtree.py -a -f -u /home/bystrousak/Plocha/tests/blogtree.sqlite Estimating number of blogs................. 1 / ~20300 Abíčko neumírá, jen žije jinak. 2 / ~20300 Nový hw - bugy 3 3 / ~20300 Netrapte se 4 / ~20300 Umírá abíčko? (odpověď v textu) 5 / ~20300 Záhadné správanie v Bashi 6 / ~20300 Tablet iGET Smart G81 Black koupit bo ee? ...
Doba běhu je na mé lince něco kolem hodiny.
Moje první programátorská práce byla pro Národní knihovnu, sekci digitalizace. Mimo jiné jsem úzce spolupracoval s lidmi z českého webarchivu (zdravím Rudu, Jardu a Zuzku). Ti se zabývají uchováváním různých digitálních dat pro budoucí generace. Díky nim jsem získal povědomí, že uchovávat data do budoucnosti může být záslužná činnost.
Internet je místo, které se neustále mění. Osobně považuji abclinuxu za svého druhu poklad, u kterého by mi bylo vážně líto, kdyby zmizelo. Původně jsem se stahováním začal, když jsem prováděl analýzu, zda je neregistrovaný uživatel Kvakor pseudonym pro člověka jinak známého jako Shaddack (pravděpodobně jo, linkuje 29 jeho jeho článků na wikipedii). V průběhu jsem si ovšem povšiml titulků různých blogů a začal číst.
Pohled do historie, který se mi takhle naskytl byl fascinující, tak jsem se časem rozhodl sklízet abclinuxu pravidelně, abych ho uchoval pro další generace, kdyby ho náhodou jednoho dne někdo smazal. To dělám už několik let. A protože jediná možnost, jak zajistit skutečnou nesmrtelnost je decentralizace, máte dneska možnost si udělat vlastní sklizeň.
Tiskni
Sdílej:
/blog/SALAM_OLEJKUM/2009/4/vymaz-mozku
Bohužel v roce 2012 kdy jsem dělal první sklizeň už to bylo smazané.
Původně jsem se stahováním začal, když jsem prováděl analýzu, zda je neregistrovaný uživatel Kvakor pseudonym pro člověka jinak známého jako Shaddack (pravděpodobně jo, linkuje 29 jeho jeho článků na wikipedii).To mi moc nesedí (Shaddacka znám osobně, Kvakora ne). Podle mě je Kvakor tento.